Již za měsíc vystoupí na Strunách podzimu hvězdná Dianne Reeves s Pražskou komorní filharmonií

Přesně za měsíc naplní pražské Kongresové centrum v Praze sytý, podmanivý hlas jazzové divy Dianne Reeves. Zakončení jubilejního patnáctého ročníku festivalu Struny podzimu by mohlo jen stěží mít větší lesk a noblesu, než jakého se mu dostane v podobě vystoupení jedné ze zářících hvězd současné jazzové scény.

Přesně za měsíc naplní pražské Kongresové centrum v Praze sytý, podmanivý hlas jazzové divy Dianne Reeves. Zakončení jubilejního patnáctého ročníku festivalu Struny podzimu by mohlo jen stěží mít větší lesk a noblesu, než jakého se mu dostane v podobě vystoupení jedné ze zářících hvězd současné jazzové scény. Závěrečný koncert festivalu proběhne 21. listopadu 2010 a Dianne Reeves svým repertoárem připomene nezapomenutelnou jazzovou královnu Sarah Vaughan. Poctu zpěvačce s jedním z nejúžasnějších hlasů dvacátého století složila Dianne Reeves již v roce 2002 albem nazvaným The Calling. A budou to právě skladby jako Fascinating Rhythm, Obsession nebo Lullaby of Birdland, které si na sklonku listopadu budou moci v živém provedení vychutnat i návštěvníci pražského koncertu. Za zmíněné album získala Dianne Reeves jednu ze svých dosavadních čtyř cen Grammy (v kategorii Nejlepší jazzové vokální album).

„Každoročně se snažíme našemu publiku přivážet ty nejzářivější hvězdy, což platí dvojnásob o koncertech festivalové série Osobnosti. Z jazzových vokálních ikon jsme vloni premiérově představili v Praze Cassandru Wilson, letos přijede další z nepřehlédnutelných jazzových dam,  Dianne Reeves.  Mimořádnost koncertu Dianne Reeves v rámci Strun podzimu bude ovšem také v tom, že kromě stylového doprovodu jazzového tria ji doprovodí Pražská komorní filharmonie pod vedením Martina Kumžáka,“ líčí umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Trio tvoří její věrní spolupracovníci klavírista Peter Martin, bubeník Terreon Gully a kontrabasista Reginald Veal.

Více informací o koncertu, včetně hudebních ukázek, na www.strunypodzimu.cz.

Byť se Dianne Reeves věnuje i vážné hudbě, proslula především jako jazzová vokalistka navazující na odkaz největších zpěvaček žánru, jakými byly Billie Holiday, Ella Fitzgerald nebo právě Sarah Vaughan. Spolupracuje s nejvýznamnějšími jazzovými hudebníky i symfonickými tělesy. Nahrávala například s Wyntonem Marsalisem a jeho Lincoln Center Jazz Orchestra, má za sebou vystoupení s Chicago Symphony Orchestra pod vedením Daniela Barenboima či Berlínskou filharmonií pod taktovkou Simona Rattlea. Spolupracuje také se špičkovými producenty, mj. s legendárním Arifem Mardinem (album deseti jazzových standardů A Little Moonlight oceněné Grammy), jenž například produkoval počiny britské skupiny Bee Gees nebo amerických jazzových zpěvaček Norah Jones a Arethy Franklin.
Americká jazzová zpěvačka Sarah Vaughan měla pro svůj peprný jazyk přezdívku „Námořník“, nicméně její hlas byl sametový, neskonale krásný a oblíbený. Je jednou z největších postav světového jazzu dvacátého století. Patří k těm z jazzové elity, kteří se nazývají pouze křestním jménem: božská Sarah nebo také Sassy. Už na začátku její téměř padesátileté kariéry ji přirovnávali k Elle Fitzgerald. Nahrávala jazz i populární písničky, vždy upravené tak, aby jí šly doslova „do úst“.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11.00 do 18.00 hod. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.