Tváří Jarního GALA pro Struny podzimu 2011 bude jazzová diva Dee Dee Bridgewater

Jazzová diva Dee Dee Bridgewater bude hvězdou druhého ročníku Jarního GALA pro Struny podzimu. Donátorský galavečer naváže na loňskou úspěšnou premiéru, kdy ve prospěch festivalu vystoupil v pražském Obecním domě legendární Bobby McFerrin.

Jazzová diva Dee Dee Bridgewater bude hvězdou druhého ročníku Jarního GALA pro Struny podzimu. Donátorský galavečer naváže na loňskou úspěšnou premiéru, kdy ve prospěch festivalu vystoupil v pražském Obecním domě legendární Bobby McFerrin. Držitelka dvou cen Grammy a brodwayského ocenění Tony, charismatická zpěvačka mnoha hudebních tváří Dee Dee Bridgewater, vystoupí se speciálně sestaveným programem a hosty pro tuto příležitost. 
 
Výtěžek z Jarního GALA představuje jeden ze zdrojů financování Strun podzimu. Festival, který zaujal široké publikum originální dramaturgií a představováním svěžích hudebních novinek, přišel s touto novou myšlenkou loni. Nabídl svým příznivcům možnost podpořit festival zakoupením vstupenek na výlučnou – a svým charakterem prestižní - společenskou a kulturní událost. Daný krok představuje v České republice dosud neprošlapanou cestu umožňující stát se mecenášem umění prakticky každému. „První ročník Jarního GALA nám potvrdil, že forma neopakovatelného a slavnostního večera s výjimečným umělcem festivalové příznivce oslovila. Pro přípravu druhého ročníku je to potěšující a zároveň zavazující,“ dodává Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu, který v letošním roce oslavuje 15. ročník.

Podrobné informace k Jarnímu GALA pro Struny podzimu 2011 budou zveřejněny 21. listopadu se závěrečným koncertem letošního ročníku festivalu, po vystoupení jiné jazzové stálice, Dianne Reeves, v Kongresovém centru Praha. Více informací o právě probíhajícím festivalu Struny podzimu na www.strunypodzimu.cz

Atmosféru z historicky prvního Jarního GALA pro Struny podzimu s Bobbym McFerrinem si mohou v pátek 1. října od 21.00 hod. všichni připomenout na druhém programu České televize. McFerrin na jaře v pražském Obecním domě představil mimo jiné i skladby z nového alba VOCAbuLarieS.

Úspěch Dee Dee Bridgewater se zrodil v New Yorku v době, kdy byla hlavní vokalistkou orchestru vedeného Thadem Jonesem a Melem Lewisem. Koncerty a nahrávání s hudebními velikány, jakými byli třeba Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Dexter Gordon nebo Max Roach, vyměnila Dee Dee v roce 1974 za Broadway. Její diskografie čítá doposud čtrnáct alb, na počátku této úctyhodné série stál debut Afro Blue z roku 1974. Horkou novinkou je pak nahrávka Eleonora Fagan. „To album je můj způsob, jak vyjádřit poctu vokalistce, která umožnila zpěvačkám, jako jsem já, aby si vybudovaly vlastní kariéru,“ vysvětluje Dee Dee, proč album věnovala Billie Holidayové, již dříve sama ztvárnila v muzikálu Lady Day.

Doposud největší úspěch slavila s albem věnovaným jiné ikoně jazzu - Elle Fitzeraldové. Právě za kolekci Dear Ella z roku 1997 získala dvě ceny Grammy. Kromě bohaté hudební kariéry je od roku 1999 velvyslankyní Organizace OSN pro výživu a zemědělství a podporuje boj proti hladomoru. „DeeDee Bridgewater je považována za jednu z největších žijících jazzových vokalistek, která jde ve šlépějích Billie Holidayové a Elly Fitzgeraldové. Už proto je pro nás její vystoupení na galavečeru ve prospěch festivalu Struny podzimu velkou událostí,“ dodává Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu.