Struny podzimu slaví patnácté narozeniny svým originálním hudebním mixem napříč žánry

Jazz, klasická hudba i originální crossoverové projekty - jubilejní 15. ročník festivalu Struny podzimu již netrpělivě ladí tóny nadcházejících koncertních večerů. Od 19. září do 21. listopadu čeká publikum deset inspirativních výprav za nevšedními hudebními zážitky, v nichž mu budou průvodci takové osobnosti, jakými jsou Jan Garbarek s Hilliard Ensemble, Brad Mehldau s Anne Sofie von Otter, Julia Fischer či Dianne Reeves.

Jazz, klasická hudba i originální crossoverové projekty - jubilejní 15. ročník festivalu Struny podzimu již netrpělivě ladí tóny nadcházejících koncertních večerů. Od 19. září do 21. listopadu čeká publikum deset inspirativních výprav za nevšedními hudebními zážitky, v nichž mu budou průvodci takové osobnosti, jakými jsou Jan Garbarek s Hilliard Ensemble, Brad Mehldau s Anne Sofie von Otter, Julia Fischer či Dianne Reeves. Mezi sedmi premiérami festival nyní ohlašuje další novinky. Jednou z nich je i jméno dirigenta závěrečného koncertu jazzové královny Dianne Reeves. Pražskou komorní filharmonii bude řídit skladatel, aranžér a uznávaný kapelník Martin Kumžák, který je široké veřejnosti známý především svým angažmá na úspěšných muzikálech či populární soutěži Star Dance. Další novinkou je speciálně připravený víkend Struny dětem věnovaný těm nejmladším či již tradiční benefiční projekt festivalu nově zaměřený na podporu talentovaných studentů.

Struny podzimu oslaví letos 15 let, během kterých se z původně komorní hudební přehlídky vypracovaly ve festival, jenž se stal neopomenutelnou součástí pražského kulturního života a jehož dramaturgie obstojí i v mezinárodním srovnání. „Když jsme začínali, snil jsem o festivalu, který by nabídl hodnotnou alternativu k nabídce zavedených pražských pořadatelů, který by hudbu představoval bez omezujících žánrových bariér a který by do Prahy přivážel umělce, které jsem obdivoval, ale kteří v Praze ještě nikdy předtím nebyli,“ vzpomíná zakládající umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. „Podívám-li se zpět na tu patnáctiletou cestu, mám pocit, že se nám to docela daří... Neobešli bychom se však bez všech, kteří nám věří. A to především našich posluchačů, ale též fantastické podpory všech festivalových partnerů. Za důležitý milník ve festivalové historii považuji letošní úspěšné Jarní GALA pro Struny podzimu, na kterém vystoupil Bobby McFerrin.“

Více na www.strunypodzimu.cz

Pestré, odvážné a v mnohých ohledech objevné minulosti festivalu je ostatně věnována také jedna ze  tří základních dramaturgických linií, které již po léta tvoří osnovu rozmanité programové mozaiky. Uplynulých 15 let publiku připomene programová řada INSPIRACE – představí obnovené premiéry projektů, jež se nesmazatelným písmem zapsaly do historie festivalu. K takovým se bezesporu řadí legendární Officium vynikajícího saxofonisty Jana Garbarka a vokálního souboru Hilliard Ensemble, jež mělo na Strunách podzimu premiéru 29. listopadu 1997. Je tedy příznačné, že české premiéře jejich nejnovějšího projektu Officium Novum bude patřit hned úvodní koncert 19. září. Dalším z festivalových návratů bude vystoupení jazzového enfant terrible Brada Mehldaua, kterého festival Struny podzimu pro Prahu objevil a který do Prahy tentokrát zavítá po boku vyhlášené operní sólistky Anne Sofie von Otter, aby zdejšímu publiku představili svůj společný crossoverový projekt Milostné písně (Love Songs). Poslední ohlédnutí za minulostí proběhne v domácí režii. Reflexe violoncellisty Jiřího Bárty navazují na úspěšný koncert z roku 2002 a vrací se rozšířené o nové nástroje, na které budou hrát nejvýznamnější čeští hudebníci mladší generace včetně hornisty Radka Baboráka, klarinetistky Ludmily Peterkové a dalších.

V rámci programové řady OSOBNOSTI přivážejí Struny podzimu do Prahy světovou interpretační špičku. Dvě dámy, vynikající německou houslistku Julii Fischer a jazzovou vokalistku Dianne Reeves, doplní tenorista John Potter se svým Dowland Projectem. „Dowland Project je seskupení vynikajících muzikantů kolem tenoristy Johna Pottera, někdejšího člena Hilliard Ensemble, které mimochodem doplňuje také skvělý slovenský muzikant Miloš Valent. Tito hudebníci hrají velmi starý hudební materiál, k němuž přistupují zcela odlišně než ortodoxní autentici. Se zkušeností hudebníků 21. století, s otevřeností a odvahou dávají volný průchod improvizaci a uplatňují své zkušenosti s jazzem i lidovou hudbou, a přitom zní stylově neuvěřitelně čistě,“ láká Marek Vrabec.

