Tři Barokní podvečery nabídnou kromě hudebních pokladů 18. století i lekci vybraného humoru

Hudba slavných barokních skladatelů v podání předních současných pěvců a instrumentalistů vdechne jarní Praze atmosféru konce 17. a počátku 18. století. Jedenáctý ročník cyklu koncertů staré hudby s názvem BAROKNÍ PODVEČERY zve všechny milovníky vybraného umění – a může zároveň sloužit jako závdavek oblíbených LETNÍCH SLAVNOSTÍ STARÉ HUDBY.

Bohatý program Barokních podvečerů, z nichž ten první s názvem LES FOUS DIVERTISSANTS aneb Veselý blázinec proběhne již v neděli 6. března v Míčovně Pražského hradu, je inspirován souzněním hudebního a divadelního světa, kdy se virtuozita českých hudebníků prolne s umem francouzských herců.

Ústřední téma – THEATRUM MUNDI & THEATRUM SACRUM – přiblíží podvečery v rozličných podobách. Dramatičnost hudby bude vyjádřena jak v organickém propojení Charpentierovy a Lullyho hudby s Molièrovými komediemi, tak i v umění hudby evokovat pohyb, gesta, deklamaci či děj. A že prvky komedie lze najít dokonce i v čistě instrumentálních dílech, posluchači zjistí díky novodobé premiéře skladeb německého houslisty a skladatele Johanna Friedricha Fasche.
Originální a objevná dramaturgie Barokních podvečerů je výsledkem intenzivní badatelské činnosti, která každoročně umožňuje uvedení několika novodobých světových premiér. Podílí se na nich přední čeští i zahraniční pěvci a instrumentalisté, které doprovází rezidenční soubor Collegium Marianum pod uměleckým vedením dramaturgyně celé akce, flétnistky Jany Semerádové.

Domovskou scénou koncertů jsou unikátní, autentické prostory Barokního knihovního sálu Collegium Marianum v objektu bývalého servitského kláštera v Melantrichově ulici v Praze 1. Výjimkou je pouze úvodní koncert. Více informací o programu na www.baroknipodvecery.cz.

„Lully, rozesměj nás,“ volával na svého přítele, hudebního skladatele Jeana-Baptistu, francouzský spisovatel a dramatik zvaný Molière. Během prvního z večerů publikum rozveselí herecké výstupy z Molièrových komedií Zdravý nemocný, Učené ženy a Lékařem proti své vůli podkreslené právě hudbou Lullyho a Marca-Antoina Charpentiera. Mistrovství obou jmenovaných dokládá znovuobjevená hudba ke hře Raymonda Possiona LES FOUS DIVERTISSANTS aneb Veselý blázinec, s níž se večer bláznivě přehoupne do karnevalové noci. Představení je vzácnou příležitostí setkat se opět s francouzskými herci Bastienem Ossartem a Clotilde Daniaultovou, jejichž výjimečné umění barokní gestiky a deklamace obdivovali již návštěvníci Letních slavností staré hudby v roce 2008.

Podruhé se Praha oblékne do barokního hávu v úterý 12. dubna 2011. Giovanni Benedetto Platti, Johann Friedrich Fasch a Jan Dismas Zelenka jsou barokní skladatelé, jimž bude patřit podvečer s titulem AL SANTO SEPOLCRO. V tónech Jana Dismase Zelenky, který studoval v Praze a působil v Drážďanech, ožije typicky český a rakouský žánr sepulchrum – tedy oratoria k rozjímání u Svatého hrobu. To vše v podání souboru Collegium Marianum a barytonisty Tomáše Krále.

Novodobé premiéry koncertů Johanna Friedricha Fasche budou uvedeny v pondělí 9. května 2011. BURLESQUE je výmluvný název tohoto večera. Faschovy skladby, stejně jako dílo Georga Philippa Telemanna, dokazují, že prvky tohoto žánru se mohou objevit i v čistě instrumentální hudbě. Tóny flétnového koncertu českého skladatele Františka Jiránka, který působil spolu s Faschem v pražské Morzinovské kapele, naladí květnový večer atmosférou barokní Prahy jako před 300 lety. „Jako lahůdku na samý závěr cyklu barokních podvečerů chystáme zábavnou podívanou v podobě české vánoční hry s loutkami ve spolupráci s divadelní společností Buchty a loutky. “ doplňuje Jana Semerádová.

Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu programu.
 
PŘEDPRODEJ A REZERVACE VSTUPENEK

Collegium Marianum
prodej pouze PONDĚLÍ od 10 do 18 hod., Melantrichova 19, Praha 1, 1. patro (průchod do Michalské ul.), tel.: 224 229 462, 731 448 346, e-mail: vstupenky@collegiummarianum.cz
Ticketpro – Rytířská 12, Praha 1, prodej on-line www.ticketpro.cz
Vstupné: 350, 270 Kč
Vstupné na zahajovací koncert: 400, 300 Kč
Abonentní vstupné: jarní řada – I. kat. 930 Kč, II. kat. 690 Kč
Slevy vstupného:
Senioři a studenti sleva 10% z ceny vstupenky.
Držitelé průkazu ZTP a ZTP-P a doprovodná osoba sleva 50% z ceny vstupenky.
Slevy se nevztahují na abonmá.

Barokní podvečery se konají s laskavou podporou hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Koncert 6. března se koná ve spolupráci se Správou Pražského hradu a za podpory Francouzského institutu v Praze.
 
Mediální partneři: Český rozhlas 3 - Vltava, Harmonie, Opera Plus, Hudební rozhledy
 
Pořadatel: Collegium Marianum – Týnská vyšší odborná škola
Spolupořadatel: Nadace Collegium Marianum

www.s-m-art.com