Letní slavnosti staré hudby vyvrcholí hudebními delikatesami připravenými pro dvůr Ludvíka XIV.

Velkolepý, pestrý a okázalý hudební život u versailleského dvora Krále Slunce Ludvíka XIV., jemuž dominovaly fanfáry, préludes a entrées, přiblíží poslední ze série koncertů Letních slavností staré hudby.

V pondělí 8. srpna završí celý festival večer s názvem Král přichází, a to v honosném Španělském sále Pražského hradu. O hudební přednes s charakteristickou barokní gestikou se postarají přední francouzští sólisté Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati společně s residenčním souborem Letních slavností staré hudby - Collegium Marianum, dechovým souborem Arena Musicale a s francouzským barokním seskupením Les Lunaisiens. Výjimečný zážitek kromě interpretů slibuje rovněž výběr árií od exkluzivních skladatelů 17. a 18. století Jeana-Baptisty Lullyho, Marca-Antoina Charpentiera a Jeana-Baptisty Stucka. Posluchači se mohou těšit na divadelní žánry, jakými jsou tragédie lyrique, comédie-ballet či ceremoniální hudbu komponovanou ke královské tabuli. Více informací na .

„Závěrečný program Král přichází, pro který jsme zvolili doslova královské prostory Španělského sálu Pražského hradu, nabídne radovánky té nejvybranější společnosti 17. století. V prodeji jsou v tuto chvíli poslední vstupenky v síti Ticketpro. Jsme moc rádi, že i letošní 12. ročník se těší četné přízni publika, které se nechává rozptýlit netradičními hudebními zážitky,“ hodnotí festival jeho ředitelka Markéta Semerádová.

Jedním z interpretů slavnostního královského večera, který nastíní dobovou atmosféru, bude seskupení Les Lunaisiens, v jehož čele se představí zakladatelé, zpěváci Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati. Mezinárodně uznávaní sólisté vystupují s předními barokními soubory a mají za sebou účinkování v operních inscenacích a na významných festivalech barokní hudby. Jedinečný zvuk ansámblu, který existuje od roku 2004, je výsledkem spojení přednesu sólistů s klávesovými nástroji či violou da gamba.

Arena Musicale je těleso složené výhradně z hráčů na historické dechové nástroje. Zajímavá barva uskupení je dána pestrou kombinací zobcových fléten s barokními hoboji a fagoty. Arena musicale se zaměřuje především na interpretaci královské hudby 17. a 18. století.

Residenční soubor Letních slavností staré hudby Collegium Marianum pod vedením flétnistky a dramaturgyně festivalu Jany Semerádové znovuoživuje hudbu 17. a 18. století. Ansámbl uznávaný u nás i v zahraničí pravidelně koncertuje na prestižních tuzemských i zahraničních festivalech. Připravuje také unikátní scénická, hudebně-dramatická a taneční představení vycházející ze soustavné badatelské činnosti. V roce 2010 získalo Collegium Marianum ocenění za zásluhy v kvalitě a šíření české hudby, kterou uděluje Česká hudební rada – sekce Mezinárodní hudební rady při UNESCO.

Provozování hudby na dvoře Ludvíka XIV. podléhalo pravidlům a pevnému řádu. Dvorská hudební tělesa byla hierarchicky rozdělena a každé mělo svou vlastní funkci. Hudební složky se dělily do tří prostor – „Králova komnata“/„Chambre du Roy“, „Velká konírna“/„Grande Écurie“ a „Královská kaple“/„Chapelle Royale“. Hudebníci patřící ke „Králově komnatě“ měli na starost komponování světské hudby u dvora. Nejvýznamnější ansámbl se jmenoval „24 králových houslistů“/„24 Violons du Roy“ a ten vystupoval zejména při královských baletech, korunovacích a svatbách. Dále existoval soubor tzv. „Malí houslisté“/„Petits Violons“, který spadal pod pravomoc kabinetu.

Koncert začíná v 19:30.

Předprodej vstupenek na závěrečný koncert probíhá v síti Ticketpro. Zbývající vstupenky lze zakoupit v pondělí 8. 8. od 10 do 17 hodin ve festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27. Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10%. Vstupenky lze zakoupit on-line na www.ticketpro.cz nebo telefonicky na 224 229 462 a 731 448 346.