Dee Dee Bridgewater vystoupí v Praze s českými hudebníky

Přednost spolupráci s českými hudebníky dala současná světová jazzová ikona Dee Dee Bridgewater. Na jejím nadcházejícím pražském koncertě, který se uskuteční 2. dubna 2011 v Obecním domě, ji doprovodí big band CBC pod dirigentskou taktovkou Martina Kumžáka.

Dee Dee Bridgewater, šarmantní jazzová zpěvačka a hvězda letošního Jarního GALA pro Struny podzimu, vzdá společně s předními českými jazzovými hudebníky hold legendární Billie Holiday. Za studiové provedení této pocty s názvem Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love From Dee Dee Bridgewater získala letos nejprestižnější hudební ocenění – cenu Grammy.

Dirigenta Martina Kumžáka zná široká veřejnost například ze soutěže StarDance – Když hvězdy tančí a také pro festivalové publikum Strun podzimu není neznámý: setkalo se s ním vloni v listopadu, kdy vedl Pražskou komorní filharmonii na koncertě jiné vynikající jazzové vokalisty, Dianne Reeves. „Opakované důvěry festivalu Struny podzimu si velice vážím a jsem poctěn, že mohu doprovázet legendární  Dee Dee Bridgewater při tak vzácném okamžiku jako je donátorský  gala večer právě pro tento festival,“ dodává Martin Kumžák. Více na www.strunypodzimu.cz.

Slavnostní gala večer je pojatý jako hold uctívané jazzové rebelce Billie Holiday, přezdívané Anděl z Harlemu. Dee Dee Bridgewater ji slibuje na pódium Obecního domu pomyslně přivést. Ostatně aktuální album Dee Dee věnované Holiday není jejich prvním spojením. Dee Dee zpěvačku ztvárnila již dříve v muzikálu Lady Day. Ve speciálním programu nabídne českému publiku možnost potěšit se nesmrtelnými hity Holiday. Lady Sings the Blues, Lover Man či Strange Fruit jsou ty nejznámější z nich.

Big band CBC, který bude mít tu čest si s Dee Dee Bridgewater zahrát, založil před pěti lety trumpetista Miroslav Surka. Relativně mladý profesionální big band složený z předních českých instrumentalistů už vystoupil na prestižních tuzemských jazzových festivalech a doprovázel například amerického trumpetistu Bobbyho Shewa a slavného australského multiinstrumentalistu Jamese Morrisona. V srpnu pak své umění předvede ve spojení s dalším americkým trumpetistou, Arturem Sandovalem.

Na dubnovém koncertě se CBC big band představí v následujícím složení: trumpetisté Miroslav Surka, Miroslav Šoltesz, Radek Němec a Stanislav Zeman, alt saxofon Martin Plachý a David Fárek, tenor saxofon Tomáš Křemenák a Martin Mynařík, baryton saxofon Robert Mitregi, pozoun Josef Pospíšil, Přemysl Tomšíček, Jan Šatra a Ivo Kopecký, pianista Matej Benko. Na kontrabas zahraje Pavel Zbořil a na basu Martin Lehký a dirigentská role patří zmíněnému Martinu Kumžákovi.

Výtěžek v pořadí již druhého Jarního GALA bude stejně jako v loňském roce zdrojem financování festivalu Struny podzimu, který vyniká originalitou dramaturgie a představováním svěžích hudebních novinek.

Vstupenky ve třech cenových kategoriích od 1 700 Kč jsou v prodeji na www.strunypodzimu.cz a v síti Ticketpro.  

www.strunypodzimu.cz