Sněmovna schválila novelu, která má zjednodušit veřejné zakázky

Sněmovna schválila novelu zákona o veřejných zakázkách, která má zjednodušit jejich zadávání. Má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu. Poslanci odmítli návrhy sněmovních výborů zvýšit limit na zadávání víceprací na zakázkách v jednacím řízení bez uveřejnění z nynějších 20 procent na 50 procent. Odmítli také, aby se zakázky na právní služby zadávaly bez soutěže.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová k návrhu na zvýšení limitu na vícepráce zaujala neutrální postoj s tím, že toto zvýšení bude obsahovat nový zákon o zakázkách, který chce předložit poslancům do konce příštího roku. Zásadně s tím nesouhlasil Jan Farský (TOP 09 a Starostové) a označil to za otevření vrat pro korupci. "Zvýšení limitu pro vícepráce až na 50 procent je úprava s obrovským korupčním potenciálem," varovala také Hospodářská komora v tiskové zprávě.
 
Podobný názor má i ředitel společnosti Otidea Tomáš Langr, který se veřejnými zakázkami zabývá. "Padesátiprocentní limit je nepřiměřeně vysoký a povede ke zneužívání a umělému navyšování konečných cen zakázek. Taktéž polovina námi oslovených zadavatelů s ním nesouhlasí a čtvrtina se obává, že povede k posílení netransparentnosti a korupce," odkázal na nedávný výzkum mezi 360 zadavateli veřejných zakázek Langr.
 
Právnička a zakladatelka sdružení Veřejnost proti korupci Hana Marvanová považuje za lepší ponechat hranici na 20 procentech, podle ní je však v tomto ohledu ČR přísnější než evropské směrnice. Problémem je podle ní spíše špatně zadávaná projektová dokumentace. "Cestou jsou podrobné přesné projekty ze strany státu, které počítají se všemi eventualitami," řekla ČTK. Cena za vícepráce by pak neměla narůstat.
 
V novele i v připravovaném zákoně ale právnička postrádá zejména požadavek, aby se veřejných zakázek mohly účastnit pouze firmy, které odkryjí vlastnickou strukturu - svoji i subdodavatelů. Veřejnost proti korupci vznáší tento bod již několik let, podle sdružení vytváří to, že zde takovýto požadavek není, největší prostor pro korupci.
 
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš pak považuje nezvýšení limitu za komplikaci. "Naši poslanci hlasují a zřejmě nevědí o čem. Jde o změny v průběhu výstavby, které nevyvolává dodavatel, ale zadavatel, tedy investor. Minimálně na rok, než začne platit slibovaný zcela nový zákon (který počítá s 50procentními limity - pozn. ČTK), si veřejní investoři komplikují život," podotkl Matyáš. Podle něho novela zkomplikuje situaci celému stavebnictví.
 
Neprošel návrh hospodářského výboru, aby se nemusely vypisovat zakázky na právní služby. Šlechtová s tím zásadně nesouhlasila. Právní služby podle ní bude také řešit nový zákon. Poslanci neschválili ani další návrh hospodářského výboru na rozšíření tzv. in-house výjimky. Ten by podle Šlechtové umožnil, aby jedno ministerstvo mohlo zadávat zakázky přes podřízené organizace jiného ministerstva. S tímto rozšířením nesouhlasila a upozorňovala, že by nebylo možné zakázky kontrolovat a navíc to není v souladu s evropskou směrnicí.
 
Poslanci naopak souhlasili s tím, aby v případě elektronických aukcí posuzovala hodnotící aukce nabídkové ceny i po jejím ukončení, například, zda není nepřiměřeně nízká. Na návrh hospodářského výboru poslanci také umožnili, aby komunikace s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže měla elektronickou podobu. Elektronicky se úřadu budou podávat například podání nebo rozklady a další stanovené dokumenty.
 
Poslanec KSČM Leo Luzar uspěl se svým návrhem, aby zájemci o zakázky mohli předkládat vysokoškolské diplomy i v latině. Zdůvodnil to tím, že Univerzita Karlova vydává absolventům diplomy v latině a podle jeho zkušeností už se stalo, že zadavatel požadoval překlad diplomů do češtiny.
 
Změna zákona má urychlit případná řízení u antimonopolního úřadu. Stanoví například, že pokud chce někdo zpochybnit zakázku u antimonopolního úřadu, bude muset skládat kauci až deset milionů korun. Dosud byla horní hranice dva miliony korun.
 
Poslanci také rozhodli, že účinnost této novely nastane jejím vyhlášením místo původně navrhovaného 1. ledna příštího roku.
 
zdroj: ČTK