Setkání se špičkovým světovým jazzem na Strunách podzimu - hned třikrát – a pokaždé jinak

Tři měsíce, tři exkluzivní hvězdy jazzové scény – saxofonista Jan Garbarek, pianista Brad Mehldau a vokalistka Dianne Reeves ozdobí svými koncerty hudební sezónu podzimní Prahy. Nadcházející jubilejní 15. mezinárodní hudební festival Struny podzimu, který se uskuteční od 19. září do 21. listopadu, stejně jako v předchozích ročnících přiveze i letos světovou interpretační špičku a každý měsíc naservíruje posluchačům jednu vybranou jazzovou lahůdku.

Tři měsíce, tři exkluzivní hvězdy jazzové scény – saxofonista Jan Garbarek, pianista Brad Mehldau a vokalistka Dianne Reeves ozdobí svými koncerty hudební sezónu podzimní Prahy. Nadcházející jubilejní 15. mezinárodní hudební festival Struny podzimu, který se uskuteční od 19. září do 21. listopadu, stejně jako v předchozích ročnících přiveze i letos světovou interpretační špičku a každý měsíc naservíruje posluchačům jednu vybranou jazzovou lahůdku.

Slavnostní zahájení festivalu 19. září bude patřit Janu Garbarkovi s vokálním kvartetem Hilliard Ensemble a tuzemské premiéře jejich nejnovější nahrávky Officium Novum. Národním památníkem na Vítkově se ponese středověká duchovní hudba, v níž spolu vedou takřka metafyzický dialog sakrálně školené hlasy a Garbarkův saxofon. Pověst „zlobivého dítěte“ současného jazzu 26. října zřejmě definitivně setřese vynikající interpret, pianista Brad Mehldau, jejž tuzemskému publiku Struny podzimu představily poprvé před čtyřmi lety. Tentokrát společně s ním vystoupí v Obecním domě operní pěvkyně Anne Sofie von Otter a v české premiéře uvedou projekt nahlížející do světů vážné, jazzové i populární hudby, který vznikl na objednávku newyorské Carnegie Hall.

Stejně jako slavnostní zahajovací koncert se i zakončení festivalu Struny podzimu ponese v synkopickém rytmu. O velkolepý závěr se 21. listopadu v Kongresovém centru Praha postará prominentní jazzová vokalistka a čtyřnásobná držitelka Grammy Dianne Reeves. Stane se tak za doprovodu jejího jazzového tria a exkluzivně také Pražské komorní filharmonie.

„Všechny tři večery podají pádný důkaz, jak rozmanitý může být současný jazz a jak otevření jinými vlivům jsou současní jazzmani. Nepochybuji o tom, že rozmanité tváře současného jazzu festivalové publikum ocení, ať už půjde o Garbarekův středověký jazz, Mehldauovy výlety do klasické hudby nebo elegantní pocta Sarah Vaughan v podání Dianne Reeves“ doplňuje Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu.
Více na www.strunypodzimu.cz.

Norský saxofonista a skladatel Jan Garbarek bývá považován za nejoriginálnější osobnost evropského jazzu a jeho spolupráce s vokální formací Hilliard Ensemble, jež je pro změnu známá svou interpretací středověké a renesanční vokální hudby, slavila úspěchy již v minulosti. Svou legendární nahrávku Officium z roku 1994, které se prodalo již bezmála dva miliony kusů, představil Garbarek návštěvníkům Strun podzimu ještě na Pražském hradě. Nyní se vrací i s respektovaným britským vokálním souborem, aby posluchačům společně nabídli svůj nový projekt Officium Novum, který na proslulé album navazuje. Nově zrekonstruovaný Národní památník na Vítkově tak premiérově rozezní sakrální vokální skladby ze 13. až 16. Století, mistrně upravené pro saxofon a vokální kvarteto.

Mimořádný americký pianista Brad Mehldau patří k nepřehlédnutelným a nepřeslechnutelným osobnostem současného jazzu. Svědčí o tom mimo jiných jeho triumfy v anketách časopisu Down Beat a řada dalších prestižních ocenění, která za dobu svého působení získal. „Brad Mehldau na Strunách podzimu vystoupí již potřetí, ale jeho přirozená spontaneita, brilantní hra, muzikálnost a všestranný stylový záběr činí z každého jeho vystoupení jedinečný zážitek,“ říká Marek Vrabec. „I letos se představí v nových polohách. Společně se slavnou švédskou pěvkyní Anne Sofie von Otter představí svůj crossoverový projekt Milostné písně (Love Songs), který obsahuje milostné písně z klasického repertoáru i své vlastní na texty současných básníků.“ Mezzosopranistka Anne Sofie von Otter se stejně jako její hudební partner může honosit mnoha prestižními cenami, stála na pódiích snad všech významných operních domů a zpívala pod vedením největších dirigentských hvězd současnosti. Zpočátku proslula zejména mozartovskými úlohami, ale v průběhu let se její rejstřík zaplnil tak, že dnes lze jen stěží najít oblast, kam ještě nepronikla.

