Pro jazzové příznivce začne jaro až v sobotu: do Prahy přijíždí Chick Corea a Gary Burton

Půl druhého tisíce jazzových nadšenců posunulo začátek jara o několik dní! I když počasí nezůstalo kalendářnímu jaru nic dlužno, v diářích mnoha příznivců špičkového jazzu je již několik měsíců podtrženo jiné datum – sobota 26. března.

Ten den se totiž na pódiu pražského Kongresového centra sejdou legendární jazzový pianista Chick Corea a jeho neméně známý žánrový souputník, vibrafonista Gary Burton. Chick Corea v Česku naposledy vystupoval v roce 2007 s banjistou Bélou Fleckem, v 90. letech se u nás ukázal se slavným Electric bandem. Ve spojení s Gary Burtonem jde však o jejich českou premiéru – podle informací jejich tour managerů půjde o dvouhodinovou jazzovou hostinu s krátkou přestávkou. Z aktuálního turné je již veřejné například toto video: http://www.youtube.com/watch?v=1lU203J_9IA

Kdyby si oba protagonisté netrpělivě očekávaného sobotního koncertu s sebou na pódium vzali všechna svá hudební ocenění, sami už by se tam těžko vešli. A těsno by tam bylo i v případě, že by se omezili jen na ta nejprestižnější. Posuďte sami – Corea během své hudební kariéry proměnil v prestižní cenu Grammy 15 z celkových 51 nominací, Burton se jejím laureátem stal šestkrát z celkového počtu 15 nominací.

Soulad dvou jazzových mistrů si posluchači mohou vychutnat v sobotu 26. března 2011 od 20 hodin v Kongresovém centru v Praze. Vstupenky jsou stále k dostání v pobočkách sítě Ticketpro (www.ticketpro.cz), jejich cena začíná již na 900 korunách – nejdražší vstupenky v 1. kategorii jsou za 1 880 Kč. Další info na www.brnokoncert.cz.

Armanda Anthonyho "Chicka" Coreu již české publikum zná z několika koncertů, na kterých vystoupil například s banjistou Bélou Fleckem nebo se slavným Elektric Bandem. Ve spojení s Garym Burtonem, o jehož kvalitě mimo jiné svědčí i několik společně získaných zlatých gramofonků, se v České republice představí poprvé.

Poslední z  Grammy získali Corea s Burtonem v roce 2009 za dvojalbum The New Crystal Silence v kategorii Nejlepší jazzové instrumentální album. Právě to přijedou představit do Prahy. Album vzniklo jako záznam části turné, jímž v roce 2007 duo oslavilo třicet pět let spolupráce. „Každý, kdo toho roku stihl některý z jejich koncertů, ví, že ve vší té ohromující virtuozitě, empatické interakci a jemných hudebních nuancích je téměř uličnická hravost. Něco z toho je možná vážná muzika, ale Corea s Burtonem se očividně baví,“ poznamenal recenzent John Kelman ze serveru Allaboutjazz.com s tím, že tandem album nahrával ve vrcholné formě.

Ikonická dvojice moderního jazzu, která spolu od prvního setkání vystupovala každý rok, na svou koncertní desku zařadila skladby ze všech svých alb - od prvního počinu Crystal Silence z roku 1972 až po pátou nahrávku Native Sense, která je o pětadvacet let mladší. Živé album je kompilací záznamů koncertů v Austrálii, Norsku a na Kanárských ostrovech.

O tom, že i první pražské společné vystoupení by mělo oba americké génie zastihnout ve vrcholné formě, není nejmenších pochyb! Chick Corea má za sebou výjimečně úspěšný rok, který korunoval čtyřnásobným vítězstvím v anketě předního jazzového časopisu Downbeat. Zvítězil v kategoriích jazzový umělec, elektrické klávesy, album a navíc byl uveden do Síně slávy. A jak trefně poznamenal redaktor Downbeatu John Ephland: „Jak často se dostanete do síně slávy Downbeatu a žijete, abyste o tom mohl vyprávět?“ Coreovi se to vloni podařilo a skromně k tomu poznamenal: „Prostě dál tvořím hudbu s kamarády a hudebníky, se kterými spolupráci miluji.“

www.s-m-art.com