THE BRODSKY QUARTET A TUNGE JEGEDE VZTYČÍ NA STRUNÁCH PODZIMU HUDEBNÍ MOST MEZI EVROPOU A AFRIKOU

Uznávaný smyčcový ansámbl The Brodsky Quartet vystoupí na festivalu Struny podzimu ve středu 24. října společně s virtuosem na koru Tunge Jegedem. Společně nabídnou fascinující kontrast evropských a afrických tradic, v nichž se rozeznívají struny houslí a kory do nových rytmů a harmonií. „V podmanivém sakrálním prostoru Pražské křižovatky se díky Strunám podzimu protnou dvě hudební cesty: první vytyčená evropskou beethovenovskou hudební formou a druhá staletou africkou tradicí,“ vysvětluje Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu.

The Brodsky Quartet od svého vzniku neúnavně boří hranice zažitých představ o hudebních možnostech a s chutí, elánem a hravostí narušuje konzervativní zvyklosti, ve hře, dramaturgii a také prezentaci hudby.  Kvartet se nebál vstoupit ani na poměrně tenký led fúze s kvalitním rockem a popem. Na pódiu či ve studiu muzikanti spolupracují i s Elvisem Costellem, Björk, Paulem McCartneym, Stingem a dalšími. Se samozřejmostí se ale pohybují v oblasti vážné hudby, včetně interpretace děl Leoše Janáčka či Benjamina Brittena. Právě repertoár patřící do tohoto ranku je svedl dohromady s Tunge Jegedem, který se po klasickém startu své kariéry v Londýně vydal studovat africkou hudbu. V jejich společném podání zazní tradiční komorní skladby od Beethovena až po kompozice na pomezí klasiky a world music, jako je například podmanivý Tegedeho „Exil“ pro smyčcový kvartet a koru. 

Koncert v Pražské křižovatce (kostel sv. Anny) začíná v 19.30 hodin a poslední vstupenky lze zakoupit pouze hodinu před začátkem koncertu v místě konání. Jen několik málo dní zbývá do vrcholu letošních Strun podzimu - koncertu zřejmě největší žijící jazzové legendy Sonnyho Rollinse, který po dlouhých 30 letech vystoupí 31. října v pražské Lucerně. Více na www.strunypodzimu.cz.
 
The Brodsky Quartet, který hrdě nosí jméno po skvělém ruském houslistovi Adolfovi Brodskym, slaví v letošním roce 40 let své existence. Za tu dobu odehrál na 2 000 koncertů v těch nejlepších světových koncertních sálech a vydal více než 50 nahrávek. Čtyřčlenný britský ansámbl si zakládá na žánrové pestrosti, proto nikoho nepřekvapí široký záběr od klasického a romantického repertoáru, autory dvacátého století, ale ani fúze s rockem či kvalitním popem. Jejich jméno se objevuje po boku již zmíněných hudebníků, jako jsou Björk, Elvis Costello, Sting nebo Paul McCartney či současných skladatelů Sira Johna Tavenera, Witolda Lutoslawskiho, Django Batese či Dava Brubecka. „Zatímco podobně experimentující a rovněž populární Kronos Quartet pracuje ve svých crossoverových projektech s až profesorským analytickým perfekcionismem, The Brodsky Quartet mne zaujal větší spontaneitou, hravostí a temperamentem, což jistě prokážou i ve spojení s Tunge Jegedem,“ dodává Marek Vrabec.
Zájem o neotřelou vizuální prezentaci svých projektů je přivedl ke spolupráci s japonským módním návrhářem Issey Myakem. Oproti běžným zvyklostem také kvartet hraje ve stoje. V současné době Brodsky Quartet hraje ve složení Daniel Rowland (housle), Ian Belton (housle), Paul Cassidy (viola) a Jacqueline Thomas (violoncello). Zajímavostí je, že hráči kvarteta v mládí studovali v rámci stipendia na Pražské konzervatoři u Milana Škampy. 
 
Počátek spolupráce The Brodsky Quartet a Tunge Jegedeho se datuje rokem 2000, kdy vznikl z iniciativy kvarteta projekt Opus 18, připomínající 200. výročí Beethovenova kvartetního díla. V projektu těleso oslovilo několik skladatelů z různých zemí, aby vytvořili vlastní odpověď na tento hudební milník, a tyto skladby pak vyšly na třech CD. Vzájemná spolupráce postupem času dostala pravidelnější rytmus.
 
Tunde Jegede, skladatel, multiinstrumentalista a přední hráč na africkou loutnu koru se s přirozenou lehkostí pohybuje na pomezí klasiky, world music, tradiční africké hudby i popu. Hudební vzdělání získal v Londýně, ale významnou roli  u něj hrálo dědictví africké hudby, kterou se vydal studovat přímo ke zdroji. Vedle kory, 21strunného nástroje oblíbeného v zemích západní Afriky, hraje též na klavír a violoncello. Jako hudební skladatel oslovil řadu etablovaných evropských i amerických orchestrů a sám založil African Classical Music Ensemble. Je autorem hudby k několika filmům, oper i muzikálů, básníkem a esejistou.
 
Sedmnáctý ročník festivalu Struny podzimu zakončí 3. listopadu v pražském Roxy klubová noc Spotlight, nadupaná vším, čím žije současný pestrý a kreativní hudební svět. Na pódiu se během festivalové afterpárty vystřídají vynikající bubeník Chris „Daddy“ Dave s kapelou The Drumhedz, poetická female MC a zpěvačka Akua Naru, battle mistrů beatboxu a live loopingu En.Drua a Ricoloopa. Jungle ambientový set odehraje nu-jazzová formace Sato-San To.
 
Sledujte Struny podzimu on-line 
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn – hudební ochutnávky festivalového programu
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů