Středočeský kraj nemá radost z výstavby větrných elektráren

Středočeský kraj není nakloněn výstavbě větrných elektráren. Plošně ji ale zakazovat nechce, záleží na konkrétních případech. ČTK to řekl hejtmanův náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD). V regionu jsou nyní jediné dvě větrné elektrárny v obci Pchery na Kladensku. Vyrůst má i jeden větrník v Kozmicích na Benešovsku, kde se ale proti výstavbě bouří místní lidé a žádají kraj, aby se větrnou energií více zabýval.

Petici proti výstavbě kozmické elektrárny podepsalo 527 lidí, nejvíce ze sousedních Teplýšovic. Podle teplýšovického místostarosty Miroslava Kratochvíla se sbírají podpisy i pod druhou petici adresovanou Středočeskému kraji. Lidé hejtmanství vyzývají, aby se větrnou energií začalo více zabývat. "Řada krajů má vytvořené metodiky, jak a za jakých podmínek lze větrnou elektrárnu umístit, ale Středočeský kraj to nemá," tvrdí Kratochvíl.

Petera míní, že ve středních Čechách nejsou k budování větrných elektráren příliš vhodné podmínky. "Nezamítáme to, ale myslíme si, že by těch větrných elektráren mělo vznikat ve Středočeském kraji málo, protože je tady většinou rovina a ten krajinný ráz by tím byl dotčen," uvedl.

Žádný jednotný přístup k těmto projektům, který požaduje petice, si ale kraj nestanovil. "Nemáme jednotnou metodiku, posuzujeme to případ od případu," poznamenal Petera. Podle něj vždy záleží na tom, jak dopadne příslušné posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Například kozmická elektrárna nebude mít podle zpracovatele této studie žádný nepříznivý dopad na zdraví obyvatel. Místní to ale rozporují. Větrník s výkonem dva megawatty by měl měřit i s lopatkami 150 metrů. Jeho výstavba si podle jednatele společnosti Vítr Karla Vojáka vyžádá kolem 80 milionů Kč. Vybudován by měl být v druhé polovině roku 2013.

Jediné dvě větrné elektrárny ve středních Čechách v obci Pchery na Kladensku v minulosti vyvolávaly spíše kritiku. Vystupoval proti nim například starosta Slaného Ivo Rubík (ODS), lidé z nedaleké obce Jemníky si stěžovali na rušení televizního signálu. Proti stavbě větrníků se v minulosti ve středních Čechách vyslovili například obyvatelé Pavlíkova na Rakovnicku, Načeradce na Benešovsku nebo Sušna na Mělnicku.

zdroj: ČTK