První koncert Letních slavností staré hudby přenese posluchače do Benátek a na panovnické dvory Evro

Již za několik dní se skvostné historické sály a kostely od Pražského hradu přes Staré Město až do Trojského zámku naplní hudbou, jež připomene noblesní atmosféru panovnických dvorů a církevních slavností.

Pestrý program, zahrnující benátské baroko, lidovou i liturgickou hudbu z Peru 18. století, hudební žerty pro rozptýlení španělských vladařů, tajemnou pastýřskou flétnu z klasicistních hudebních salonů či ceremoniální hudbu pro dvůr Krále Slunce ve Versailles, nabídne oblíbený festival Letní slavnosti staré hudby. V pátek 22. července zahájí od 19.30 hodin již 12. ročník této sledované přehlídky koncert s názvem Na křídlech lva v podání sedmičlenného německého souboru Musica Fiata pod vedením Rolanda Wilsona. Hlavní protagonistkou večera bude sopranistka Dorothee Mields, která patří právem k nejvyhledávanějším interpretkám raného baroka, nicméně její přednes Bacha i Mozarta ji staví na špičku současné hudební scény. Organizátoři vybrali pro úvodní koncert unikátní prostory Míčovny Pražského hradu.

Zahájení festivalu se ponese v duchu reprezentativního výběru skladeb raně barokních benátských skladatelů, stejně jako tvorby autorů školených v benátské bazilice San Marco, kteří později působili u evropských dvorů ve Vídni, Drážďanech, Brunšviku nebo Vratislavi. Soubor Musica Fiata přednese skladby od Johanna Rosenmüllera, Giovanni Gabrieliho, Claudia Monteverdiho nebo Daria Castella. Název programu odkazuje k „okřídlenému lvu“ - atributu patrona Benátek sv. Marka. 

„Na koncert souboru Musica Fiata se sopranistkou Dorothee Mields se osobně nesmírně  těším, neboť jejich interpretaci raného italského baroka řadím k tomu nejlepšímu... Program byl sestaven exkluzivně pro Letní slavnosti staré hudby. Půjde vskutku o mimořádnou událost, kdy v autentickém prostředí Míčovny Pražského hradu zazní původní nástroje s nezaměnitelným zvukem založeným na zřetelném vedení hlasů. Měli jsme jasného favorita k zahájení letošního festivalu,“ říká Markéta Semerádová, ředitelka festivalu Letní slavnosti staré hudby. Více informací na www.letnislavnosti.cz.

Soubor Musica Fiata se od svého založení v roce 1976 zaměřuje zejména na hudbu 16. a 17. století v interpretaci na historické nástroje. Virtuózní výkony spolu s dynamickou energií soubor proslavily a dovedly k účasti na prestižních festivalech. Musica Fiata je pravidelným hostem významných hudebních přehlídek, k nimž patří například i festivaly v Ravenně, Innsbrucku, Utrechtu, Bruggách, Kodani či Berlíně. Soubor má na svém kontě úctyhodných třicet CD, jež vydaly společnosti jako Sony Classical, Deutsche Harmonia Mundi a CPO.

Uznávaná sopranistka Dorothee Mields pravidelně vystupuje s renomovanými světovými ansámbly a spolupracuje s významnými dirigenty, jako jsou Stefan Asbury, Gustav Leonhardt nebo Masaaki Suzuki. Má za sebou řadu koncertů na festivalech v Evropě, Asii a Severní Americe, mezi něž patří například Bachfest Leipzig, Flanderský festival, Letní festival v japonském Suntory nebo Festival staré hudby v Bostonu.

Mezi Pražany stále oblíbenější festival Letní slavnosti staré hudby uvede v Praze mezi 22. červencem a 8. srpnem i další věhlasná jména a soubory jako je belgické vokální těleso Capilla Flamenca, nizozemská Música Temprana, Capella de Ministrers, Les Lunaisiens z Francie nebo americký hráč na dechový nástroj cink Doron David Sherwin. Letošní Letní slavnosti staré hudby vůbec poprvé rozeznějí stylově i akusticky příhodné prostory Pražského hradu. Rudolfova galerie, Španělský sál i Míčovna Pražského hradu přivítají v červenci a srpnu milovníky melodií sahajících až do hluboké hudební historie. Některé koncerty budou probíhat i na tradičních místech – v Břevnovském klášteře či Zámku Troja. Pořadatelé Letních slavností staré hudby spolu s residenčním souborem Collegium Marianum chtějí pestrým programem především připomenout, že hudba je od nepaměti nedílnou součástí světských i církevních slavností. A zůstává jí ostatně až dodnes.

Předprodej vstupenek na všechny koncerty probíhá v nové festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v síti Ticketpro. Vstupenky na tři koncerty odehrávající se na Pražském hradě lze zakoupit také v Informačním středisku na II. nádvoří Pražského hradu. Již tradičně nabízí pořadatelé množstevní slevu: při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky. Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10%. Vstupenky lze rezervovat také on-line na www.letnislavnosti.cz nebo telefonicky na 224 229 462 a 731 448 346.