Třetím pilířem dramaturgie Strun podzimu je řada CROSSOVER, která v duchu festivalového motta „zážitek z objevování“ představí hudbu v jejích méně tradičních podobách. Hned dvakrát vystoupí pro velký zájem se svou interpretací tradiční židovské hudby David Orlowsky Trio, tuvští nomádi z uskupení Alash představí jedinečnou vokální techniku hrdelního zpěvu a hypnotické kouzlo íránské hudby předvede virtuos hry na kemenče Kayhan Kalhor za doprovodu newyorského kvarteta Brooklyn Rider.

Tradiční dramaturgický trojlístek doplňuje SPOTLIGHT, koncert vyhrazený mladým talentům s perspektivou velké mezinárodní budoucnosti. Letos dostal prostor velký objev světového jazzu, newyorský pianista Vijay Iyer.

Na návštěvníky čeká několik novinek. Kromě nových festivalových prostor, kterým vévodí nově zrekonstruovaný Národní památník na Vítkově, je to především doprovodný program věnovaný nejmladší části publika – Struny dětem. Zábavný a objevný program pro děti i jejich rodiče je připraven do Divadla Kolowrat na první říjnový víkend. Pod vedením tvůrčích osobností domácí scény v čele s Petrem Niklem či vokální formací Yellow Sisters posluchačům formou hry zprostředkuje kontakt s rozličnými podobami hudby i vzdálenými kulturami. „Struny dětem dávají rodičům i dětem příležitost poodhalit tajemství africké, indické či španělské hudby, procvičit si hlas a rytmiku, a to vše jim blízkou a hravou formou,“ představuje dětský víkend výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová.

Novou podobu získal také tradiční benefiční projekt Strun podzimu podporující hudební vzdělávání. Po loňském úspěchu CHOCO MUSIC bude i letos následovat „hudebně-čokoládová“ edice CHOCO MUSIC II připravená chocolatiery z Xoclubu ze vzácných jednodruhových čokolád z Mexika, Tanzánie i Ekvádoru v 5 speciálně připravených chutích s květem jasmínu, levandule, růže, růžového pepře, soli i exotického koření. Výtěžek ovšem tentokrát podpoří vybrané studenty hudebních škol, kteří stojí na prahu své kariéry a jimž se podařilo získat zahraniční stipendium. Na jejich studium přispěje také Nadace O2 částkou 50.000 Kč.

Právě se společností Telefónica O2 Czech Republic, jakožto generálním partnerem, oslavují letos Struny podzimu deset let spolupráce. „Naše partnerství s festivalem se neustále vyvíjí, což nás těší a baví. Na letošní desáté výročí jsme společně připravili interaktivní soutěž O2 Extra šance pro mladé talentované muzikanty. Jejich vlastní cover verze na skladbu interpretky M.I.A. bude hodnotit a vítěze vybere Vijay Iyer, letošní hvězda Spotlightu,“ říká Tomáš Dufek, manažer pro sponzoring a eventy společnosti Telefónica O2 a dodává: „Neustále se také snažíme poskytovat nové a zlepšovat stávající služby, které návštěvníkům usnadní či zpříjemní festivalový život – ať již prostřednictvím aplikací SMS pomocník zdarma a SMS čekací list či slev pro členy věrnostního programu O2 Extra.“

Deset let stojí věrně po boku festivalu také další z korporátních partnerů, PRIVAT BANK AG der Raiffeisenlandesbank Oberösterreich. "S velkou radostí pozorujeme, jak rok od roku roste okruh příznivců hudby, kteří se těší na neobyčejný podzimní svátek - na pestrou paletu koncertů Strun podzimu. Velmi si vážíme našeho desetiletého vřelého partnerství s festivalem, tedy s festivalovým týmem, který za jeho zaslouženou oblibou stojí." říká Dr. Vladimír Koller, ředitel pobočky PRIVAT BANK AG v ČR.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11.00 do 18.00 hod.

Vedle cenově výhodného abonmá na jednotlivé festivalové řady si mohou zájemci sestavit i tzv. osobní abonmá, v rámci kterého při zakoupení 4 vstupenek na 4 různé koncerty dle vlastního výběru získají 20% slevu. I v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu – velmi zvýhodněných vstupenek, které opravňují k zaujmutí volných míst v sále po 3. zazvonění.

Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.

Sledujte Struny podzimu on-line:
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, radio Struny podzimu, videoukázky
www.o2extra.cz – pravidelné festivalové zpravodajství a exkluzivní videa
www.facebook.com/strunypodzimu - aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn - hudební ochutnávky festivalového program
www.youtube.com/user/Strunypodzimu - videa z vybraných koncertů

STRUNY PODZIMU 2010 – interpreti
19. září    Jan Garbarek & Hilliard Ensemble
7. října        David Orlowsky Trio
16. října     Julia Fischer & Milana Chernyavska
21. října     Alash
26. října     Brad Mehldau & Anne Sofie von Otter
31. října     Kayhan Kalhor & Brooklyn Rider
3. listopadu     Dowland Project
7. listopadu     Reflexe 2010 (Jiří Bárta, Jana Boušková, Radek Baborák, Ludmila Peterková a další)
21. listopadu     Dianne Reeves

SPOTLIGHT
18. října     Vijay Iyer Trio