Hudební most mezi Východem a Západem – Kayhan Kalhor a Brooklyn Rider na Strunách podzimu

Bilaterální hudební dialog napříč staletími. Tradiční perská hudba ve fúzi s předním americkým tělesem. Anebo ještě konkrétněji – strunný nástroj kemenče v rukou charismatického íránského hudebníka Kayhana Kalhora, (mj. člena Silk Road Ensemble známého violoncelisty Yo-Yo Ma) za doprovodu smyčcového kvarteta Brooklyn Rider.

Bilaterální hudební dialog napříč staletími. Tradiční perská hudba ve fúzi s předním americkým tělesem. Anebo ještě konkrétněji – strunný nástroj kemenče v rukou charismatického íránského hudebníka Kayhana Kalhora, (mj. člena Silk Road Ensemble známého violoncelisty Yo-Yo Ma) za doprovodu smyčcového kvarteta Brooklyn Rider. Mnoha způsoby lze popsat další výjimečné setkání v rámci 15. festivalu Struny podzimu, k němuž dojde 31. října 2010 v  prostorách kostela sv. Anny zvaného Pražská křižovatka. Jeho protagonisté již stačili hudební svět uhranout svým dva roky starým albem Silent City – nyní se i českému publiku dostane poprvé možnosti vychutnat si tyto podmanivé emotivní skladby v jejich autentické koncertní podobě.

„Série CROSSOVER je jedním z dramaturgických pilířů Strun podzimu a také největším posluchačským dobrodružstvím v rámci celého festivalu. Že se festivalové publikum nebojí poznávání nových hudebních krajin už letos potvrdily předchozí dva koncerty této řady. David Orlowsky a jejich neotřelé interpretaci tradiční židovské hudby provázel takový zájem, že jsme dokonce přidávali jeden koncert, a vyprodané vystoupení tuvinských hrdelních pěvců Alash minulý týden odměnilo publikum bouřlivými ovacemi,“ líčí umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Vstupenky na koncert lze zakoupit v síti Ticketpro a ve festivalovém centru. Více informací včetně hudebních ukázek na www.strunypodzimu.cz.

Kayhan Kalhor se už v sedmi letech začal věnovat hře na kemenče, čtyřstrunný nástroj z ořechového nebo morušového dřeva potažený tenkou kůží připomínající „housle s hrotem“. Na rozdíl od houslí se na něj ale hraje ve svislé poloze. Ve třinácti letech dosáhl takové úrovně, že začal hrát s íránským Národním televizním a rozhlasovým orchestrem. Po islámské revoluci opustil rodnou zemi, která na několik let zavřela své univerzity, a hudbu dále studoval v Kanadě a Itálii. Jeho umělecká cesta jej pak zavedla ke spolupráci s nejrůznějšími světovými hudebními tělesy a umělci.

Koncertuje například s čínským violoncellistou Yo-Yo Ma a jeho Silk Road Ensemble, Newyorskou filharmonií a na albu Kronos Quartetu nazvaném Caravan si zahrál kupříkladu s romskými houslisty od Taraf de Haidouks. Jedním z jeho zásadních projektů je Ghazal, spolupráce s indickým sitáristou Shujaatem Husajnem Khanem. Dlouhodobě spolupracuje právě s Brooklyn Rider, které tvoří houslisté Colin Jacobsen a Johnny Gandelsman, hráč na violu Nicholas Cords a violoncellista Eric Jacobsen, na Struny podzimu přijede Brooklyn Rider v rozšířené sestavě, obohacené o hráče na perkuse Mathiase Kunzliho. Kvarteto se snaží vymanit ze svazujícího akademického světa evropské klasiky a posunout se směrem k současnosti. Nahrávka Silent City, jejíž titulní skladba je žalozpěvem za kurdské město Halbaja, které před deseti lety zničil chemický útok Saddáma Husajna, vznikla po osmi letech vzájemného hudebního i kulturního obohacování. Projekt s několika dalšími íránskými hudebníky pojmenoval Masters Of Persian Music (Mistři perské hudby). Vyšla jim už tři společná alba. 

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11.00 do 18.00 hod. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.