VV navrhly, aby poškození amnestií měli zadarmo advokáta

Opoziční Věci veřejné (VV) navrhly, aby lidé poškození současnou amnestií byli při případném vymáhání náhrady škody u soudu osvobozeni od soudních poplatků. Soud by jim na požádání také přidělil advokáta jako bezplatnou právní pomoc. Předseda poslanců ODS Marek Benda je k předloze skeptický. Šéf opoziční frakce ČSSD Jeroným Tejc se vyslovil proti právnímu zástupci zadarmo. 

Oběti trestných činů mohou být poškozeny při všech amnestiích, dosud každá obecně zahrnovala i zastavování stíhání, upozornil Benda. "Nikdy se jejich nároky neřešily," řekl ČTK. Pokud by se tak stalo nyní, bylo by to podle něho nestandardní. Poslanci ODS ale ještě budou o záležitosti debatovat, dodal Benda. 

V případě odpuštění soudních poplatků okopírovaly Věci veřejné podle Tejce nápad sociálních demokratů. "Jsme ochotni o tom jednat," řekl ČTK Tejc. Poukázal na to, že výsledek žaloby na náhradu škody je nejistý. Tejc si prý ale nedovede představit, jak by se vyčíslovaly náklady na právní služby. Byly by podle něho v řádech stamilionů korun. "Stát, když selhal, měl by obětem pomoci, ale právní služby by hradit neměl," soudí. 
    
Věci veřejné tvrdí, že amnestie mohla přinést újmu možná až desetitisícům poškozených; nejcitelnější v případech zastavení trestních stíhání nebo soudních řízení. "Jsou v obtížné situaci, protože se nedočkali výroku o vině a o nároku na odškodnění," píšou poslanci VV v důvodové zprávě. Tito lidé prý budou muset vymáhat nároky u civilního soudu od počátku. Zákonodárci opoziční strany zdůvodňují předlohu mimo jiné tím, že řada lidí by se mohla kvůli bezradnosti a nedostatku peněz nároků vzdát. 
    
Novelu občanského soudního řádu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament. 
 
zdroj: ČTK