Již tuto středu startuje v Lucerně filmový festival DAS FILMFEST

Rozmanité podoby světa a duše žen tvoří jednu z nejvýraznějších tematických linií pátého ročníku tradiční a divácky oblíbené filmové přehlídky německy mluvených filmů DAS FILMFEST. A bude to právě žena, která letošní pátý ročník festivalu slavnostně zahájí.

Rozmanité podoby světa a duše žen tvoří jednu z nejvýraznějších tematických linií pátého ročníku tradiční a divácky oblíbené filmové přehlídky německy mluvených filmů DAS FILMFEST. A bude to právě žena, která letošní pátý ročník festivalu slavnostně zahájí. Oceňovaná rakouská herečka Franziska Weisz uvede ve středu 6. října v kině Lucerna v 19 hodin za účasti významných hostů i filmových fanoušků projekci zahajovacího snímku Lupič, v němž s velkým ohlasem ztvárnila hlavní ženskou roli. Za svůj výkon obdržela hlavní hereckou cenu na festivalu Diagonale a je také držitelkou ocenění „ShootingStar“ z Berlinale 2005. Od 21 hodin bude následovat premiérové uvedení filmu Habermannův mlýn, kde se Franziska Weisz ujala jedné z vedlejších rolí. DAS FILMFEST setrvá v kinech Lucerna a Evald až do 10. října a následně se tradičně reprezentativní část přehlídky přesune do brněnského kina Art.

„Kromě bohaté filmové nabídky, se nám letos podařilo pro diváky připravit i rozmanitý doprovodný program. Mnozí filmoví tvůrci přijedou osobně podpořit uvedení svých děl i diskutovat s návštěvníky festivalu. Přivezeme například tyrolskou reggae kapelu, u příležitosti hudebního snímku Neukölln Unlimited se představí skupina beatboxerů a nesmím zapomenout ani na domácí scénu, kterou budou prezentovat přední čeští DJs - Kapitán Demo, fh vs Call Me Radeq, TOYz a další,“ vypočítává Klára Konečná z Goethe-Institut Prag, který je jedním z organizátorů festivalu.

Podrobný program naleznete na stránkách www.dasfilmfest.cz nebo na www.facebook.com/dasfilmfest. Vstupenky na jednotlivé projekce jsou v prodeji v kinech Lucerna a Evald.

Dramatické ženské osudy jsou ústředním tématem hned několika hraných i dokumentárních snímků napříč festivalovými sekcemi. Návštěvníci festivalu se seznámí například se třemi letitými prostitutkami ve filmu Bordelbabá či s tyrolskou rodačkou Evi, která chce svůj život žít Na plnej plyn. Osudy mladé matky turecko-německého původu bojující o své právo na sebeurčení ve snímku Cizinka, zaujaly kritiky natolik, že byl film vybrán, aby se za Německo utkal v oscarovém klání o nejlepší neanglicky mluvený film. Skličující realitu vysněné cesty za štěstím přináší také snímek Opatrovnice o mladé Slovence, která se vydala do Německa, aby jako opatrovnice čtyřiadvacet hodin denně pečovala o starý manželský pár. Nejmladší ženská hrdinka DAS FILMFESTU září ve filmu A je tu Lola! z roku 2010, jenž je uvedený v sekci MUSIKMANIA. Když Lola jako rocková star Jacky Jones na začátku filmu pořádá divoký popový koncert, divák si může pomyslet, že snímek je další z řady kopií Hannah Montana. Ale A je tu Lola! je zásadně jiné dílo, ne americké mainstreamové zboží.

Za pozornost stojí také bohatá dokumentární sekce, v jejimž rámci budou uvedeny úspěšné dokumenty. Kupříkladu snímek s výmluvným názvem Portréty německých alkoholiků nebo snímek Barva tvých ponožek s podtitulem Jeden rok s Pipilotti Rist vůbec poprvé představující tuto světoznámou švýcarskou videoartovou umělkyni.

Na tři desítky snímků z aktuální německé, rakouské a švýcarské filmové produkce budou uvedeny v celkem čtyřech programových sekcích. AM LIMIT se zabývá životem „na hraně“ společnosti či za hranicemi konvencí. Naopak uvnitř hranic regionu Tyrolských Alp se drží sekce IFFI FOKUS TIROL. Snímky v sekci MUSIKMANIA vzdávají hold hudbě. Současné Německo představí v krátkých filmech uznávaných režisérek a režisérů i nastupující generace tvůrců NOC KRÁTKÝCH FILMŮ.