Konec IZIP a léčbu dítěte bez souhlasu rodičů experti ocenili

Zastavení projektu internetových zdravotních knížek IZIP a návrat k léčbě dítěte bez souhlasu obou rodičů jsou podle expertů nejpřínosnější opatření pro rozvoj zdravotnictví z poslední doby. Naopak za nejškodlivější označili to, že lékař nemusí mít v ordinaci počítač s internetem. Novinářům to řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.

ČZF v projektu nazvaném Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví dává ekonomům, manažerům, předním lékařským odborníkům i zástupcům stavovských a pacientských organizací jednou za tři měsíce možnost, aby se vyjádřili k reformním opatřením.

"Elektronizace je ve zdravotnictví správnou cestou, ale vzhledem k předraženosti a neprůhlednosti bylo zastavení projektu IZIP pochopitelné," shrnul slova 59 oslovených expertů Vích. Za 2,5 roku projektu hodnotili lépe jen v roce 2009 reformní zákony ministra Tomáše Julínka (ODS).
 
Za deset let dala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) do projektu téměř dvě miliardy korun, ale nefungoval. Správní rada rozhodla po dohodě premiéra Petra Nečase (ODS) s ministrem Leošem Hegerem (TOP 09) o vypovězení smluv. Vyprší na konci roku, menšinový vlastník se snaží ještě rozhodnutí VZP zvrátit. Podle expertů je nyní potřeba začít řešit elektronizaci zdravotnictví jako systém.
 
K nutnosti souhlasu obou rodičů s ošetřením dítěte, který zavedl od 1. dubna reformní zákon o zdravotních službách, Vích uvedl, že podle expertů to byla chyba. V zemi, kde polovina manželství se rozvádí a děti se stávají "rukojmím" v boji mezi rodiči, je tento souhlas "z říše iluzí". Proto experti uvítali, že chyba bude od podzimu odstraněna.
 
Možnost nemít v ordinaci počítač s internetem přijde expertům jako návrat do minulého století. Podle nich má patřit k základnímu vybavení, dokonce by prý bylo vhodné podmínit úhradu péče z veřejného zdravotního pojištění tím, že lékař vede elektronickou zdravotní dokumentaci.
 
Za 14 kol projektu hodnotili experti podle Vícha hůře už jen plán na vyplácení 13. důchodů z dividend ČEZ.
 
Za 2,5 roku projektu průměr celkového hodnocení klesl, z 88,08 v prvním kole na současných 38. Kleslo také hodnocení ministra Leoše Hegera (TOP 09) - při nástupu, který byl spojen s velkými očekáváními, získala jeho opatření v průměru 81, nyní má 38, shrnul Vích.
 
zdroj: ČTK