Čtyřnásobná držitelka ceny Grammy a jedna z nejvýraznějších vokalistek současné jazzové scény Dianne Reeves na závěrečném koncertu Strun podzimu vyjádří obdiv jazzové legendě, která je zároveň jejím největším vzorem – Sarah Vaughan. „Právě za album The Calling, kterým Vaughan vzdávala poctu a které nahrála již před osmi lety, získala Dianne Reeves svou druhou cenu Grammy. Na Strunách podzimu si navíc tuto hudební lahůdku budeme moci vychutnat nejen v doprovodu zvuku jazzového tria, ale také vynikající Pražské komorní filharmonie,” doplňuje Marek Vrabec.

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu od svého vzniku v roce 1996 už 15 let významně přispívá k proměně kulturní mapy v hlavním městě. Spoluzakladatel festivalu a jeho umělecký ředitel Marek Vrabec (již 8 let v tandemu s výkonnou ředitelkou festivalu Danou Syrovou) vytváří originálním programovým konceptem originální prostor pro setkávání světa jazzu, klasické hudby, world music a crossover projektů.

V českém kulturním dění tak festival Struny podzimu zaujal pozici významné hudební křižovatky a mostu mezi hudebními žánry. Málokterý jiný český, nebo snad dokonce evropský festival nabízí koncert jazzové divy Cassandry Wilson vedle recitálu klasického houslového virtuóza Gila Shahama či světové premiéry vokální skupiny švýcarských jódlistů. Výčet umělců a projektů, které festival pro Prahu objevil a uvedl v Praze a v České republice vůbec poprvé, je v kontextu České republiky ojedinělý – namátkou: Bobby McFerrin, Brad Mehldau, Michael Nyman, Natalie Dessay a mnozí další.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum bude opět otevřeno od 23. srpna, pondělí až čtvrtek od 11.00 do 18.00 hod.

Vedle cenově výhodného abonmá na jednotlivé festivalové řady si mohou zájemci sestavit i tzv. osobní abonmá, v rámci kterého při zakoupení 4 vstupenek na 4 různé koncerty dle vlastního výběru získají 20% slevu. Také v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu – velmi zvýhodněných vstupenek, které opravňují k zaujmutí volných míst v sále po 3. zazvonění.

Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %. Předprodej probíhá současně také v síti Ticketpro.

Sledujte Struny podzimu on-line
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.O2extra.cz – pravidelné festivalové zpravodajství
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn – hudební ochutnávky festivalového program
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů

STRUNY PODZIMU 2010 – interpreti
19. září - Jan Garbarek & Hilliard Ensemble
7. října - David Orlowsky Trio
16. října - Julia Fischer & Milana Chernyavska
21. října - Alash
26. října - Brad Mehldau & Anne Sofie von Otter
31. října - Kayhan Kalhor & Brooklyn Rider
3. listopadu - Dowland Project
7. listopadu - Reflexe 2010 (Jiří Bárta, Jana Boušková, Radek Baborák, Ludmila Peterková a další)
21. listopadu - Dianne Reeves

SPOTLIGHT
18. října - Vijay Iyer Trio

Generální partner festivalu: Telefónica O2
Hlavní partner: PRIVAT BANK AG
Za finanční podpory: hlavní město Praha a Ministerstvo kultury České republiky
Partner: Hotel InterContinental Praha
Oficiální dopravce: Mecedes-Benz Česká republika
Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas
Mediální partneři: České noviny, Dopravní podnik hl. m. Prahy, euroAWK, Harmonie, JCDecaux, Hospodářské noviny, iHNed.cz, Přehled kulturních pořadů v Praze, Radio 1, The Prague Post, Týden, Xantypa, o2extra.cz
Spolupořadatelé: Národní divadlo, Národní muzeum, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97
Speciální poděkování: Tesco SW, Touch Branding, MiniMaxstudio, Ondřej Klos, B Media Solutions s.r.o., EUROPAPIER – BOHEMIA, spol. s r.o., Židovské muzeum Praha