Vláda uvolnila 66 milionů Kč na přesídlení krajanů

Vláda uvolnila 66 milionů korun na možné přesídlení krajanů z celého světa zpět do České republiky. Peníze dostane ministerstvo vnitra, využity by mohly být především na přesídlení Čechů z Ukrajiny. ČTK to sdělil Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Už v prosinci vláda schválila program na pomoc krajanům. Ti, kteří požádají o přesídlení do Česka, budou moci získat bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50.000 korun pro dospělé a 20.000 pro mladší 18 let, asistenci při stěhování, zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc. Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka.
 
O uvolnění peněz informoval novináře po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), výši částky později upřesnilo vnitro. "Schválili jsme uvolnění první finanční částky na podporu programu na pomoc přesídlení našich krajanů z Ukrajiny. Ministerstvo vnitra má na to první prostředky z vládní rozpočtové rezervy," uvedl Sobotka. Podle Korbela částka 66 milionů korun zahrnuje náklady na zajištění asistence.
 
Podle dnešního deníku Právo by českým občanům při přesídlení z Ukrajiny mohla pomoci katolická Arcidiecézní charita v Praze. Zajišťovat by pro krajany mohla zdravotní péči, školní docházku, jazykové kurzy a pomáhat jim s hledáním zaměstnání či při jednání na úřadech. Náklady na asistenci jedné osobě vnitro podle deníku odhadlo zhruba na 188.000 korun.
 
zdroj: ČTK