V příštím roce čeká Pražany výměna opencard a omezení MHD

Prahu a Pražany zřejmě čeká v příštím roce omezení rozsahu MHD, mluví se mimo jiné o zrušení prodlouženého víkendového provozu. Mnozí Pražané si budou muset vystát frontu na opencard, po čtyřech letech jim totiž skončí platnost této průkazky. Změny na pražské radnici se očekávají od nové koalice ODS a TOP 09, která vznikla na konci listopadu. Odejdou zřejmě někteří úředníci a lidé z vedení městských firem.

O omezení rozsahu MHD se mluví už několik týdnů. Nová koalice chce především zrušit takzvané souběhy, tedy to, když po stejné trase jezdí například metro i tramvaj. Už dříve se spekulovalo o zrušení prodlouženého víkendového provozu metra a navazujících spojů, bezplatného jízdného pro děti do 15 let a seniory nad 65 let či zdražení jízdného. Důvodem je to, že se Praha potýká s důsledky ekonomické krize a snaží se šetřit v provozních výdajích.

"Nechci předem předjímat zdražení jízdenek, tomu bych rád předešel seškrtáním provozních nákladů. Pokud by ale ke zdražení přece jen došlo, bude to až ve druhé polovině roku a přednostně u jednorázových jízdenek. Předplatné jízdné v Praze je vůbec nejlevnější, přesto stále uvažujeme o tom, že bychom zdražováním nezatěžovali Pražany. Prostor je spíš v jízdném pro návštěvníky Prahy," řekl v rozhovoru pro dnešní deník Právo primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Asi 300.000 Pražanů si bude muset příští rok požádat o výměnu karty opencard, která slouží především jako tramvajenka. Kdo nechá výměnu na poslední chvíli, bude muset zřejmě počítat s frontami u přepážek.

Nová koalice ODS a TOP 09, která na pražské radnici vznikla na konci listopadu, bude pokračovat v některých personálních obměnách na pražském magistrátu a ve vedení městských firem. Mluví se o odchodu více lidí, například o šéfovi magistrátního odboru památkové péče Janu Kněžínkovi či o ředitelce Pražské informační služby Lucii Ramnebornové.

Nového generálního ředitele by mohl v prvním čtvrtletí získat pražský dopravní podnik, který je největší městskou firmou. Minulý ředitel Martin Dvořák rezignoval na začátku prosince. Nového šéfa zřejmě dostanou také pražští strážníci. Minulý ředitel Vladimír Kotrouš byl totiž na konci listopadu obviněn z korupce a je ve vazbě.

Koalice chce také prověřit smlouvy a kontrakty z minulosti, které se týkají například pronájmu některých památek společnosti ABL či kritizovaného projektu opencard. V lednu by se mělo rozhodnout, zda Praha dostane peníze z evropských fondů na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, kterou dlouhodobě připravuje. Pokud Praha peníze nezíská, bude muset najít jiné finanční zdroje.

Pokračovat se bude ve výstavbě tunelového komplexu Blanka, prodloužení metra A z Dejvické do Motola či přípravě přeměně nemocnice Na Bulovce na Metropolitní nemocnici. Na konci roku 2012 by mohl být dokončen plavecký areál Šutka, jehož stavba začala v 80. letech minulého století. Začít by měla také dlouho plánovaná obnova Střeleckého ostrova.

Podobně jako v jiných krajích čeká Prahu zdražování. Od ledna se zvýší ceny všech energií. Téměř o šest korun na 66,36 koruny se zvedne cena za metr krychlový vody. Pražská energetika zdraží elektřinu pro pražské domácnosti o 2,7 procenta. To se týká asi 400.000 zákazníků, kteří elektřinou netopí a neohřívají s ní vodu. Ročně si připlatí o téměř 270 korun. Plyn od Pražské plynárenské od ledna zdraží pražským domácnostem o 2,6 procenta. O 3,9 procenta se zvedne také cena tepla od Pražské teplárenské.

Zda se zdražení během roku dotkne i poplatků za svoz odpadu, daně z nemovitosti a dalších poplatků, není zatím jasné.

zdroj: ČTK