Hlavní hvězda filmu Rodina je základ státu, Igor Chmela, představuje své autorské fotografie o Praze

Filmový a divadelní herec, který se v poslední době často objevuje na televizní obrazovce jako improvizátor v pořadu Partička. Zároveň představitel hlavní postavy z očekávaného filmu režiséra Roberta Sedláčka, Rodina je základ státu, který vstoupí do kin 13. října.

Kromě množství hereckých rolí má Igor Chmela blízko k další umělecké disciplíně – fotografii. Své práce se rozhodl přiblížit veřejnosti, a to na výstavě s tématikou Prahy, jejíž vernisáž proběhla 5. září od 16 hodin v kavárně Divadla Na zábradlí. Přehlídkou svých autorských fotografií tak odstartoval cyklus fotografických výstav, potažmo celé divadelní sezóny 2011/12 nazvané Čí je to město? Momenty z pražského prostředí zachycené pohledem Igora Chmely do fotoaparátu, stejně jako experimenty s camerou obscurou, bude možné v prostorách divadelní kavárny zhlédnout až do 1. října.

„Focením rád trávím volný čas. Protože ho ale není moc, fotím při natáčení, v divadelním zákulisí nebo prostě jen cestou domů. Dostal jsem nabídku vystavit fotky, které se tematicky vážou k Praze. A tak jsem vzal do ruky kompaktní fotoaparát z bazaru a pustil se do mapování života a událostí v pražských ulicích. Měl jsem na to pouhý měsíc. Taky jsem si vyrobil cameru obscuru z krabičky od sirek, s níž fotím. Něco z toho budou možná divný obrázky, ale budou moje,“ dodává na okraj své autorské výstavy Igor Chmela. 
  
Dramaturgický koncept s názvem Čí je to město? je inspirován stejnojmennou výstavou, která proběhla v Karlín studios na jaře letošního roku. Zabývala se nejen touto filosofickou otázkou, ale také urbanizací, pasivitou, dezinformovaností veřejnosti či netransparentností prodeje pozemků developerům. Vedení Divadla Na zábradlí se rozhodlo na tuto myšlenku navázat v širší a obecnější rovině. Fotografické výstavy se budou obměňovat každý měsíc, přičemž Igora Chmelu následují další fotografové jako Bohdan Holomíček, Josef Ptáček, Petr Našic nebo Jan Dvořák. Více informací na www.nazabradli.cz.

Kromě výstavy čeká Igora Chmelu tento podzim také uvedení nového filmu Roberta Sedláčka, Rodina je základ státu, v němž ztvárnil hlavní roli vysoce postaveného bankovního manažera a otce dvou malých dětí. Film je rodinným dramatem na pozadí dravého kapitalismu a road-movie zároveň. Sedláček, který má jako režisér a scénárista za sebou již úspěšné filmové počiny Pravidla lži, Muži v říji nebo Největší z Čechů, se při tvorbě scénáře filmu Rodina je základ státu nechal inspirovat skutečnými událostmi v dnešní společnosti: „Vytvořil jsem mnohovrstevnatý příběh o chaosu uvnitř rodiny, která se ocitla ve světě, v němž je normální chtít úspěch pro každého, a to i na úkor společnosti. Důležitým tématem, kterému se film věnuje, je otázka vlastní odpovědnosti,“ líčí svůj záměr Robert Sedláček.

Děj pojednává o rodině vysoce postaveného bankovního úředníka Libora, který stojí za finančními machinacemi, kvůli nimž se stává středem zájmu policejních vyšetřovatelů. Situace začíná být neúnosnou, a tak se Libor rozhodne utéct se svou ženou a dvěma malými dětmi na jižní Moravu, v jejímž prostředí se příběh mění nejen v road-movie, ale zároveň i drama, ve kterém dochází k zásadnímu prověření rodinných vztahů.

Hlavní role ztvárnili filmoví a zároveň divadelní (a Sedláčkovi téměř dvorní) herci - již zmiňovaný Igor Chmela a Eva Vrbková. Do dalších rolí byli obsazeni neméně oblíbení herci jako Simona Babčáková, Jiří Vyorálek, Jan Budař nebo Marek Taclík. Snímek bude do kin nasazen 13. října; po Praze proběhne slavnostní premiéra i ve Zlíně, k němuž mají tvůrci filmu osobní vztah a v jehož okolí se i natáčely některé scény. Více informací a první teaser k filmu je možné zhlédnout na www.rodinajezakladstatu.cz nebo na http://www.facebook.com/?ref=home#!/pages/Rodina-je-z%C3%A1klad-st%C3%A1tu/221144741261438.