Blížící se veletrh ANTIQUE nabídne i přehlídku módy – v neodolatelném stylu Art Deco

Bylo módní ve své době a je „šik“ doposud. Art Deco - poslední slavný styl v historii dějin umění, který si svou ryzí a současně promyšlenou jednoduchostí a okázalým nádechem luxusu dokázal vydobýt neustávající přízeň.

Bylo módní ve své době a je „šik“ doposud. Art Deco - poslední slavný styl v historii dějin umění, který si svou ryzí a současně promyšlenou jednoduchostí a okázalým nádechem luxusu dokázal vydobýt neustávající přízeň. Zasáhl všechny složky každodenního života po celém světě - dokázal se prosadit v modelech slavných návrhářů i v sériové výrobě, při výrobě drahocenných porcelánových figur i levného nádobí, v návrzích nejdražších šperků od Cartiera i v masové výrobě bižuterie. Potěšit se pohledem na starožitné skvosty, udělat radost sobě nebo v předvánočním čase nakoupit originální dárky svým blízkým budou moci návštěvníci Novoměstské radnice, kde se od 11. do 14. listopadu 2010 uskuteční podzimní veletrh starožitností ANTIQUE.

„Art Deco jsme zvolili jako hlavní téma podzimního veletrhu pro jeho různorodost, dokonalé řemeslné zpracování, které by dnes jen těžko někdo dokázal napodobit, i pro to, jak jedinečně reprezentuje životní styl meziválečné éry. Na jedné straně Velká hospodářská krize, krach na Wall Street a hrozba blíží se války, na straně druhé zlatá éra Hollywoodu, doba bujného veselí a radosti ze života. Je to taková paralela k dnešní globální ekonomické krizi,“ vysvětluje Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků, jež v pořadí už 26. ANTIQUE pořádá.

Přes šest desítek vystavovatelů ve svých expozicích představí rozmanité kolekce od drahých šperků, obrazů a nábytku až po drobnější sklo, sošky či bižuterii, jejichž pořizovací cena je v řádu sto korun. Více informací na www.asociace.com.

Název Art Deco je odvozen od  Exposition des Arts et Industries, výstavy probíhající v Paříži v roce 1925. Jednalo se o rozsáhlou přehlídku užitého umění, krásného umění, výstavu obrazů a fotografií, módní a kadeřnické přehlídky, divadelní a filmová představení. To vše v téměř 150 samostatných pavilonech na obrovské ploše v samém srdci Paříže.  Není divu, že výstava oživila francouzský design a dala zásadní impuls k rozšíření stylu Art Deco po celé zeměkouli. Byl to styl v pravém smyslu slova, který zasáhl všechny složky každodenního života po celém světě, architekturu, všechny formy umění a uměleckých řemesel, čerpající z abstraktního designu a významu čistoty barev pro barvy samotné.

Art Deco je mezi lidmi známé především díky malým objektům, jakými jsou platinové šperky s diamanty, textilie, keramika či charakteristicky vypadající skleněné objekty, skutečně oslňující jsou však budovy a další velké objekty, kde se nejlépe předvedly možnosti tohoto slohu.  Stačí si vzpomenout například na Chrysler Building v New Yorku nebo pro nás známější Palác Adria či Gočárovu Legionbanku Na Příkopech. Stejně oslňující jako majestátní budovy je i nábytek. Ten vytvořil poslední kapitolu řemesla uměleckých truhlářů.  Používalo se nejen exotické drahé dřevo, eben, palmové dřevo, ale i perleť, mušlovina, slonovina, želvovina, stříbro či zlato. 

Pozadu nezůstala ani móda a hlavně šperky, kde dosáhlo Art Deco naprostého vrcholu tohoto stylu. Velká šperkařství jako Cartier, Boucheron, Lalique, Fouquet, van Cleef - ti všichni podlehli zákonitě vlivu Art Deca a pestrost používaných materiálů vytvářela rej barev a kontrastů. Od drahých diamatů, safírů a smaragdů přes onyx, eben, chrom, plastické hmoty, lapis lazuli, korál, nefrit, želví krunýř, černé jantary – materiály byly stejně různorodé, jako typy vyráběných šperků.

Nejrozšířenější jsou ovšem drobné předměty denní spotřeby, jakými jsou stolní nádobí, příbory, svícny, koktailové šejkry, lampy, vázy, pudřenky, popelníky či cestovní neceséry, které jsou i pro amatérského sběratele snadno dosažitelné. Hojně zastoupeny budou i na nadcházejícím veletrhu ANTIQUE.

Veletrh ANTIQUE se těší přetrvávajícímu zájmu veřejnosti i přízni odborníků především díky kvalitě vystavovaných a prodávaných exponátů, na kterou pečlivě dohlíží pořádající organizace Asociace starožitníků. „Pro návštěvníky je veletrh výjimečná příležitost setkat se zde s obchodníky z celé republiky, pohovořit si s nimi o starožitnostech, moci porovnávat a především strávit příjemný čas v inspirativním prostředí mezi krásnými věcmi,“ láká Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků. I v nových prostorách bude pokračovat oblíbená a hojně využívaná tradice bezplatného odborného poradenství, kdy mají návštěvníci veletrhu možnost využít služeb znalce. Vystavovatelé se pro změnu dočkají tradičního slavnostního udílení cen za nejlepší expozici a exponát veletrhu. 

Asociace starožitníků, která již po šestadvacáté pořádá veletrh starožitností ANTIQUE, se jako první z postkomunistických zemí stala vedle nejprestižnějších starožitnictví světa členem organizace C.I.N.O.A. Tato organizace mezinárodního rozsahu sdružuje obchodníky s uměním, mapuje trh se starožitnostmi a napomáhá obchodu s nimi. V souladu s tím usiluje i Asociace starožitníků o rozvoj českého trhu, aby nebyl zaplaven neznačenými falzy a napodobeninami a aby peníze uložené do starožitností byly dobře jištěnou investicí. Skrze svou Rudolfinskou akademii vzdělává, neboť vzdělání v oboru je jednou z podmínek pro orientaci na trhu se starožitnostmi a vhodné investování. V neposlední řadě se snaží i o propagaci vztahu lidí k našemu kulturnímu dědictví. 

26. podzimní veletrh starožitností Antique
11. - 14. listopadu 2010
Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2
Návštěvní doba: od 10 do 19 hod
Vstupné: 90,- Kč (pro členy Asociace starožitníků zdarma)
Snížené vstupné: 70,- Kč  (důchodci, studenti)
www.asociace.com