Kytara napříč žánry přiveze nový projekt hvězdného flamenco kytaristy Vicente Amiga

Výjimečný dramaturgický záběr nabídne i letos tradiční festival Kytara napříč žánry, jenž tentokrát vsadil i na ethno a world music. Vedle toho nejlepšího z domácí scény představí i několik objevů a talentů, stejně jako hvězdy světové velikosti. Hlavním magnetem bude španělský flamenco kytarista Vicente Amigo, který 15. listopadu vygraduje závěr programu. Amigo, jemuž před pěti lety aplaudoval do posledního místa zaplněný Obecní dům, přiveze úplně nový hudebně-taneční projekt nazvaný Paseo de Gracia.

Mezi 9. říjnem a 30. listopadem, kdy probíhá hlavní část letošní Kytary napříč žánry, se uskuteční patnáct večerů nejrůznějším způsobem spjatých se strunnými nástroji. Vedle hvězdného Amiga se pořadatelům podařilo získat hosty až z Burkiny Faso, Guatemaly či Mexika. Jako každý rok se koncerty zdaleka neodehrají jen v Praze: tour plan obsáhne rovněž Benešov, Tábor, Varnsdorf, Černošice, Dolní Poustevnu, Pardubice, Kadaň a Chýni u Prahy. „Hra na kytaru v jejích nejrůznějších podobách má i mimo hlavní město tisíce příznivců a nám se tento přístup velmi vyplácí. Občas hrajeme v menších nebo netradičních prostorách, jako je síň obecního úřadu nebo pivovarský klub, o to vřelejší atmosféra koncerty provází,“ říká Stanislav Barek, zakladatel Kytary napříč žánry.

Zahájení jeho podzimní části připadlo 9. října v pražské Písecké bráně dvojici různých kytaristů: americkému muzikantovi kombinujícímu tepající funky s náročnou technikou fingerpicking Adamu Raffertymu a folk-jazzové písničkářce a kytaristce Markétě Zdeňkové, která vystoupí se svým triem a houslistkou Kateřinou Janálovou.  Vstupenky na pražské koncerty Kytary napříč žánry lze zakoupit v sítích Ticketpro a Ticketportal nebo v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika. Podrobnější informace k programu na www.kytaranapriczanry.cz.

Absolutním vrcholem letošní Kytary napříč žánry ale bude večer v režii Vicenta Amiga, jenž bývá po zásluze označován za kytaristu 21. století. Tento rodák ze Sevilly je držitelem Latin Grammy z let 2001 (nejlepší flamenco album - Ciudad de las ideas) a v roce 2002 získal cenu za nejlepší tvorbu v oblasti flamenca. Mnozí v něm vidí následovníka legendárního Paco de Lucíi a označují ho za jedinečného umělce, skvělého virtuosa a neúnavného hledače rytmů i zvuků. Více než u Paco de Lucíi je u něj patrné sepětí flamenca s jinými žánry, hlavně s jazzem.

Sám Vicente o své tvorbě říká: „Hudba je splynutí respektu, upřímnosti a poznání. A já se snažím dodržovat všechny tyto aspekty.“ O svém nejnovějším albu „Paseo de Gracia“ prohlašuje: „Obsahuje širokou paletu melodií a osobně je vnímám jako nové hudební dobrodružství, protože se tu v některých skladbách pouštím mimo oblast flamenca. Písně na albu jsou  utvářené pohledem flamencového umělce, neboť tento styl znám a miluji celý svůj život. Jejich pojetí je však odlišné, neboť jsem do nich zakomponoval zpěv, kytaru a zajímavé melodie.“ Doposud ve všech městech skvěle přijatý komponovaný večer proběhne 15. listopadu v pražském Divadle Hybernia za účasti doprovodné kapely, zpěváka a tanečníka.