Robert Sedláček dokončil svůj nový film; premiéra road-movie Rodina je základ státu bude na podzim

Příběh inspirovaný skutečností, soudobé rodinné drama a zároveň netradiční road-movie na pozadí dravého kapitalismu. Tak by se dal charakterizovat právě dokončený film cenami ověnčeného scénáristy a režiséra Roberta Sedláčka, který nese název Rodina je základ státu.

Herecký koncert v něm v hlavních rolích rozehrávají filmoví i divadelní (a Sedláčkovi téměř dvorní) herci Igor Chmela a Eva Vrbková. Diváci se mohou těšit také na Simonu Babčákovou, Jiřího Vyorálka, Marka Taclíka nebo Jana Budaře. Spoluautorkou filmové hudby je Lenka Dusilová, která složila a nazpívala ústřední píseň filmu nazvanou Smiluje.

„Děj vypovídá o tom, co lze obětovat ve veřejné sféře, abychom zajistili své soukromí, stejně jako o odpovědnosti, kterou musíme přijímat ke svým činům,“ nastiňuje hlavní myšlenku svého nového počinu scénárista a režisér Robert Sedláček. Filmoví diváci se mohou těšit na promyšlenou dějovou linii s gradujícím dramatickým nábojem, přičemž žánrově se Sedláček do jisté míry vrací ke svému hranému debutu, psychologickým Pravidlům lži. Snímek bude do kin premiérově uveden 20. října 2011. Více informací a první teaser k filmu je možné zhlédnout na www.rodinajezakladstatu.cz.

Mnohovrstevnatý příběh vykresluje zprvu bezproblémový rodinný život, kterým otřesou nepředvídané události. Hlavní postavou je Libor, bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu. Řadu let si spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů, týkající se celého vedení banky.

Libor se následně ocitá v dohledu policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce. Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. 

Scénárista a režisér Robert Sedláček se zapsal do povědomí filmových diváků ceněnými snímky jako Pravidla lži (2006), Muži v říji (2009) nebo filmem o českých rekordmanech Největší z Čechů (2010). Rodina je základ státu vypráví o vlastnosti, kterou v sobě všichni nosíme – přirozené tendenci hromadit a stále snadněji přistupovat na kompromisy a „takové ty malé, nenápadné, každodenní podvůdky,“ jak dodává Sedláček.

V Rodině se jako vůbec v prvním českém hraném filmu reflektuje fenomén „tunelování“, tedy vykrádání bank jejich manažery, které je určujícím jevem transformace české ekonomiky. Další linii příběhu dokreslují křehké rodinné vztahy, které jsou podrobeny těžké zkoušce. Na pozadí nevinné přírody jižní Moravy je tak divák konfrontován s rozbouřenou vztahovou atmosférou.

Hlavní role byly od samého začátku psány na míru hercům Igoru Chmelovi a Evě Vrbkové. Igora Chmelu můžeme znát ze Sedláčkových filmů Pravidla lži, Muži v říji a Největší z Čechů, za herecký výkon v posledním snímku byl dokonce nominován na Českého lva. Eva Vrbková, jež hraje Chmelovu manželku, má na kontě hlavní roli v Sedláčkových Mužích v říji nebo si zahrála jednu z klientek komunity drogově závislých v Pravidlech lži.  

Natáčení probíhalo na různých místech v okolí Prahy – především v Pyšelích a Černošicích, a dále na jihu Moravy – například v prostředí poutního Velehradu.

Hrají
Igor Chmel, Eva Vrbková, Martin Finger, Monika A. Fingerová, Albert Mikšík, Kristýna Slámová, Simona Babčáková, Jiří Vyorálek, Marek Taclík, Jan Budař a další

Tvůrci
Námět, scénář, režie: Robert Sedláček
Producent: Radim Procházka
Výkonný producent: Mikuláš Novotný
Kamera: Petr Koblovský
Střih, asistent režie: Matouš Outrata
Zvuk: Radim Hladík
Hudba: Lenka Dusilová, Beata Hlavenková, Michal Rataj
a další

Distribuce v ČR
Bontonfilm