Za pavilon slonů v pražské zoo je konečný účet 519 milionů

Konečný účet za stavbu moderního pavilonu pro slony a hrochy v pražské zoo je 519 milionů korun včetně DPH, řekl ČTK ředitel magistrátního odboru investic Jan Beránek. Ve smlouvě s firmou Skanska přitom Praha původně počítala s částkou 431,4 milionu korun. Skoro 88 milionů navíc stály dodatečné stavební práce a zpracování projektů a průzkumů, uvedl Beránek.

Předchozí vedení města, které stavbu naplánovalo, odhadovalo před dvěma lety náklady na 350 milionů bez DPH.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že asi 50 milionů navíc zaplatila Praha za stavbu ochranných a dělicích konstrukcí v pavilonu. Vypracování projektů stálo dalších 11 milionů korun. Zhruba stejnou částku bude stát dostavba technologií na čištění vody v bazénu pro zvířata. Zakázku získala ve výběrovém řízení bez uveřejnění firma Skanska. "Po předchozí zkušenosti z expozice lachtanů jsme se se zoo domluvili na doplnění technologií," uvedl Beránek. Materiál projedná v úterý rada. Zoo již do pavilonu v horní části zahrady přestěhovala trojici slonů. Expozice zatím není návštěvníkům přístupná, otevření se plánuje příští rok.
 
Stavbu výběhu pro slony plánovala zahrada už před lety, kvůli zasažení parku masivní povodní v roce 2002 však musela být odsunuta. Starý pavilon hrochů a slonů stojí v záplavovém území, slona Kádira stála povodeň život. Pracovníkům zoo se ho totiž nepodařilo dostat včas z výběhu, začal se topit a musel být utracen. Stejně dopadla i hroší samice Lentilka.
 
Podle ředitele zoo Miroslava Bobka je stavba největším projektem nejen v pražské zoo, ale také v zoologických zahradách střední Evropy. Umožní rozšíření chovu slonů v Praze.
 
zdroj: ČTK