Listopadový Festival swingové hudby kromě legend žánru představí i Harlemanii a tři blues královny

Jako ve swingové tančírně 30. a 40. let si budou připadat návštěvníci Národního domu na Vinohradech. Kromě stylových rób a účesů a samozřejmě dobové hudby je čeká také nejedno překvapení: 23. a 24. listopadu se totiž v reprezentativních prostorách Národního domu uskuteční už čtrnáctý Festival swingové hudby.

Publikum budou po dva večery bavit významní swingoví interpreti z Čech i ze zahraničí. Pozvání přijali a o intenzivní hudební zážitky se postarají legendární jazzmani Luboš Zajíček nebo Peter Lipa. Nelze opomenout ani na festivalu téměř rezidentní projekt české persony osobitě interpretující swingový styl - Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers, kteří před nedávnem roztančili publikum dokonce i na londýnském festivalu Vintage. Dále se představí novinka mezi tuzemskými swingovými ansámbly nazvaná Harlemania, která svou notu naladí, stejně jako tři afroamerické dámy The Three Ladies Of Blues, na melodie evokující proslulou newyorskou čtvrť Harlem. Ty z atmosféry amerických tančíren vnuknou programu ještě něco navíc a naváží na loňské veleúspěšné vystoupení formace Take 6.
Pořadatelem tradičního festivalu je Národní dům na Vinohradech, jehož ředitel Milan Hájek letošní dramaturgii komentuje: „Každoročně klademe důraz na kvalitu vybíraných interpretů z Čech i ze zahraničí, stejně jako na dramaturgickou pestrost. Letošní účastí jsme doslova nadšení. Věříme, že si na své přijdou návštěvníci preferující zábavu, stejně jako swingoví fajnšmekři.“
Vstupenky na oba večery je možné zakoupit přímo v pokladně Národního domu na Vinohradech nebo v předprodejní síti Ticketpro. Cena vstupenek se pohybuje od 300 do 950 Kč, přičemž předprodej je zahájen od 1. září. Oba večery začínají v 19 hodin a slovem je již tradičně provede Aleš Benda. Aktuální informace naleznete na www.nardum.cz.

První návštěvníky rozehřeje přední osobnost českého tradičního jazzu Luboš (Bob) Zajíček. Trumpetista a hudební aranžér, o jehož hráčském umění není pochyb, se za doprovodu kontrabasu a bicích nástrojů postará o uvítání hostů ve velkém stylu.

Hlavní program festivalového večera zahájí svými silnými vokály tři afroamerické dámy The Three Ladies Of Blues & Gustav Csik Trio. Tři vokalistky ve složení Joan Faulkner, Joanne Bell, Mary Thompson / Harriet Lewis za jedenáct let spolupůsobení už odzbrojily nejedno publikum. Za doprovodu tria významného maďarského klavíristy a pedagoga Gustava Csika se jim podaří vtáhnout diváky do své show dost možná i v rámci letošního Festivalu swingové hudby. Můžeme se těšit na brilantní rozpětí vokálů na pomezí jazzu, blues a gospel. 

Poté následuje zbrusu nový projekt Harlemania, jenž v premiéře koncertoval teprve na jaře tohoto roku. Za zrodem kapely se čtyřčlennou saxofonovou sekcí, třemi trubkami, dvěma pozouny a výbornou rytmikou stojí kytarista a zpěvák Marek Rejhon. Specialitou seskupení zkušených jazzových muzikantů jsou skladby v původním aranžmá orchestrů Duka Ellingtona, Caba Collowaye a dalších legend americké jazzové scény 30. a 40. let minulého století. Za doprovodu profesionálního tanečního páru pozve Harlemania návštěvníky nejen k poslechu, ale díky svému drivu nabídne doslova výjimečné zážitky. 

O zábavu druhého večera se postarají Ondřej Havelka a jeho MELODY MAKERS, kteří nemohou na swingovém festivalu v Národním domě na Vinohradech chybět – stali se jeho nepostradatelnou součástí takřka od počátků. Kapela, která sklízí nemalé úspěchy i v zahraničí, dostane v závěru festivalu opět příležitost rozjásat publikum výběrem songů 30. a 40. let minulého století, přičemž neopomene ani stále líbivou českou a slovenskou klasiku tohoto žánru. Ansámbl nezapomene připomenout ani své oblíbené skladby z dílny nedávno zesnulého českého hudebníka, skladatele a textaře Jiřího Traxlera. Vždy šarmantní Ondřej Havelka se svou vtipnou a živou show s precizní interpretací jazzových, swingových i tanečních skladeb se vždy těší velké přízni. 

Velkolepý závěr festivalu budou mít na svědomí slovenští matadoři Peter Lipa And Band. Fenomenální jazzový mistr, zpěvák, skladatel a nositel prestižních státních i evropských cen a vyznamenání včetně Ceny prezidenta republiky, Peter Lipa, ani navzdory neutuchající popularitě nepřestává komponovat další skladby. Na festival přijede s novým mladým souborem ve složení Peter Lipa jr. (klavír), Michal Šimko (kontrabas), Robo Rist (bicí) a Michal Žáček (saxofon) a představí rovněž swingovou část svého bohatého repertoáru.