Nadcházející DAS FILMFEST přiveze i kontroverzní novinku Žid Süss – Film bez svědomí

Asi žádný z návštěvníků Židovského muzea v Berlíně nemohl přehlédnout ukázky ze snímku Žid Süss. Film režiséra Veita Harlana z roku 1940 patří k ukázkovým příkladům nacistické propagandy říšského ministra Josepha Goebbelse – ostatně i dnes je velmi omezeno jeho promítání na veřejnosti.

Asi žádný z návštěvníků Židovského muzea v Berlíně nemohl přehlédnout ukázky ze snímku Žid Süss. Film režiséra Veita Harlana z roku 1940 patří k ukázkovým příkladům nacistické propagandy říšského ministra Josepha Goebbelse – ostatně i dnes je velmi omezeno jeho promítání na veřejnosti. Stejnojmenný film s přídomkem „Film bez svědomí“, který letos na Berlinale s velkým ohlasem představil renomovaný bavorský režisér Oskar Roehler, bude uveden také v rámci 5. festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST, který se uskuteční od 6. do 10. října v Praze a následně i v Brně. Roehlerův opus, rozebírající mimo jiné hořký paradox, že účelově zmanipulovaný film vznikl na základě románu zarytého antifašisty Liona Feuchtwangera, je součástí programové sekce Na hraně (uveden bude 9.10. v Lucerně a 13.10 v Artu). Návštěvníci kin Lucerna a Evald se mohou kromě hraného snímku těšit i na dokument Harlan - Ve stínu Žida Süsse přibližující osudy rodiny neblaze proslulého režiséra. Ten bude promítnut 10.10. od 17.30 v Evaldu.
 
„Debata, která se rozpoutala okolo snímku jen, co vstoupil do kin, ať už ze strany kritiků, diváků nebo židovské obce, je pochopitelná, na druhou stranu se domnívám, že diváci by snímek měli vidět, aby pochopili, že propaganda byla a bude vážným nebezpečím pro společnost v kterékoli době. Režisér Roehler svůj snímek kriticky vnímá jako německé melodrama a vážný pokus postavit se temné kapitole v historii německé kinematografie,“ říká Klára Konečná z Goethe-Institutu, jenž patří společně s Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím k hlavním pořadatelům festivalu DAS FILMFEST. Po své pražské části se přehlídka tradičně přesune do kina Art v Brně. Více na www.dasfilmfest.cz.

Snímek Žid Süss – Film bez svědomí se vydává po stopách herce Ferdinanda Mariana, který v roce 1939 vytušil příležitost skvělého kariérního postupu – nejdřív přece jen váhal, ale nakonec byl přímo Josephem Goebbelsem dotlačen k tomu, aby se chopil titulní role ve snímku Žid Süss. Příliš pozdě rozpoznává svou bezvýchodnou roli v perfektně naplánované a režisérem Veitem Harlanem umělecky náročně zpracované propagandistické zbrani režimu proti Židům. Žid Süss slavil premiéru v roce 1940 v rámci německo-italského filmového festivalu v Benátkách.

Snímek tenkrát v Evropě navštívilo více než 20 milionů diváků. Příběh jeho vzniku je dramatickým vyprávěním o přitažlivosti moci, o lidské ctižádostivosti, osobní ješitnosti a osudu jeho ústředních představitelů. O 70 let později vylíčil Oskar Roehler, který do příběhu zakomponoval další fiktivní rysy postav, historii filmu, jenž se až dodnes smí uvádět pouze za přísných podmínek. Hlavních rolí se přesvědčivě ujali hvězdní rakouští a němečtí herci Tobias Moretti (Ferdinand Marian), Martina Gedeck (Anna Marian) a Moritz Bleibtreu v roli Josepha Goebbelse.