Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Výstava Ze všedností

21. 05 2010 | Výstava Za všedností přivede do Prahy také autorky vítězného návrhu na nové divadlo ve slovinské Lublani V Praze, 19. května 2010 – Za unikátní „divadelní městskou krajinu“ označil režisér, popularizátor architektury a člen poroty soutěže Divadlo pro 21. století Radovan Lipus vítězný návrh.

Výstava Za všedností přivede do Prahy také autorky vítězného návrhu na nové divadlo ve slovinské Lublani

Za unikátní „divadelní městskou krajinu“ označil režisér, popularizátor architektury a člen poroty soutěže Divadlo pro 21. století Radovan Lipus vítězný návrh. Soutěž měla za úkol najít optimální řešení pro proluku ve slovinské Lublani, známou jako Jižní náměstí. Ideové soutěže, jež probíhala v rámci workshopu projektu TACE – Divadelní architektura ve střední Evropě na jaře loňského roku, se zúčastnilo na 70 studentů z osmi fakult architektury z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska.

Porota, ve které kromě Radovana Lipuse zasedli ještě David Vávra, Osamu Okamura nebo významný izraelský architekt a scénograf Oren Sagiv, přisoudila prvenství týmu studentů fakulty architektury při Univerzitě Lublaň. Jeho dvě zástupkyně - Jana Kocjan a Mina Hiršman – nyní přijedou návrh představit osobně. Stane se tak v rámci dalšího projektu TACE, výstavy Za všedností, 31. května od 17 hodin v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích.

O vítězích soutěže na nové divadlo ve slovinské Lublani „Divadlo pro 21. století“ rozhodovali jak porotci, tak návštěvníci internetové stránky www.theatre-architecture.eu/student-competition. Od 12. května je v parteru Národní technické knihovny představeno sedm nejlepších návrhů, mezi nimi i dva z České republiky – Barbory Šimečkové a Miroslava Korbičky, oba z Fakulty architektury VUT v Brně.

Na prezentaci Jany Kocjan a Miny Hiršman naváže pásmo přednášek a diskusí Thinking the Space  - současné divadelní umění a architektura. Příspěvek přednese kromě dalších architektů zvučných jmen také zmíněný porotce soutěže „Divadlo pro 21. století“ Oren Sagiv nebo norský ateliér 3RW ARCHITECTS. Obě akce jsou součástí doprovodného programu výstavy Za všedností - Divadelní architektura ve střední Evropě, která je až do 6. června, a to zdarma, přístupná v galerii Národní technické knihovny v Praze – Dejvicích. K vidění je přes šest desítek tzv. národních divadel, netradičních prostor i zcela nových projektů v Česku, Polsku, Maďarsku, Rakousku, na Slovensku a ve Slovinsku otevřených v posledních 250 letech.

Autorský tým v čele s kurátorem, architektem Igorem Kovačevičem, se pokusil syntetickou metodou definovat srozumitelný vzorec architektonického dění ve střední Evropě – jinými slovy, poukázat na výlučnost daného regionu a pokusit se zmírnit tolik rozšířené kopírování „globálního“ rukopisu architektů budoucích divadelních budov. „I když jsme zkraje práce měli pocit, že vše podstatné již bylo řečeno, opak je pravdou. Velmi vzrušující je například 19. století, kdy architektura působila jako médium, médium, které dnes již neumíme číst. Na první pohled bylo díky mnoha symbolům vidět, zda je stavba německá, česká nebo židovská a jak si daná enkláva stojí,“ konstatuje Igor Kovačevič.

Výstava Za všedností má mezinárodní charakter a během necelého roku zavítá do metropolí zemí střední Evropy. Návštěvníkům není představena jen (často jedinečná) stavební stránka nebo technologický park představených divadel; v nápaditě řešeném prostoru galerie Národní technické knihovny jsou předestřeny příběhy objektů spojené s identitou národa, dobou vzniku či uměleckým programem. „Divadlo bývá označováno jako pilíř národní kultury a jazyka. Zdá se, že ani architektura není vůči národním či nacionálním atributům imunní. Je to dobře, nebo špatně? I hledání této odpovědi je předmětem naší výstavy,“ doplňuje Igor Kovačevič.

Premiérově byla výstava Za všedností do konce dubna k vidění v Budapešti. Její druhou, pražskou zastávku doplňuje pestrý doprovodný program. Výstava Za všedností je součástí víceletého mezinárodního projektu TACE (Theatre Architecture in Central Europe / Divadelní architektura ve střední Evropě). Podrobné informace jsou k dispozici na www.zavsednosti.cz.

PROGRAM:
31. 5. / 17:00 / Národní technická knihovna - Ballingův sál Divadlo pro 21. století – prezentace vítězného projektum Prezentace vítězného architektonického projektu nového divadla ve slovinské  Lublani. Projekt byl vytvořen studenty fakulty architektury při Univerzitě Lublaň v rámci workshopu TACE Visions and Possibilities. Prezentaci povedou spoluautorky: Jana Kocjan a Mina Hiršman.
31. 5. / 18:00 / Národní technická knihovna - Ballingův sál Thinking the Space  - současné divadelní umění a architektura Série přednášek významných zahraničních architektů a scénografů spojených s diskusí: Oren Sagiv /Izrael/, 3RW ARCHITECTS  /Norsko/, Antoni Ramon /Španělsko/, Zbygnew Szumski /Polsko/ ad.

Víceletý mezinárodní projekt TACE (Theatre Architecture in Central Europe / Divadelní architektura ve střední Evropě), realizovaný od roku 2008, je organizován Národním divadlem v Praze za spolupráce významných divadelních institucí ze Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Projekt, který je podpořen grantem z programu Evropské unie Kultura 2000, inicioval Institut umění – Divadelní ústav. Cílem projektu je detailní zmapování středoevropské divadelní architektury, jejíž historii i současnost přiblíží několik událostí. O aktualitách týkajících se projektu TACE a dění na poli divadelní architektury ve střední Evropě i ve světě informuje webová stránka www.theatre-architecture.eu.

Projekt je podpořen z programu Evropské unie Kultura 2000 Organizátoři: Národní divadlo, Divadelný ústav Bratislava, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Warszawa, Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Slovenski gledališki muzej
Za podpory: Interantional Visegrad Fund, Ministerstvo kultury ČR Partneři:  Institut umění – Divadelní ústav, Národní technická knihovna, CCEA Hlavní mediální partner: Lidové noviny
Mediální partneři: České noviny, Radio 1, CRo 3 Vltava, Houser, Literární noviny, Art+Antiques, Scena.cz, Divadlo.cz, E-architekt.cz, Pragoplakát, Designmag.cz

Další informace:Silvie Marková
SMART Communication s.r.o. – marketing, media&promotion
T, F: +420 272 657 121
M: +420 604 748 699
E: markova@s-m-art.com
 

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO