Podzimní veletrh starožitností ANTIQUE začíná již ve čtvrtek

Na současnou situaci na českém a zahraničním trhu s uměním, stejně jako na chování sběratelů a investorů v horizontu posledních deseti let se zaměří podzimní veletrh starožitností ANTIQUE, jenž otevře své expozice veřejnosti již tento čtvrtek. Jubilejní 30. veletrh, který láká k návštěvě odborníky i laiky, se jako tradičně uskuteční ve výstavních prostorách pražské Novoměstské radnice od 8. do 11. listopadu. 

Milovníci starožitného umění, stejně jako sběratelé a investoři, tentokrát budou moci obdivovat zejména artefakty 19. a 20. století jako například kvalitní míšeňský porcelán, drobné i luxusní šperky významných návrhářů, designový nábytek nebo ojedinělé kusy secesního skla slavných českých skláren.

Vystaveny budou rovněž mince, hračky nebo asijské či africké umění, jež se stávají současným sběratelským trendem. Ačkoliv v posledních několika letech se český trh s uměním potýká s ekonomickou recesí, výsledky prodejů na domácím aukčním trhu jsou aktuálně velmi pozitivní: „Situace na českých aukcích první poloviny letošního roku je historicky vůbec nejlepší. Nejde jen o cenový rekord Kupkova obrazu Tvar modré, který byl v dubnu vydražen za víc jak 57 milionů korun. Týká se to i celkového obratu, počtu milionových a stotisícových položek či cenových nárůstů. Aukční výsledky za září a říjen tento trend jen potvrzují. Jen za poslední měsíc byla v nových autorských rekordech dražena díla Mikuláše Medka, Václava Radimského či Káji Saudka. Tuto sobotu padl v Brně cenový rekord za dílo asijského umění, když se čínská pozlacená socha Buddhy z 15. století prodala za 19,1 milionu korun,“ uvádí Jan Skřivánek, šéfredaktor měsíčníku pro výtvarné umění Art + Antiques a expert na investice do výtvarného umění a dodává: „Byť je trh se starožitnostmi v mnoha ohledech odlišný, dá se očekávat, že i nadcházející podzimní veletrh bude úspěšný.“ 

Na chování sběratelů a investorů se ekonomická krize přesto odrazila - začali nakládat s finančními prostředky obezřetněji. Podle aktuálních trendů a ekonomické situace však starožitnosti i nadále uchovávají hodnoty, což před nedávnem potvrdil i náš přední expert na investice, spoluzakladatel firmy Partners a člen Národní ekonomické rady vlády ČR Pavel Kohout pro server Peníze.cz: „Jedinou cestou, jak vydělávat na inflaci, je investovat do něčeho, co samo podléhá inflaci, tedy do takových typů investic, jejichž cena roste s inflací. Jedná se o majetková aktiva, jako jsou akcie, nemovitosti, zlato – a také starožitnosti a umění. Všichni známe příběh o Vincentu van Goghovi, který za život prodal jediný obraz; v 80. letech 20. století se jeho díla dražila za desítky milionů dolarů a dnes by patrně nebyl problém dosáhnout cen v řádech stovek milionů.“
 
Podle Simony Šustkové, prezidentky Asociace starožitníků, tradičního pořadatele veletrhu starožitností ANTIQUE došlo v důsledku současné ekonomické situace ke snížení cen i u starožitných artefaktů. Proto je nyní výhodné nakupovat jak v obchodech, tak na veletrhu starožitností. Aktuálně cenově velmi příznivé jsou například secesní sklo, nábytek či starožitný porcelán. Starožitné šperky a stříbrné předměty nevystoupaly tak vysoko, jako tomu bylo u cen nových šperků, jež více kopírují narůstající ceny zlata a navíc jsou kvalitně řemeslně zpracované. „Historicky velmi nízko je nábytek, proto je vhodnější ho nyní také spíše nakupovat nežli prodávat. Podobnou situaci registrujeme i v dalších evropských zemích. Investice do starožitností, a to zejména do užitého umění a šperků, jsou poměrně bezpečné, protože za peníze dostane klient konkrétní časem prověřenou věc. Navíc pokles cen starožitného umění této skutečnosti v současné době jen nahrává,“ dodává Simona Šustková.  
 
Více informací na www.asociace.com.