Struny podzimu představí špičkový jazz, virtuózní bel canto i současný nadžánrový akordeon

Bohatší nadílku jazzu než v předchozích letech, zvučná jména z klasiky i staré hudby, worldmusic a sofistikovaného crossoveru, program pro děti, klubovou noc i projekty na podporu mladých hudebníků – s touto nabídkou vstupuje do svého 16. ročníku mezinárodní hudební festival Struny podzimu.

Mezi 26. zářím a 10. listopadem proběhne deset koncertů s puncem exkluzivity, které provází velký zájem publika. „Naší ambicí je nabízet program, který jinde neuslyšíte, aby každý koncert byl unikátní a nezaměnitelný,“ říká umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec, jenž na letošním programu pracoval s několikaletým předstihem.

Slavnostní zahájení festivalu ve Státní opeře bude patřit šarmantní jazzové vokalistce Dee Dee Bridgewater, která letos už okouzlila publikum Jarního GALA pro Struny podzimu. V několika případech k získání výjimečných interpretů pomohl i „networking“ s významnými hudebními agenty, vybranými vydavatelstvími a producenty. Platí to například pro světoznámou mnichovskou značku ECM Manfreda Eichlera: po loňských Hilliard Ensemble z této „stáje“ letos přijíždějí famózní houslista Thomas Zehetmair nebo legendární tenor- a altsaxofonista Charles Lloyd, který festivalovému publiku společně s trojicí mladých hudebníků předloží ochutnávky ze svého posledního alba Mirror.

Jedno z festivalových setkání naplní svou fúzí židovské a arabské hudby s evropskou tradicí i současnými tendencemi kontrabasista Avishai Cohen. Ten se svou skupinou představí novou nahrávku Seven Seas, navazující na úspěšné album Aurora. Pro velký zájem publika vystoupí Avishai Cohen dvakrát; druhý koncert se uskuteční rovněž 12. října od 22:15 hodin v divadle Hybernia. Do Prahy zavítá i mladý jazzový pianista Robert Glasper pohybující se stejně samozřejmě ve sféře jazzu jako v hip hopu. V Praze tento objev uměleckého ředitele Marka Vrabce a čerstvá akvizice vydavatelství Blue Note vystoupí díky Strunám podzimu vůbec poprvé, a to hned s oběma svými srdečními kapelami: jazzovým triem a hiphopovým Experimentem...

Ojedinělá a nevšední hudební setkání nabídnou i další večery. Operní pěvec Sir Willard White vzdá na Strunách podzimu hold americkému zpěvákovi a bojovníku za práva afroameričanů Paulu Robesonovi. Do specifického zvukového světa unikátní korsické vokální polyfonie přenese posluchače soubor A Filetta. Originální hudební zážitky slibuje rovněž cenami ověnčený multimediální projekt Uniko finského akordeonisty Kimma Pohjonena, který zazní v české premiéře. Brilantní epilog festivalu ozdobí svým virtuózním vokálem mezzosopranistka Vivica Genaux, která je považována za jednu z nejlepších interpretek barokní hudby a bel canta. Ve Stavovském divadle ji doprovodí domácí soubor Collegium 1704.

Více informací a rezervace vstupenek na www.strunypodzimu.cz

Struny podzimu při svém šestnáctém pokračování přicházejí s výraznou programovou novinkou. Projekt SPOTLIGHT, který je pro festival platformou pro představování mimořádných mladých talentů, se letos rozrůstá v celou klubovou noc. „Budeme mít k dispozici několik pódií, několik scén, součástí večera budou také projekce, debaty čili Q & A se zahraničími i domácími umělci... Středobodem programu a hlavní hvězdou večera bude Robert Glasper - inspirativní postava pro mladé hudebníky. Kolem ní bude celá řada tuzemských i zahraničních hvězd a mladých umělců, kteří se budou v průběhu večera objevovat v různých formacích na různých pódiích. Vytvoříme takový kreativní „tavicí kotlík“ Strun podzimu. Věřím, že Spotlight přiláká nové publikum, často půjde pro mladé talenty o vůbec první zkušenost s festivalem Struny podzimu, a příště si troufnou vypravit se i na hlavní festivalový program,“ vysvětluje Marek Vrabec s narážkou na nápadité přesahy například do hip hopu.

