Vyšla kniha o zákulisí první přímé volby prezidenta

V předvolebních kampaních se lže všude, konstatují ve své knize "Proč právě Zeman" výzkumník veřejného mínění Jan Herzmann a novinář Martin Komárek. Věnovali ji zákulisí první přímé prezidentské volby letos v lednu a představili ji dnes na autogramiádě a besedě s hosty v pražském Paláci knih Luxor. 

Autoři se cítili povoláni sestavit knížku o pozadí voleb, neboť se dostali tam, kam jiní ne. Herzmann dělal řadu průzkumů na objednávku volebních týmů, s nimiž jednal, a Komárek se stýkal se všemi aktéry voleb také kvůli své práci komentátora. 

V knize popisují jednotlivé fáze předvolební kampaně i to, jak sami byli často zaskočeni vývojem situace. "Známe se s kandidáty, oba máme ve svém oboru slušné zkušenosti. Přesto i my jsme byli neustále překvapováni. Reakcemi kandidátů i tím, jak lidé volili," píšou. 
    
Viděli pod pokličku týmů obou finalistů a dávají najevo, že kampaň není o upřímnosti: "Světoobčan Karel Schwarzenberg sice nevyužíval brutálního střeliva jako jeho soupeř, ale jeho sebestylizace do role českého hospodského a lesníka byla vykalkulovaná." Herzmann, jak se uvádí v knize, od začátku například věděl, že kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf je, ne-li snad mozkem, tak určité múzou Zemanovy kampaně. 
    
Autoři přicházejí s knihou ve chvíli, kdy na Hrad míří vítěz voleb Miloš Zeman. Herzmann dnes uvedl, že knihou chtěli přispět k uklidnění po vypjatých volebních emocích. "Demokracie je demokracie a Zeman vyhrál sice v tvrdém, ale v zásadě spravedlivém souboji," stojí v závěru knihy, kterou vydalo nakladatelství Práh. 
 
zdroj: ČTK