Výstava from architecture v Galerii Jaroslava Fragnera nabízí uhrančivou norskou krajinu

Norskou krajinu se solitérními stavbami, syrovou brutalistní architekturu, ale i malebné zálivy norských fjordů přibližuje výstava „from architecture / Jiří Havran“ v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Výstava, kterou je možné navštívit do 9. prosince, je zároveň první ucelenější přehlídkou tvorby česko-norského fotografa Jiřího Havrana v České republice. Přední evropský fotograf architektury, který v roce 1969 emigroval z tehdejšího Československa do Austrálie a od roku 1974 trvale žije v Oslu, nabízí milovníkům fotografie, architektury a skandinávské přírody osobitý pohled na československé a norské stavby z období brutalismu i pozdějších let v kontrastu s  krajinou.

Snad nejvíce okouzlující jsou právě fotografie zachycující norskou přírodu, které jsou leitmotivem celé expozice. Čistota a nekonečnost tamních hor, moře či oblohy, ale i často syrové podnebí, jsou na autorových fotografiích zobrazeny v kontextu s architektonickými objekty či jejich fragmenty, jež určují zejména materiály jako beton či ocel. Nechybí na nich ani prvky charakteristické pro Havranovu tvorbu, jako jsou prostor, geometrie a práce se světlem. 

Národní turistické trasy – to je název cyklu zaměřeného na fotografie architektury v krajině. Jejich obsahem jsou místa zvláštní pozornosti jako odpočívadla, vyhlídky a zajímavosti podél vybraných komunikací v Norsku. Další ze série Havranových snímků s motivem architektury v krajině nese název Suldal kraft / Norská brutalistická architektura. V tomto případě se objektem zájmu autora stala vodní elektrárna s přilehlými stavbami. Tyto projekty pak doplňují fotografie československé brutalistické architektury 60. a 70. let nebo série Červené prostory (kostel v Øvre Årdal postavený z červených cihel v 60. letech).
 
Jak je v případě Galerie Jaroslava Fragnera dobrou tradicí, výstavní projekt doprovodí přednášky a další související akce. Ve čtvrtek 29. listopadu tak do galerie zavítá architektka Henriette Salvesen z předního norského ateliéru div.A arkitektur. Přednáška bude přístupná zdarma a tlumočena z anglického jazyka simultánně do češtiny. Více informací je k dispozici na www.gjf.cz.