Zubaři si spočítali, že víc peněz nedostanou, chtějí vysvětlení

Zubaři zpochybnili tvrzení ministra zdravotnictví Martina Holcáta, že úhradová vyhláška pro příští rok přidá všem zdravotníkům. Spočítali si, že více nedostanou a v otevřeném dopise dnes vyzvali ministra, aby uvedl na pravou míru svá tvrzení o "prorůstové vyhlášce". Reakci ministra na výzvu zjišťujeme. Dopis poskytl ČTK prezident České stomatologické komory Pavel Chrz s tím, že mluví za více než 8000 členů stavovské organizace. 

V tiskové zprávě k úhradové vyhlášce Holcát uvedl, že "s čistým svědomím může prohlásit, že proti restriktivnímu roku 2013 si polepší všechny segmenty zdravotnictví". Zdravotní pojišťovny by měly mít na úhradu péče 235 miliard korun, o deset miliard víc než letos - stát zaplatí víc za děti či nezaměstnané a více se podle očekávání vybere i na pojistném. 
    
"Dovoluji si vás upozornit na zásadní nesoulad mezi vaším tvrzením a samotným textem úhradové vyhlášky, ze které vyplývá, že ve stomatologii nedojde v roce 2014 k vůbec žádnému navýšení," uvedl v dopise Chrz. Podle něj dostanou víc jen velké nemocnice, vyhláška je "šita jim na míru". 
    
V tiskové zprávě zveřejněné na webu ministerstva zdravotnictví je podle Chrze zavádějící informace. V tabulce nazvané Odhad růstu nákladů na jednotlivé segmenty v roce 2014 je uvedeno, že náklady na zdravotní péči v oboru zubní lékařství vzrostou meziročně o 2,8 procenta. 
    
Zubaři chtějí tento údaj od ministerstva vysvětlit. Nevědí, jak úředníci k němu dospěli. Stejný dojem, tedy že "veřejnost je záměrně klamána", mají podle Chrze i členové ostatních lékařských organizací, které společně se zubaři tvoří Koalici soukromých lékařů a zastupují celkem 20.000 ambulantních lékařů. 
 
zdroj: ČTK