5. listopadu si tak návštěvníci Strun podzimu mohou užít originální eklektickou mélange, jíž bude dominovat Robert Glasper se svou hiphopovou formací (Roberta Glaspera v jeho jazzové poloze mohou návštěvníci Strun podzimu slyšet o den později rovněž v klubu Roxy), ceněný poetický rapper, čerstvě nominovaný na Mercury Prize, Ghostpoet, Ondřej Pivec se svým NYC Bandem či Orchestr Berg, který představí tvorbu mladých českých skladatelů. Nečekané hudební setkání slibuje vystoupení Vojtěcha Dyka, který vstoupí po boku ansámblu Musica Florea na půdu staré hudby a zároveň se v improvizované jam session poměří s beatboxerem En.dru.

Ve festivalové nabídce má již své pevné místo program věnovaný nejmladší části publika – Struny dětem. V termínu od 21. do 23. října obsadí divadelní představení, koncerty, hudební a taneční workshopy, dílny filmové animace a beatboxu celé pražské divadlo Minor. Nabitý víkendový program pro zvídavé děti i jejich hravé rodiče zahájí připravovaná premiéra nové inscenace divadla Minor Kocourkov v režii Jana Jirků. Pro jednotlivé dílny či koncerty se podařilo pořadatelům Strun podzimu získat renomované umělce, jako jsou soubor Hradišťan, kapela Yellow Sisters, fyzický básník Petr Váša, taneční duo VerTeDance, beatboxer En.dru či výtvarnice Veronika Richterová. „Kouzlo objevování je mottem tohoto víkendu, dětem se budou věnovat profesionálové ve svých oborech. Nepochybujeme, že bude docházet k úžasným tvůrčím objevům,“ láká Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu.

Struny podzimu pokračují v projektech na podporu mladých hudebníků. Na začátku září bylo vyhlášeno ve spolupráci s generálním partnerem festivalu, společností Telefónica Czech Republic, další kolo hudební soutěže O2 Extra šance. V letošním roce je úkolem pro všechny zájemce, kterým nechybí odvaha a neotřelé nápady, cover verze hitu kapely Nirvana Smells Like Teen Spirit. Autor nejoriginálnější nahrávky obdrží 20 000 Kč. Podrobnosti jsou k dispozici na http://www.strunypodzimu.cz/o2-extra-sance.

Struny podzimu i letos zaútočí na chuťové pohárky svých návštěvníků. Je připravena další edice benefičních čokolád CHOCO MUSIC. Výtěžek podpoří opět vybraného studenta hudební školy, který stojí na prahu své kariéry a jemuž se podařilo získat zahraniční stipendium. Na jeho studium přispěje také Nadace O2 částkou 50 000 Kč. CHOCO MUSIC III ve tvaru hudebních CD je připravena chocolatierem z Xoclubu a je vyrobena z nejkvalitnějších jednodruhových čokolád, tentokrát zpestřena jasmínem a marockou mátou či kombinací 5 květů.

„Jsme rádi, že společně se Strunami podzimu můžeme podporovat hudební talenty z tuzemské umělecké scény. Pevně věříme, že společná investice do mladé hudební generace se zúročí,“ dodává Martin Žabka, manažer mediální komunikace společnosti Telefónica Czech Republic, a.s. S vítězi loňského ročníku soutěže O2 Extra šance – kapelou Soliloqui a Lubošem Soukupem – se setkají návštěvníci Strun podzimu na klubové noci SPOTLIGHT.