Praha zažije nálet Brouků – přijíždí nejlepší revivalová skupina The Cavern Beatles

Není třeba je dlouze představovat, každý je zná. Jsou čtyři, pocházejí z Liverpoolu a nejslavnější momenty své i hudební historie připomenou na koncertu již tento čtvrtek 30. září v KC Vltavská v Praze. Zdá se to nemožné? Ale kdepak! Jedním z hlavních lákadel festivalu Kytara napříč žánry je totiž jeden z nejvěrnějších revivalů zřejmě nejslavnější kapely všech dob - THE CAVERN BEATLES. „To, co tuhle čtveřici odlišuje od ostatních kapel, je naprostá autenticita jejich hry.

Není třeba je dlouze představovat, každý je zná. Jsou čtyři, pocházejí z Liverpoolu a nejslavnější momenty své i hudební historie připomenou na koncertu již tento čtvrtek 30. září v KC Vltavská v Praze. Zdá se to nemožné? Ale kdepak! Jedním z hlavních lákadel festivalu Kytara napříč žánry je totiž jeden z nejvěrnějších revivalů zřejmě nejslavnější kapely všech dob - THE CAVERN BEATLES. „To, co tuhle čtveřici odlišuje od ostatních kapel, je naprostá autenticita jejich hry. Nejenže hrají vždy na živo, ale dokonce používají i originální nástroje a pódiovou techniku ze šedesátých let. A stejně pečlivě jako dbají o autenticitu hry, dbají i o celkové vzezření. Takže když vyjdou na pódium, máte zpočátku pocit, že jste se vrátili v čase,“ líčí Stanislav Barek, dramaturg festivalu Kytara napříč žánry.

Jen velmi málo Čechů mělo možnost na vlastní kůži zažít naprosto neopakovatelnou atmosféru koncertů legendárních Brouků. Ti, kterým se to nikdy nepoštěstilo, mají nyní jedinečnou šanci si na slavné kvarteto zavzpomínat. Vystoupení The Cavern Beatles nabídne ve srovnání s originálními Beatles dokonce jednu nezanedbatelnou výhodu. Neměla by nastat situace, která byla v šedesátých letech poměrně běžná, a sice kdy kapelu kvůli frenetickému jekotu poblázněných fanynek nebylo slyšet. Moderní aparatura dnes zabezpečí, aby si posluchač mohl vychutnat každičký detail, o který Beatles šlo a na který dbají i The Cavern Beatles. Koncert bude součástí 13. ročníku festivalu Kytara napříč žánry, který probíhá od 12. září až do 20. listopadu.

Po koncertu The Cavern Beatles představí Kytara napříč žánry dalších 15 domácích i zahraničních mistrů ovládajících rozmanité techniky hry na kytaru. Vedle hvězdného Tommyho Emmanuela a mladého australského talentu Joe Robinsona, kteří budou bohatý festivalový program uzavírat, předvede své umění také virtuózní Alex De Grassi, nestor české kytary Jiří Jirmal a letošní programovou nabídku obohatí také večer věnovaný citeře. Vstupenky na koncerty lze zakoupit v sítích Ticketpro, Ticketportal nebo v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách www.kytaranapriczanry.cz.

Krédo The Cavern Beatles zní: Vzhled a zvuk Beatles co nejvěrněji a s maximálním nasazením. A protože se jim to daří, vysloužili si pověst jedné z nejlepších revivalových kapel vůbec. Své sety hrají živě, bez použití podkladů, kterými si často vypomáhají jiné revivaly legendární kapely. Skupina navíc dbá na nejmenší detaily. Její členové bezchybně ovládají mimiku i gesta svých slavných předobrazů a díky tomu, že se narodili a vyrostli ve stejném městě jako oni, v Liverpoolu, nemají problém ani se specifickým akcentem, který byl pro Beatles typický. Právě totožná dikce a přesná intonace je podle „George Harrisona“ z The Cavern Beatles to, co je odlišuje od stovek podobných kapel. 

Členové The Cavern Beatles se osobně setkali s Paulem McCartneym. Stalo se to v roce 2002 při jejich účasti na „Koncertu pro George“, jenž se konal při příležitosti prvního výročí smrti kytaristy George Harrisona. McCartney po zhlédnutí jejich vystoupení prohlásil: „George by byl nadšený!“

Pohled do koncertního plánu skupiny prozrazuje, že si na nepřízeň publika nemůže stěžovat. Momentálně má plno až do konce ledna příštího roku, když vystupuje v podstatě každý druhý den. V Praze se zastaví v rámci evropského turné, které předtím protne Švédsko, Norsko, Finsko, Polsko, Lotyšsko nebo Litvu, poté především Německo, kde má naplánovaných na třicet koncertů, Skotsko nebo Anglie.