Martin Kumžák si od StarDance odskočí k hvězdě vrcholícího festivalu Struny podzimu - Dianne Reeves

Od hvězd, které tančí, k hvězdě, která zpívá – a to dokonce tak, že dosud získala čtyři ceny Grammy – se nyní přesunuje hudební aranžér probíhající televizní soutěže StarDance Martin Kumžák. Jeden listopadový večer vymění svůj soubor Moondance Orchestra za Pražskou komorní filharmonii a spolu s ní se postaví po bok jedné z největších hvězd současné jazzové scény - Dianne Reeves.

Od hvězd, které tančí, k hvězdě, která zpívá – a to dokonce tak, že dosud získala čtyři ceny Grammy – se nyní přesunuje hudební aranžér probíhající televizní soutěže StarDance Martin Kumžák. Jeden listopadový večer vymění svůj soubor Moondance Orchestra za Pražskou komorní filharmonii a spolu s ní se postaví po bok jedné z největších hvězd současné jazzové scény - Dianne Reeves. Tato prominentní afroamerická vokalistka vystoupí 21. listopadu 2010 v Kongresovém centru Praha na závěrečném koncertu letošního jubilejního 15. ročníku Mezinárodní hudebního festivalu Struny podzimu. Kromě Pražské komorní filharmonie doprovodí Dianne Reeves i její věrní spolupracovníci - klavírista Peter Martin, bubeník Terreon Gully a kontrabasista Reginald Veal.

Dianne Reeves navazuje na odkaz největších jazzových zpěvaček Billie Holiday, Elly Fitzgerald nebo Sarah Vaughan. Svým pražským repertoárem připomene právě posledně jmenovanou nezapomenutelnou vokalistku. Za tento svůj hold zpěvačce s jedním z nejúžasnějších hlasů dvacátého století získala jednu z dosavadních čtyř cen Grammy. „Myslím, že Sarah Vaughan je pro mě důležitá i proto, že předvedla možnosti toho, co člověk může dokázat se svým hlasem. Je to především její zásluha, že jsem začala vnímat všechny stránky hudby, ona mi pomohla definovat sama sebe, zdokonalit se,“ svěřila se Dianne Reeves v rozhovoru s americkými novináři.

Více o koncertu i 15. ročníku Strun podzimu na www.strunypodzimu.cz.

Martin Kumžák je veřejnosti známý především díky své spolupráci na známých českých muzikálech a účastí v populární taneční soutěži StarDance. Jeho hudební i profesní spektrum, je ale mnohem širší. Vystudoval Konzervatoř J. Ježka, na Státní konzervatoři v Praze pokračoval ve studiu skladby a svou učednickou dobu završil na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu. Aranžoval a dirigoval muzikály West Side Story, Hair a Rusalka a podílel se na muzikálech Hamlet a Galileo. Jeho hudba zazněla v česko-americkém filmu Panství, v Národním divadle složil hudbu pro dvě hry režírované Janem Kačerem - Peer Gynt a Hrdina Západu. Dlouhodobě spolupracuje se známými osobnostmi české pop music - s Jankem Ledeckým, Danielem Hůlkou a Kontrabandem Milana Svobody. Před osmi lety měl ve Státní opeře Praha premiéru jeho debut na pomezí populární a vážné hudby Božská komedie na libreto Lubomíra Holzera a téhož roku uvedl i svoji suitu pro housle, violoncello a klavír ve Španělském sále Pražského hradu.

Byť se americká jazzová zpěvačka Dianne Reeves věnuje i vážné hudbě, proslula především jako jazzová vokalistka navazující na odkaz největších zpěvaček žánru. Nahrávala například s Wyntonem Marsalisem a jeho Lincoln Center Jazz Orchestra, má za sebou vystoupení s Chicago Symphony Orchestra pod vedením Daniela Barenboima či Berlínskou filharmonií pod taktovkou Simona Rattlea. Spolupracuje také se špičkovými producenty, mj. s legendárním Arifem Mardinem (album deseti jazzových standardů A Little Moonlight oceněné Grammy), jenž například produkoval počiny britské skupiny Bee Gees nebo amerických jazzových zpěvaček Norah Jones a Arethy Franklin.

Sarah Vaughan, jež byla Reeves inspirací pro její nadcházející pražský koncert, měla pro svůj peprný jazyk přezdívku „Námořník“, nicméně její hlas byl sametový, neskonale krásný a oblíbený. Je jednou z největších postav světového jazzu dvacátého století. Patří k těm z jazzové elity, kteří se nazývají pouze křestním jménem: božská Sarah nebo také Sassy. Už na začátku její téměř padesátileté kariéry ji přirovnávali k Elle Fitzgerald. Nahrávala jazz i populární písničky, vždy upravené tak, aby jí šly doslova „do úst“.

Poctu této zpěvačce s jedním z nejúžasnějších hlasů dvacátého století složila Dianne Reeves již v roce 2002 albem nazvaným The Calling. A budou to právě skladby jako Fascinating Rhythm, Obsession nebo Lullaby of Birdland, které si budou moci v živém provedení vychutnat i návštěvníci pražského koncertu. Za zmíněné album získala Dianne Reeves jednu ze svých dosavadních čtyř cen Grammy (v kategorii Nejlepší jazzové vokální album).

Předprodej vstupenek na závěrečný koncert probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru a síti Ticketpro.