Vedra zvyšují prodej nápojů, zmrzliny, ventilátorů či klimatizací

Aktuální tropická vedra výrazně zvyšují prodeje slabších a nealkoholických piv, vod, limonád a zmrzliny, ale i ventilátorů a klimatizací, vyplývá z vyjádření výrobců a obchodníků pro ČTK. Na řadě míst země dnes podobně jako o víkendu padaly historické teplotní rekordy.

"Během několika posledních tropických dní stoupají prodeje piva i nealko nápojů o více než třetinu," řekla ČTK mluvčí hypermarketů Globus Pavla Hobíková. Největší nárůsty jsou podle ní patrné u nealkoholických piv, jejichž prodej vzrostl o několik desítek procent. Zvýšený zájem měli zákazníci o víkendu také o ventilátory a mobilní klimatizační jednotky.
 
"O víkendu a také v průběhu dneška jsme zaznamenali nárůst prodeje sezónního zboží, jakým jsou například nafukovací bazény, dětská plavací kola, nafukovací lehátka, ale také obuv do vody a plavky, téměř o 200 procent v porovnání s předchozím víkendem," řekla mluvčí prodejen Albert Judita Urbánková. Kromě poptávce po nápojích a zmrzlině roste zájem také o čerstvé ovoce a zeleninu, ale také maso na grilování.
 
Slunečné teplé počasí má na prodej piva jednoznačně pozitivní vliv, uvedl mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík. "Poslední slunečný víkend tak našim prodejům pomohl, naši zákazníci zvýšili objednávky," uvedl. "Lidé teď chodí více do hospod s letními zahrádkami, kde ale vyhledávají raději slabší piva, protože se primárně chtějí osvěžit a zahnat žízeň," podotkl. Kvůli osvěžení roste podle něj také spotřeba pivních mixů nebo pivovarem také nabízené sladové limonády.
 
"Jsme za toto počasí rádi, protože druhá polovina května byla chladná a to se na prodejích projevilo samozřejmě negativně," řekl Barvík. Vedra podle něj však ne vždy přinášejí další růst prodejů piva. Při dlouhodobých teplotách nad třicet stupňů ve stínu totiž lidé vyhledávají spíše nápoje bez alkoholu nebo s jeho nižším obsahem. "Na pivo se pak chodí především večer," uzavřel.
 
"Počasí je jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují prodeje nealkoholických nápojů. V době tepla se prodeje zvýšily o necelých 20 procent," uvedla mluvčí předního tuzemského výrobce nealkoholických nápojů, společnosti Kofola, Jaroslava Musilová. Nejvíce se skupině prodeje navýšily u pramenité vody Rajec a u točené Kofoly a malinovky.
 
V pražském Klementinu dnes padl více než sto let starý teplotní rekord pro dnešní den, ve 14:00 zde naměřili 32,2 stupně Celsia. Dosavadní historické maximum z roku 1885 tak bylo překonáno o tři desetiny stupně. Teplotní rekordy stejně jako v neděli padaly na velké většině stanic po celé republice. Nejtepleji dnes bylo zatím v Plzni - Bolevci, kde se rtuť teploměru zastavila až na rovných 35 stupních.
 
zdroj: ČTK