Občanský zákoník legalizuje obchod s dětmi, tvrdí fond dětí

Nový občanský zákoník, který bude účinný od ledna, legalizuje podle Fondu ohrožených dětí obchod s dětmi. Předsedkyně fondu Marie Vodičková poukazuje na to, že bude možné zprostředkovat osvojení za zisk, který nesmí být nepatřičný. Organizace proto navrhuje odklad účinnosti kodexu. Podle děkanky právnické fakulty olomoucké Univerzity Palackého Milany Hrušákové je to nepochopení, úprava žádnou legalizaci obchodu s dětmi neznamená. 

Vodičková v prohlášení uvedla, že zákonodárcům zřejmě při schvalování "záplavy více než tří tisíc" paragrafů uniklo ustanovení, podle něhož "lze vykonávat činnosti související se zprostředkováním osvojení za zisk, který nesmí být nepatřičný". "Co je zisk patřičný, zákon neupravuje, ani to, kde a jak by se zisk generoval," dodala. Nejvhodnějším řešením je podle fondu odložení účinnosti zákoníku či jeho části o rodinném právu, která by se pak měla novelizovat. 
    
Osvojení zprostředkovávají krajské úřady. Rodiče sice mohou předat dítě také přímo osvojiteli, ale ne za peníze. Podle trestního zákoníku je svěření dítěte za odměnu do adopce trestné a hrozí za to až deset let vězení, uvedla Vodičková. "Je pravděpodobné, že to, co se nyní bohužel děje na 'černém trhu', kdy rodiče předávají děti do takzvané přímé adopce za peníze a kdy budoucí osvojitele hledají prostřednictvím inzerátů, by se nyní dělo ve velkém a legálně," sdělila šéfka fondu. 
    
Podle Hrušákové však žádná legalizace prodeje dětí v Česku nehrozí. "Je to evidentní nepochopení, hrubý omyl a matení veřejnosti," řekla ČTK děkanka olomoucké právnické fakulty k tomu, jak si fond novou úpravu vyložil. Dodala, že Česko podepsalo úmluvu o spolupráci při mezinárodním osvojování dětí. Adopce z ciziny a do ciziny má na starosti brněnský Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí. S ním by mohly spolupracovat neziskové organizace, měly by třeba dohled nad osvojiteli a vyřizovaly různé záležitosti, a to právě za přiměřenou úplatu na pokrytí nákladů. 
    
Podle Vodičkové si ale lze představit zprostředkovatele, kteří by hledali matky, "jež by na zakázku a za peníze rodily děti, které by pak vykupovali zprostředkovatelé" za tučný zisk pro adoptivní rodiče. Trestní zákoník by to nemusel postihnout, "protože jsou-li dva zákony v rozporu, platí zákon pozdější", tedy občanský kodex, míní Vodičková. Podle Hrušákové šéfka fondu mluví ne o osvojování, ale o náhradním mateřství. 
    
Vodičková se domnívá, že ani další změny v osvojování nejsou pro děti vhodné. Třeba budou rodiče podle ní moci odvolat souhlas s adopcí v době, kdy dítě bude už v nové rodině. Nyní to jde, dokud se dítě osvojitelům nepředá. Víc dětí tak bude kvůli této a dalším novinkám zůstávat v ústavech, obává se šéfka fondu. 
    
Pro odklad zákoníku byly z různých důvodů před nedávnem Česká advokátní komora či Sdružení nájemníků. Žádali ho i komunisté. Premiér v demisi Jiří Rusnok v říjnu řekl, že odložení není možné. Podle kritiků soudy nejsou na zásadní změnu připraveni, kodex je prý také nesrozumitelný. Zastánci naopak poukazují na to, že za kritikou může být i neochota části právnické obce učit se novým pravidlům. 
    
Nový občanský zákoník nahradí kodex z roku 1964, který byl mnohokrát novelizován. Občanskoprávní vztahy se tak roztříštily do řady různých předpisů. 
 
zdroj: ČTK