Letní slavnosti staré hudby zahájí unikátní koncert ve vivaldiovském duchu

Osvědčená klasika i objevy hudebních archivů; spojení atraktivní hudby Antonia Vivaldiho s premiérou koncertů a sinfonie čelného, avšak dosud nepříliš známého autora české barokní hudby Františka Jiránka tvoří kostru úvodního koncertu zavedeného festivalu Letní slavnosti staré hudby. Zahajovací večer ve čtvrtek 22. července v pražském Rudolfinu navíc ozdobí účast významných interpretačních osobností, jež patří k tradičním devízám této hudební přehlídky.

Osvědčená klasika i objevy hudebních archivů; spojení atraktivní hudby Antonia Vivaldiho s premiérou koncertů a sinfonie čelného, avšak dosud nepříliš známého autora české barokní hudby Františka Jiránka tvoří kostru úvodního koncertu zavedeného festivalu Letní slavnosti staré hudby. Zahajovací večer ve čtvrtek 22. července v pražském Rudolfinu navíc ozdobí účast významných interpretačních osobností, jež patří k tradičním devízám této hudební přehlídky.

Zahajovací koncert s názvem Boemo furioso otevře sinfonie italského typu Františka Jiránka (1698–1778). Následovat budou fagotové koncerty patřící ke starší části jeho díla, v nichž se nejvýrazněji projevují právě vivaldiovské vlivy, patrné však i v koncertech houslových a flétnových. Na závěr koncertu zazní Vivaldiho koncert d moll „La notte“, vydaný nedlouho před předpokládanou Vivaldiho návštěvou Prahy v roce 1729. „František Jiránek patří k velkým objevům posledních let a jeho skladby dosvědčují vysokou úroveň hudebníků, kteří tvořili a působili v barokní Praze a blízkých Drážďanech,“ dodává Markéta Semerádová, ředitelka festivalu Letní slavnosti staré hudby. Ohnivých partů se ujmou vynikající ruská houslistka Marina Kataržnova, flétnistka Jana Semerádová a špičkový italský fagotista Sergio Azzolini. Sólisty doprovodí uznávaný barokní orchestr Collegium Marianum.

11. ročník Letních slavností staré hudby nabídne během devíti večerů od 22. července do 8. srpna na atraktivních i netradičních místech v Praze setkání s klasikou hudební literatury, stejně jako s jejími skrytými poklady. „Již v loňském roce jsme představili s úspěchem během několika koncertů méně známá díla, například z pražské katedrály sv. Víta, benediktinského kláštera sv. Jiří či Kodexu St. Emmeram z Řezna. Podobně komponované večery se setkaly s velkým ohlasem, proto hodláme v této osvětové dramaturgii pokračovat,“ říká Markéta Semerádová.

Podle pořadatelů funguje již i „piknikové“ kouzlo přehlídky, kdy návštěvníci koncertů například v Letohrádku Hvězda nebo Zámku Troja spojují koncert s příjemným pobytem v okolní zeleni. „Dalo by se říci, že se pomalu blížíme podobné tradici spojení kultury a společenského vyžití jako například ve Velké Británii,“ doplňuje Markéta Semerádová, podle níž si přehlídka nachází stále početnější příznivce i mezi mladými lidmi. Tomu ostatně odpovídá i velice vstřícná cena vstupenek od 200 do 700 korun. Další podrobné informace na www.letnislavnosti.cz.

Hned tři protagonisty bude mít druhý koncert Clavis ad cor meum / Klíč k srdci mému – skvělého maďarského hráče na klávesové nástroje Miklóse Spányiho, jeho klavichord a dozvuk Tereziánského sálu. Od 20 hodin zazní v sobotu 24. července sonáty tří osobností 18. století: Carla Philippa Emanuela Bacha, Jiřího Bendy a Friedricha Wilhelma Rusta, jež spojuje láska k něžnému zvuku klavichordu. Pravdivost tvrzení o společenském, volnočasovém charakteru Letních slavností staré hudby bude možné ověřit hned v pondělí 26. července, kdy se od 20 hodin v Zámku Troja představí posluchačům virtuózní španělská hudba 16. a 17. století. Protagonistou večera s názvem Fantasías y glosas bude andaluský soubor Accademia del Piacere vedený mladým virtuózem na violu da gamba Fahmim Alqhaiem, jehož interpretační umění je plné fantazie a příslovečného temperamentu.

Titul čtvrtého setkání – Violino Virtuoso – je dostatečně výmluvný. Své výsostné umění ve středu 28. července od 19.30 hodin předvede v Refektáři kláštera dominikánů v Jilské ulici mezinárodní soubor Harmonie Universelle v čele s Florianem Deuterem. Podtitul večera – Rozkvět houslového umění v Čechách 17. století – rozvede v sonátách a partitách Johanna Heinricha Schmelzera, Georga Muffata a Heinricha Ignaze Franze Bibera. Vzácné setkání s tichým dechovým nástrojem cink nabídne ve čtvrtek 29. července od 19.30 v Klášteře sv. Anežky České koncert s názvem Umění diminucí. Skutečný mistr hry na cink Bruce Dickey za doprovodu holandského souboru La Violetta rozezní bezeslovné madrigaly Orlanda Lassa a Diega Ortize, při nichž vynikne jejich podmanivost a krása. Zvlášť, když struny violy da gamba rozezní famózní interpretka Paulina van Laarhoven.

