Festival Janáček Brno 2010 vzdá v listopadu hold siru Charlesi Mackerrasovi

Káťa Kabanová mu podle vlastních slov změnila život – jeho péče o Janáčkovu hudbu naproti tomu k tvorbě tohoto skladatele pevně připoutala tisíce zahraničních posluchačů. Sir Charles Mackerras, jenž byl nejen coby vyhledávaný dirigent neúnavným propagátorem operního i písňového díla Leoše Janáčka po celém světě, by se ihned po slavnostním zahájení 2. Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2010 dožil 86 let;...

Káťa Kabanová mu podle vlastních slov změnila život – jeho péče o Janáčkovu hudbu naproti tomu k tvorbě tohoto skladatele pevně připoutala tisíce zahraničních posluchačů. Sir Charles Mackerras, jenž byl nejen coby vyhledávaný dirigent neúnavným propagátorem operního i písňového díla Leoše Janáčka po celém světě, by se ihned po slavnostním zahájení 2. Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2010 dožil 86 let; jeho bohatá životní i umělecká pouť se však uzavřela letos 14. července. I proto se pořadatelé rozhodli in memoriam věnovat nadcházející festival Janáček Brno právě Charlesi Mackerrasovi. „Byli jsme s ním v kontaktu a moc jsme stáli o jeho přítomnost v Brně. Jeho znalost a hluboké pochopení Janáčkovy tvorby bylo vzácné i v českém prostředí. Poté, co nás zastihla ona smutná zpráva, jsme s dedikací festivalu ani chvíli neváhali,“ vysvětluje Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla Brno, jež je hlavním pořadatelem přehlídky. Janáček Brno 2010 proběhne – vedle dvou říjnových prologů - od 16. do 28. listopadu a nese podtitul Janáček versus expresionismus. Více na www.janacek-brno.cz

I s ohledem na zájem zahraničních návštěvníků zavedli pořadatelé celofestivalový pas, opravňující k návštěvě téměř tří desítek operních i činoherních představení, koncertů, recitálů, workshopů či komponovaných pořadů. Cena karty byla stanovena na 2 850 Kč a je samozřejmě dostupná i pro tuzemské publikum. „Těší nás, že hlavně z Rakouska a Německa do Brna zamíří mnoho ctitelů Janáčkova díla, kteří chtějí využít koncentrovaný umělecký zážitek s možností srovnání, spojený navíc s pobytem v předvánočním Brně,“ doplňuje Daniel Dvořák, podle nějž festival nabídne i servis spojený s ubytováním v kvalitních brněnských hotelích.

Předprodeje nasvědčují, že i domácí publikum nachází cestu k hudbě Leoše Janáčka – na festivalu navíc ve špičkové interpretaci domácích i zahraničních souborů – stále častěji. Na některá představení, například hostování moskevské Helikon-Opera s Věcí Makropulos, zbývají více než dva měsíce do festivalu poslední desítky vstupenek. Pořadatelé však počítají i s rezervou na listopadové prodeje. „Velký zájem je rovněž o obě premiéry Národního divadla Brno, Výlet pana Broučka do Měsíce a Šárku, stejně jako o vystoupení Zuzany Lapčíkové nebo Ivy Bittové,“ doplňuje Tomáš Cafourek, tajemník festivalu Janáček Brno.

Pořadatelům se letos podařilo přizvat i další zvučná jména. Z Essenu například do Brna zavítá tamní operní soubor s opěvovanou inscenací Bergovy Lulu, vynikající smyčcové kvarteto Henschelquartett či klavírista Roland Pöntinen a jeho trio, anebo choreografka Karine Guizzo. Její site-specific ozvláštní 28. listopadu závěrečný večer festivalu Janáček Brno sestávající z úryvků děl Leoše Janáčka, Arnolda Schönberga a Albana Berga. Hvězdou festivalu bude i Robert Wilson, dnes zřejmě nejznámější žijící divadelník na světě. Inscenaci opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová v jeho režii a scénografii přiveze Národní divadlo v Praze.

Hlavní patron: Synot Tip
Hlavní partner: Komerční banka
Hlavní mediální partner: Česká televize
Mediální partneři: Lidové noviny, Lidovky.cz, Čro 3 – Vltava, Harmonie, Xantypa, Opera Now

Mezinárodní festival Janáček Brno 2010
Janáček versus expresionismus
Prolog 9. a 24. října 2010
16. – 28. listopadu 2010
Místo konání: brněnské kulturní instituce
www.janacek-brno.cz

Prodej vstupenek: zahájen 1. května 2010
Slevy: 50 % - děti, studenti, senioři, ZTP
Předplatné: 3+1 zdarma
Studenti JAMU: 20,- Kč před představením

Prodejní místa: Předprodej NDB, Divadlo Reduta – i online /www.ndbrno.cz/prodej
Student Agency – Dům pánů Z Lipé, TIC Hustopeče, KIC Rosice, IC Kyjov, TIC Vyškov – pouze přímá koupě
ClassicTic – pouze on-line
Prodejní sítě Ticketportal – i on-line
Filharmonie Brno