Křižovatky architektury 2010 (15. – 30.9.2010)
Je Praha srdcem Evropy, které je architektonicky zakonzervované nebo pulsující? Jakou cestou se ubírat, pakliže chceme z historických měst vytvořit prostředí aktuálního života a současného umění? A jak u toho nenarušit historické dědictví pod dohledem UNESCO?
Je Praha srdcem Evropy, které je architektonicky zakonzervované nebo pulsující? Jakou cestou se ubírat, pakliže chceme z historických měst vytvořit prostředí aktuálního života a současného umění? A jak u toho nenarušit historické dědictví pod dohledem UNESCO? A má být centrum Prahy nedotknutelné, a nebo je třeba na něj poslat mexický temperament předního architekta-vizionáře Michela Rojkinda spolu s Česko-Slovenskými studenty? A co na to modulární architektura? Nejen tyto otázky položí druhý ročník Křižovatek architektury.
Organizátoři si dali za cíl otevřít téma již mnohokrát diskutované, ale nikdy nedořešené. Při mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH do Prahy přiletí mexický architekt, vizionář a urbanista, který zde se svými kolegy z České a Slovenské republiky povede workshop, jehož se zúčastní přes 40 studentů a mladých architektů. Tématem workshopu je dostavba Staroměstské radnice.
„Spojení českých a slovenských mladých architektů s Michelem Rojkindem nám přijde jako velmi zajímavé, jelikož Michel je poměrně mladý architekt známý jako úspěšný architektonický a urbanistický vizionář. Samotného Michela Rojkinda téma dostavby Staroměstské radnice zajímá a proto nám spojení s ním přišlo výborné. Propojení mexického architekta s mladými architekty, kteří problematiku daného místa zažívají úplně jinak než cizinci, skýtá více než zajímavou konfrontaci názorů.“ vysvětluje volbu tématu i lektora jeden z organizátorů architekt Petr Vaněk.
Workshop, který hostí Katedra architektury FSv. ČVUT, doplní 16.září mezinárodní konference s tématy, které by měly problematiku dostavby Staroměstského náměstí doplnit a rozšířit. V prvním bloku konference budou odborníci diskutovat o využitelnosti modulární architektury ve městě. Hlavní hvězdou tohoto bloku bude bezpochyby inspirativní „kontejnerový“ belgický architekt Luc Deleu, jehož doplní například sociolog Jiří Ryba, nebo organizátor úspěšného festivalu streetového umění „Street for Art“ Jiří Sulženko. Druhý blok pak bude odpovídat na otázky typu: „Jak se vypořádat s problematikou historických center měst s podtitulem Praha architektonicky zakonzervovaná nebo pulsující?“. Tohoto druhého bloku se zúčastní nejen staromilci zastoupeni zejména předsedkyní Klubu za starou Prahu Kateřinou Bečkovou, či prezidentem českého národního komitétu ICOMOS Josefem Štulcem, ale také architekt Jakub Cigler, který se ve své praxi s problematikou úzce setkává. Zajímavý bude jistě také pohled Jiřího Davida, umělce, který mnohokrát rozpoutal svými instalacemi „Srdce na Hradě“ či „Září nad Rudolfinem“ celospolečenskou diskuzi. K tomu, jestli Magistrát hl. města Prahy myslí vážně vypsání nové soutěže na dostavbu Staroměstské radnice, se vyjádří radní pro kulturu Ondřej Pecha.
Den plný otázek a odpovědí zakončí přednáška lektora workshopu Michela Rojkinda. Tento charismatický architekt může oslovit svou tvorbou nejen architektonickou obec, ale jeho projekty a realizace jsou natolik působivé, že mají co říci také široké veřejnosti.
„Stal jsem se architektem, abych porozuměl problémům celého světa a byl schopen na ně reagovat tím nejlepším způsobem. Baví mě o sobě přemýšlet jako o průzkumníkovi celé planety, který shromažďuje informace tam, kde se to nejmíň čeká, aby je pak v pravý okamžik vrátil do hry a tím vytvořil nejlepší architekturu.“ takto vysvětlil svůj pohled na poslaní architekta Michel Rojkind. O jeho slovech se pak můžete přesvědčit na vlastní oči nejen na jeho přednášce, ale také na jeho výstavě, která bude otevřena slavností vernisáží 16.9. v oceňované budově Národní technické knihovny v Café Technika.
Jste srdečně zváni.
www.earch.cz
www.krizovatkyarchitektury.cz