Za půl roku zajistila protikorupční policie hodnoty za miliardu

Protikorupční policie za první pololetí letošního roku zajistila peníze a majetek za více než miliardu korun. Za celý loňský rok přitom útvar zabavil hodnoty pocházející z trestné činnosti za 1,5 miliardy, sdělil dnes ČTK mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční krimina

Podle něho útvar za prvních šest měsíců roku zpracovával celkem 439 spisů, loni skoro 600. "I z tohoto důvodu vedení útvaru na druhé pololetí roku stanovilo prioritu odbřemenění od nepříslušných a bagatelních věcí," uvedl mluvčí. Detektivové by se tak měli věnovat pouze nejsložitějším případům.

O tom, kterými kauzami se bude specializovaný policejní útvar zabývat, se bude rozhodovat v každém konkrétním případě. Podle Ibeheje ale chce ÚOKFK například striktněji dodržovat příslušnost, podle které jí náleží případy se škodou nad 150 milionů korun. O kolik by se počet spisů měl snížit, to mluvčí nesdělil. Za pololetí stíhal ÚOKFK 699 lidí, což je zhruba stejný počet jako v letech 2009 a 2010. Využil také nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a poprvé v ČR obvinil firmu. V oblasti korupce (např. trestné činy přijetí úplatku, podplacení, nepřímé úplatkářství, pletichy v insolvenčním řízení) útvar obvinil za pololetí 46 lidí.
 
S výsledky ÚOKFK je spokojen i jeho šéf Tomáš Martinec. "Nenaplnily se některé prognózy z konce loňského roku, že údajný masivní odchod zkušených policistů, byť nejmenší za posledních pět let, výrazně paralyzuje činnost útvaru," vzkázal skrze mluvčího.
 
zdroj: ČTK