Za znásilnění dívky v centru Prahy soud zmírnil trest

Pražský vrchní soud dnes v odvolacím jednání zmírnil trest třiatřicetiletému Miroslavu Hanusovi za znásilnění dívky v centru Prahy. Místo deseti let půjde do vězení na osm a půl roku. Podle soudu projevil dostatečně lítost. Verdikt je pravomocný.

Soud nižší instance poslal Hanuse letos v lednu do vězení s ostrahou na deset let za zvlášť závažné zločiny, podle obhájce obžalovaného byl ale trest nepřiměřeně přísný. Soudce Jindřich Fastner k tomu v dnešním odvolacím řízení přihlédl a uznal, že Hanus svého činu skutečně lituje. Zmírnění trestu odůvodnil především tím, že předchozí soud vyhodnotil okolnosti případu výhradně v neprospěch obžalovaného. "Doznal se k činu, později pouze nechtěl opakovat svou výpověď," řekl soudce.

Hanus podle obžaloby loni v září okolo 04:00 potkal dvacetiletou dívku ve Školské ulici, kde se ho ptala na cestu k autobusu, protože není z Prahy. Muž ji místo odpovědi zatáhl do dvora, přes dvě hodiny znásilňoval a donutil také k orálnímu sexu. Když začala plakat nebo naříkala, dal jí údajně pěstí do břicha nebo ji fackoval. Zároveň mladé ženě vyhrožoval, že již nikdy neuvidí svoji rodinu.
 
Muž čelil obžalobě také z loupeže, protože podle výpovědi dívky ji donutil, aby mu dala 600 korun. Potom jí zavázal oči tričkem a odvedl ji na tramvajovou zastávku do Vodičkovy ulice.
 
Dívka je v péči psycholožky i psychiatra, podle znalců má deprese a sebevražedné sklony. Hanus nemá žádnou duševní poruchu ani sexuální deviaci, prý dívku znásilnil kvůli svým osobnostním rysům. Navíc byl v podmínce za to, že neplatí alimenty na své dvě malé dcery. Soud mu dnes nařídil kvůli tomu vykonat ještě jedenáctiměsíční trest.
 
zdroj: ČTK