Dva večery budou věnovány i pěveckému umění. V pondělí 2. srpna se od 19.30 v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí uskuteční komponovaný pořad La Famosa Cantatrice opěvující italské pěvkyně 17. století. O první generaci průkopnic, pozdně renesančních, bude svým jasným sopránem vyprávět polská cantatrice Marie Skiba s cembalistou Gerdem Amelungem. Publikum se může těšit i na ženy-skladatelky: Barbaru Strozzi či Francescu Caccini. O poznání tesknější atmosféra ovládne ve čtvrtek 5. srpna od 18.30 prostory Letohrádku Hvězda, kam pořadatelé umístili Il Canto d´Orfeo. „To když Múzou políbení Vlámové z věhlasného ansámblu Il Trionfo del Tempo s charismatickým tenoristou Janem van Elsackerem vyzpívají Orfeův osud. Árie Stefana Landiho a Luigi Rossiho jsou totiž oním toužebným pohledem na Eurydiku…,“ nastiňuje program Jana Semerádová, dramaturgyně Letních slavností staré hudby.

Ještě před tím, ve středu 4. srpna od 20 hodin, zprostředkují flétnistka Jana Semerádová a cembalistka Barbara Maria Willi zážitek koncertu na zámku Sanssouci u Bedřicha II. Velikého, jenž byl známý svou láskou k harmonii hudby a sám byl výborný flétnista. Večer s názvem Sólo pro krále přinese skladby dvorních mistrů C. P. E. Bacha, F. Bendy a J. J. I. Quantze.

Závěr Letních slavností nás v neděli 8. srpna (20.00 v Divadle Hybernia) přenese do doby sklonku 18. století, kdy baroko pomalu končí a nastává období osvícenství. Skvělý francouzský taneční soubor La Compagnie l´Eventail posluchače (a diváky) večera Putování Evropou ve čtyřech obrazech provede Francií, Anglií, Itálií a Německem, a to ve strhujících tanečních kreacích, jež členové souboru předvádí s neuvěřitelnou ladností a přesto silným vnitřním nábojem. Nad krásu kostýmů, originalitu choreografie Marií-Geneviève Massé, hudby Lullyho, Purcella, Rosenmüllera a Vivaldiho vystupuje neobyčejná kvalita tanečníků, kteří nás nepřestanou udivovat svým kouzlem, dynamičností a plynulostí tance. Domácí barvy bude hájit respektovaný soubor Collegium 1704 s vedoucím Václavem Luksem.

Předprodej vstupenek na všechny koncerty probíhá v pokladně Collegium Marianum v Melantrichově ulici č. 19 a síti Ticketpro. Pořadatelé festivalu nabízejí opět svým posluchačům množstevní slevu – při zakoupení vstupenek na 3 a více akcí bude poskytnuta sleva 20 % z ceny každé vstupenky. Seniorům a studentům je poskytována sleva 10 % z ceny vstupenky. Vstupenky lze rezervovat on-line na www.letnislavnosti.cz nebo telefonicky – 224 229 462.

Boemo furioso / 22. 7. 2010 / 19.30 / Rudolfinum
Flétnistka Jana Semerádová je absolventkou Pražské konzervatoře, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Královské konzervatoře v Den Haagu (ve třídě Wilberta Hazelzeta). Je laureátkou mezinárodních soutěží v Magdeburku a Mnichově. Jana Semerádová je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum, dramaturgem koncertního cyklu Barokní podvečery a mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Věnuje se intenzivní badatelské činnosti v českých a zahraničních archivech a studiu barokní gestiky, deklamace a tance. Na svém kontě má řadu CD pro různé nahrávací společnosti. Jako sólistka vystupuje na významných evropských pódiích (např. Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Centre de Musique Baroque de Versailles, Europamusicale, Konzerthaus ve Vídni a Berlíně) a pravidelně účinkuje se soubory Batzdorfer Hofkapelle, Akademie für Alte Musik Berlin či modern_times1800. Jana Semerádová vyučuje hru na barokní příčnou flétnu na Univerzitě Karlově v Praze (obor Historická hudební praxe) a vede interpretační kurzy.

