Hvězda seriálu Komisař Rex představí na festivalu DAS FILMFEST v Praze svůj režisérský debut

Ve zbrusu nové roli se již zanedlouho představí tuzemskému filmovému publiku populární rakouský herec Karl Markovics, jenž se do paměti českých televizních diváků zapsal především jako představitel inspektora Stockingera ze známého seriálu Komisař Rex.

Ve světě se však proslavil hlavně ztvárněním Salomona Sorowitsche v oscarovém snímku Ďáblova dílna/Die Fälscher režiséra Stefana Ruzowitzkého. Bezmála 20 let po svém hereckém debutu a po více než třech desítkách filmových a televizních rolí se Karl Markovics rozhodl postavit na druhou stranu kamery a s velkým úspěchem debutoval jako scenárista a režisér. Svou prvotinu nazvanou Dýchat/Atmen osobně uvede návštěvníkům šestého ročníku vyhledávané přehlídky německy mluvených filmů DAS FILMFEST, která se letos uskuteční ve dnech 19. až 23. října v pražských kinech Lucerna a Evald, a od 24. do 28. října v brněnském Kině Art. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut Prag s Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím v Praze. Více informací naleznete na www.dasfilmfest.cz.

Ačkoliv je Dýchat/Atmen filmovým debutem, nadšené ohlasy z řad odborné kritiky i filmového publika naznačují, že své dosavadní bohaté herecké a producentské zkušenosti dokázal Markovics na postu režiséra beze zbytku využít. Jeho vizuálně podmanivá sonda do lidské psychiky si vydobyla respekt mimo jiné na festivalu v Cannes, kde byl snímek na Directors’ Fortnight vyznamenán jako nejlepší evropský film roku 2011. Kvalitu snímku potvrdila i Rakouská filmová komise (AFC), když snímek Dýchat/Atmen nominovala na boj o Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Karl Markovics tak má možnost zopakovat úspěch Ďáblovy dílny z roku 2007, tentokráte však v roli scenáristy a režiséra.

Ve filmu Dýchat zprostředkovává režisér podmanivý vhled do lidské psychiky: devatenáctiletý Roman Kogler si už čtyři roky odpykává ve vězení trest za zabití. Nyní se rozhoduje o jeho předčasném propuštění na podmínku, nebo odpykání původního trestu v plné výši. Pro samotáře bez rodiny a se sklonem k náhlým výbuchům zlosti se zdá být návrat do společnosti nemožný. Jako vězeň dostane zaměstnání u vídeňského pohřebního ústavu a právě smrt vrátí Romana zpět do života…

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=FXpY3VEJ69A
Rozhovory s Karlem Markovicsem k filmu Dýchat: http://www.youtube.com/watch?v=Rd35W8CTfks&feature=related (v němčině)
http://www.youtube.com/watch?v=7dUL4dk93tI&feature=related (v angličtině)

Karl Markovics
Režisér a scenárista Karl Markovics se narodil v roce 1963 ve Vídni. Poté, co dvakrát neuspěl při přijímacích zkouškách na herecké školy, vystupoval v produkcích vídeňských divadel Wiener Volkstheater a Theater in der Josefstadt. Televizním divákům je znám díky seriálu Komisař Rex a následnému spin-off-seriálu Stockinger. V oscarovém snímku Ďáblova dílna (2007) ztvárnil hlavní roli. V roce 2009 byl jedním ze zakladatelů Akademie rakouského filmu a spolu s Barbarou Albert je jejím prezidentem. Režijně debutoval filmem Dýchat (2011).

Kromě Karla Markovicse přivítá DAS FILMFEST i další významné hosty z řad filmových tvůrců a producentů. V průběhu deseti festivalových dnů bude promítnuto na 25 aktuálních a cenami ověnčených hraných i dokumentárních snímků z Německa, Rakouska a Švýcarska. Čtyři festivalové sekce zaostří na rebelující hrdiny i režiséry, dotknou se tématu smrti a umírání, nahlédnou za Berlínskou zeď v 60. a 70. letech (50. výročí její stavby připadá právě na letošní rok) i na další významné historické události 20. století.

Pro více informací sledujte průběžně internetové stránky festivalu www.dasfilmfest.cz či stránky festivalu na Facebooku (www.facebook.com/#!/dasfilmfest).

Předprodej vstupenek bude v pražských kinech zahájen 5. října.