Evakuace dětského Motola není nutná, práce ale stojí

Evakuace dětské nemocnice v pražském Motole není podle dnešního vyjádření statika nutná, zřícení rekonstruovaného křídla B nehrozí. Stavební práce ale zůstávají pozastaveny až do 20. srpna, kdy nemocnice dostane vyžádané posudky. ČTK to řekla mluvčí fakultní nemocnice Pavlína Danková. V křídle B pacienti nejsou, jeho nestabilita by ale mohla ohrozit ostatní křídla, která s ním tvoří v půdorysu kříž. Od počátku srpna se stavba pohnula téměř o deset centimetrů.

"Podle prvního ohledání nám statik zatím jenom potvrdil, že není nutné evakuovat a že nehrozí zřícení, to znamená, že statické ohrožení prvního stupně není," uvedla mluvčí. Oficiální vyjádření dodá statik v pondělí.

Statik přivolaný z Bratislavy si prohlédl stavbu ve středu večer, dnes chystá posudek. V sousedících křídlech je 212 dětí s doprovody, definitivní slovo, zda se má evakuovat, vydá krizový štáb v pondělí.
 
"Já se domnívám, že zatím to má vedení nemocnice pod kontrolou. Jak postupuje, je plně v souladu s našimi představami - je potřeba udělat přísné odborné posouzení a rozhodnout, jak bude rekonstrukce technicky pokračovat dál," řekl ČTK ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
 
"Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, ústav hydrogeologie nám nabídly spolupráci, že zmapují hydrogeologickou situaci. Určitě s nimi spolupracovat budeme," doplnila Danková.
 
Ředitel Motola Miloslav Ludvík řekl už ve středu novinářům, že s evakuací nemocnice nepočítá. Podle něj se bude rozhodovat hlavně o tom, zda se příští týden obnoví stavební práce. Nepřipouští, že by nynější potíže zvýšily nemocnici výdaje na rekonstrukci nad domluvenou cenu.
 
"Na rekonstrukci a modernizaci dětské nemocnice bylo od roku 2008 ze státního rozpočtu vynaloženo 2,67 miliardy, z mimorozpočtových prostředků 390 milionů a ze zdrojů nemocnice 462 milionů," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Rekonstrukci křídla B hradí Motol výhradně ze svých zdrojů, dodavatelský úvěr 280 milionů bude splácet do roku 2016.
 
"Nepočítáme, že by ještě něco dostali. Rekonstrukce byla velmi, velmi velkorysá, je tam špičkové vybavení, které není jinde, a nemocnice si musí se zbytkem poradit sama, tak jsme se domluvili," dodal ministr.
 
Jednou z příčin nestability budovy by podle Ludvíka mohlo být jezero spodní vody v areálu. Další možnou příčinou je špatná kvalita původní stavby. Souvislost s nedalekou stavbou metra Ludvík zatím nevidí.
 
Možné problémy se spodní vodou by mohl objasnit pondělní posudek odborníků. Nemocnice se stavěla v letech 1964 až 1977, takže dotaz, proč se začala stavět na nepevném podloží, už dnes asi nikdo nezodpoví.
 
Rekonstrukční práce provádí firma Metrostav, která buduje i nedalekou trasu metra. Podle jejího mluvčího Františka Poláka se pohybovala i ostatní křídla, když byla rekonstruována. Souviselo to podle něj s tím, že budova se po "odstrojení" odlehčila. "Předpokládáme, že až se konstrukce opět zatíží, tak se vše vrátí do normálu," řekl Polák Mladé frontě Dnes.
 
Dětský Motol je jednou z největších dětských nemocnic v Evropě, hlavní opravená část byla otevřena loni v červnu. Jde o nejrozsáhlejší stavební projekt ve zdravotnictví za 15 let. Nemocnice získala moderní operační sály, nový pohotovostní příjem i střešní heliport. Křídlo, u něhož nastal posun, je z roku 1964, na stavbě pracovali vězni a nekvalita původní stavby je podle ředitele "velmi značná".
 
zdroj: ČTK