Alfred Brendel osobně uvede od 31. března filmy své volby v Praze

K pozoruhodnému setkání hudby a kinematografie dojde na přelomu března a dubna v pražském kině Ponrepo. Filmy podle své volby tu uvede milovník a znalec kinematografie, ale i básník, esejista a především významný rakousko-britský pianista Alfred Brendel. 

"Zdi pražského Konviktu ještě nic netušily o tom, že tu bude jednou provozováno kino nazvané Ponrepo, když je rozechvívaly nové skladby Ludwiga van Beethovena, Ference Liszta či Richarda Wagnera. Navíc v podání autorů, osobně zde demonstrujících své umění před pražským publikem," řekl ČTK David Havas z Národního filmového archivu. 
    
Alfred Brendel považovaný za nejvýznamnějšího interpreta díla Franze Schuberta po druhé světové válce, se narodil 5. ledna 1931 v Loučné nad Desnou poblíž Šumperka; rodné město mu v roce 2005 udělilo čestné občanství. Jeho mezinárodní kariéra začala v roce 1949 oceněním na Busoniho soutěži v Bolzanu. O rok později se přestěhoval do Vídně, od počátku 70. let žije trvale v Londýně. Do jeho kmenového repertoáru patřila tvorba Ference Liszta a Wolfganga Amadea Mozarta. Jako první pianista na světě nahrál kompletní klavírní tvorbu Ludwiga van Beethovena. Profesionální dráhu ukončil 18. prosince 2008 koncertem s vídeňskými filharmoniky - jeho ostatní "kariéry" však pokračují. 
    
"Básník Alfred Brendel vydal už pět sbírek poezie rázu groteskního až bizarního. Jako esejista má zatím na kontě sedm publikací, v nichž se vyslovuje k otázkám muzikologie a interpretace," dodal Havas. 
    
Alfred Brendel, držitel čestných doktorátů univerzit mimo jiné z Oxfordu, Londýna či Yale, získal nepřeberné množství hudebních cen. Cenu Praemium Imperiale, považovanou v mimoliterárních disciplínách jako ekvivalent Nobelovy ceny, obdržel v roce 2009. Z filmového oboru je jejím čerstvým laureátem Francis Ford Coppola, k nevelké skupince dřívějších laureátů patří například Fellini (1990), Bergman (1991) a Godard (2002). 
    
"Brendelův otec provozoval v Záhřebu po určitou dobu kino. Možná tím podnítil jednu z vášní svého syna, o níž svědčí úctyhodná filmová kolekce, kterou hudebník shromáždil ve své londýnské residenci. Jeho nečekaně hluboká filmově historická erudice zůstala dlouho tajemstvím úzkého kruhu jeho nejbližších přátel," podotkl Havas. 
    
Upozornil, že třiaosmdesátiletý umělec dobře zná i tvorbu jednoho z nejvýznamnějších českých filmařů Jana Švankmajera. Cení si prý zejména jeho spolupráce s velikánem české filmové hudby Zdeňkem Liškou. 
 
zdroj: ČTK