Kytarista Tommy Emmanuel přijede do Prahy už příští týden - poprvé s kapelou

Australský mistr akustické kytary, Tommy Emmanuel, se vrací do České republiky! Jeden z nejinvenčnějších světových kytaristů současnosti přijíždí potěšit své fanoušky v rámci ACOUSTIC & ELECTRIC TOUR, aby předvedl svůj starší i nejnovější repertoár vůbec poprvé za doprovodu „elektrické“ kapely.

Tommy Emmanuel, který na konci minulého roku oslavil už padesátileté jubileum své hudební kariéry, se při každé návštěvě těší mimořádně vřelému přijetí českého publika. Proslulého kytaristu s kapelou i jeho hosty si mohou příznivci akustické i elektrické kytary přijít poslechnout už 13. dubna 2011 do Velkého sálu pražské Lucerny.

S novým projektem představí v rámci dvouměsíčního evropského turné některé ze svých nejznámějších skladeb jako Clasiccal Gas nebo The Hunt v aranžmá pro kapelu a smyčcové kvarteto. Kromě nové kapely totiž přizve na pódium také tuzemské dívčí smyčcové těleso The Eve Quartet Prague. Kromě největších hitů si Tommy Emmanuel přichystal i mnohá překvapení. Zazní i dosud neznámé skladby, navíc v jeho podání na elektrickou kytaru. Ale nejen to: fanoušci se mohou těšit na přednes, jaký dosud u Emmanuela neměli možnost zhlédnout.

Koncert v Lucerně se uskuteční jako preview k tradičnímu podzimnímu festivalu Kytara napříč žánry. Cena vstupenek na koncert se pohybuje od 590,- Kč do 1 690,- Kč. Lze je zakoupit v síti Ticketpro (www.ticketpro.cz) a Ticketstream (www.tickestream.cz).

Čtyřčlennou doprovodnou kapelu tvoří basista Robbie Little, bubeník Kevin Murphy, kytarista Simon Hosford a klávesista Ashley Krick. „První polovina koncertu se ponese v Emmanuelově tradičním  sólovém podání, zato ve druhé polovině už ho bude doprovázet kapela, ale místy také on ji. Muzikanti kromě hraní chystají i čtyřhlasný vokální přednes, který doplní Emmanuel svou hrou na kytaru i na perkuse,“ prozradil pořadatel koncertního večera, Stanislav Barek.

S dívčím smyčcovým tělesem The Eve Quartet Prague s velkým úspěchem vystoupil Tommy Emmanuel už v roce 2008 v pražském Kongresovém centru na festivalu Kytara napříč žánry. Spojení kytarové legendy a mladých českých virtuosek, absolventek HAMU, tehdy fungovalo skvěle, a proto budou mít i návštěvníci nadcházejícího koncertu možnost vychutnat si pět společných písní. The Eve Quartet Prague hraje ve složení Vladislava Hořovská (1. housle), Monika Růžková (2. housle), Zuzana Peřinová (viola), Petra Malíšková (violoncello).

Emmanuel dostal před časem lákavou nabídku od bývalého člena The Beatles, Sira Paula McCartneyho. Ten si přál, aby vyučoval v jeho rockové škole. Australský kytarista dal ale přednost milovanému koncertování a i díky tomu se svými hosty udělí v rámci pražského koncertu další veřejnou lekci všestranné kytarové ekvilibristiky.

Vloni Emmanuel oslavil padesát let koncertování sérií vystoupení, na kterých zahrál společně se svým starším bratrem Philem. Dohromady si připomněli výjimečnou hudební cestu, která začala, když bylo malému Tommymu pět let. Už tehdy vystupovali talentovaní sourozenci na koncertech napříč australským kontinentem. „Myslím, že jsme za tu dobu oba hodně vyspěli, jako hudebníci i jako lidé,“ soudí pětapadesátiletý Emmanuel s tím, že divoká léta už mají za sebou. „V sedmdesátých a osmdesátých letech jsem pracoval sedm dní v týdnu a sotva jsem spal,“ vzpomíná. Dnes už si dopřává více volna, nicméně 300 koncertů ročně po celém světě pro něj stále není nic neobvyklého.

Během padesátileté kariéry získal zábavný showman a kytarový talent Emmanuel kromě nespočtu fanoušků i mnoho ceněných hudebních úspěchů. Obdržel dvě nominace na Grammy, přičemž naposledy získalo nominaci jeho album The Mystery z roku 2006. V roce 1999 získal titul CGP (Certified Guitar Player - diplomovaný kytarista) za celoživotní přínos ve hře na kytaru. U čtenářů australské verze časopisu Rolling Stone se v letech 2006 a 2007 dvakrát zapsal jako „Nejpopulárnější kytarista“. Jeho schopnosti kytarové hry a široký repertoár jsou spojeny se stovkami hudebních legend, jakými jsou Eric ClaptonStevie Wonder, Tina Turnerová a další.

V prosinci loňského roku vyšlo album MICHAEL, pod nímž byl podepsaný zpěvák Michael Jackson. Producenti a umělci dotvořili písně, které zesnulý zpěvák nestačil dokončit. Tommy Emmanuel nahrál kytaru ke skladbě Much Too Soon, jež je považována za jednu z nejlepších na zmíněné nahrávce. Loni na podzim v Praze vystoupil před zaplněným sálem KC Vltavská společně s australskou superstar Joe Robinsonem.

Část z vybraného vstupného bude věnována nadaci „ŽIVOT 90“ a projektu České vicemiss 2007 Evy Čerešňákové 4U2 (For You Too), podporující děti v Bangladéši.

www.s-m-art.com