Ruská houslistka Marina Kataržnova se narodila v Šebekinu v Belgorodské oblasti. V letech 1990-97 studovala na Moskevské speciální hudební škole ve třídě N. M. Fichtenholze. Později absolvovala Moskevskou konzervatoř, včetně postgraduálního studia, a účastnila se mnoha mistrovských tříd: u Lucy van Dyle, Marie Leonhardt či Rogera Norringtona. Marina se věnuje se rozsáhlé koncertní činnosti, sólové i ansámblové. Její repertoár zahrnuje hudbu raného baroka i současnou kompozici. Účastnila se mnoha festivalů: Prosincových nocí Svjatoslava Richtera v Moskvě, vídeňské Lange Nacht der Musik či Earlymusic v Petrohradu.
V letech 2003-10 se podílela na činnosti orchestru Pratum Integrum, věnujícího se staré hudbě. Marina působí také pedagogicky: od roku 2007 vede třídu barokních houslí na Fakultě historického a současného umění na Moskevské konzervatoři.

Sergio Azzolini se narodil v roce 1967 v Bolzanu, kde se později začal věnovat hře na fagot na Konzervatoři Claudia Monteverdiho pod vedením Romana Santiho. Po té následovaly studia u Klause Thunemanna v Hannoveru. Během studia hrál na pozici prvního fagotisty v European Community Youth Orchestra. Pozornost na sebe upoutal díky mnoha oceněním na mezinárodních soutěžích – v Anconě, v Mnichově, Bonnu, Bělehradu, Martigny či Praze (vítězství na soutěži Pražského jara 1986). Společnost EMI si jej vybrala pro několik nahrávek (např. Mozartovo koncertantní dílo a Stamitzovy klarinetové koncerty). Vedle sólové dráhy se intenzivně věnuje svému souboru Il Proteo. Je také členem Maurice Bourgue, Sabine Meyer Bläserensemble a dalších ansámblů věnujících se staré hudbě. Pedagogicky nejprve působil na stuttgartské Staatliche Hochschule für Musik a od roku 1998 vede třídy fagotu a komorní hry na Hochschule für Musik v Basileji.

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 cíleně zaměřuje na znovuoživování hudby 17. a 18. století. Jako jeden z mála profesionálních souborů tohoto zaměření v ČR má na svém repertoáru nejen čistě koncertní díla s důrazem na autory české či působící ve střední Evropě. Každoročně je uvedeno několik novodobých světových premiér. Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými choreografy, režiséry či sólisty a dirigenty jako například Andrew Parrott, Simon Standage, Chiara Banchini, Benjamin Lazar, Jean-Denis Monory či Peter Kooij. Od roku 1999 působí soubor pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové, jejíž aktivní badatelská činnost propojená se studiem barokní gestiky, deklamace a tance umožnila postupně rozšířit profil souboru Collegium Marianum a uvádět původní hudebně dramatická díla v autentickém prostředí českých barokních divadel. Soubor Collegium Marianum pravidelně hraje na hudebních festivalech a prestižních pódiích v České republice i v zahraničí (m.j. Vantaan Barokki, Mozartfest, Mitte Europa atd.). V roce 2008 soubor zahájil úspěšnou spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, v rámci jehož řady Hudba Prahy 18. století vydal již dvě nahrávky – Brentner, J. J. I. Koncerty a árie a Rorate coeli / Advent a Vánoce v barokní Praze. V roce 2010 se Collegium Marianum stalo nositelem ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby, kterou uděluje Česká hudební rada – česká sekce nevládní organizace Mezinárodní hudební rady při UNESCO.

Festival se koná za laskavé podpory:
hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Městské části Praha 1, Velvyslanectví Španělska, Francouzského institutu v Praze, Festivalu v Sablé, Vlámské vlády, Velvyslanectví Nizozemského království, Česko-německého fondu budoucnosti, Italského kulturního institutu, Maďarského kulturního střediska,
Polského institutu v Praze, Institutu Cervantes v Praze, Culturesfrance, Nadace Collegium Marianum

Partneři:
Modrá pyramida stavební spořitelna, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Národní galerie, Památník národního písemnictví, Galerie hlavního města Prahy, Hotel Constans, Královská kanonie Premonstrátů na Strahově, Martinický palác, Klášter dominikánů Praha, Tiskárna Sprint Servis, WDLux

Hlavní mediální partneři
Český rozhlas, Zdravotnické noviny

Mediální partneři
Postgraduální medicína, Harmonie, Hudební rozhledy, Respekt, České noviny, Xantypa, A Tout Prague

Pořadatel: Collegium Marianum, Melantrichova 19, Praha 1, tel. 224 229 462, 731 448 346

Další informace:
SMART Communication s.r.o.
Vysočanská 11, Praha 9
T/F: +420 272 657 121
www.s-m-art.com
Silvie Marková a Lucie Čunderliková   
M: +420 604 748 699 / +420 733 538 889
E: markova@s-m-art.com / cunderlikova@s-m-art.com

Collegium Marianum
Melantrichova 19, Praha 1,
T/F: +420 224 229 462, +420 731 448 346
www.letnislavnosti.cz
Žaneta Nováčková
M: +420 731 615 370
E: production@collegiummarianum.cz