V Praze jsou předražené zakázky až o 60 procent
Několik zakázek pro magistrátní odbor městského investora (OMI), který má v Praze na starosti velké stavby, je předraženo až o 60 procent. Vyplývá to z magistrátních posudků. Kontrola zjistila předražení tří staveb vodovodní a kanalizační sítě za 360 milionů korun. Předražené ale mohou být zakázky v celkové hodnotě až 2,5 miliardy, informoval dnes náměstek pražského primátora Pavel Richter (TOP 09). Většinu vypsaných zakázek město zřejmě zruší.
Odbor nechal prověřit tři namátkově zvolená výběrová řízení. Jde o stavby v Radotíně, Velké Chuchli a ve Stodůlkách. Podle znaleckých posudků měla být cena tendru o 132 milionů korun nižší. "Zjištění, která byla v posudcích, jsou pro mě katastrofálním zklamáním," uvedl náměstek. "Vypadá to, že zde jde o systémové předražování veřejných zakázek, jež nemohu tolerovat," doplnil.
Podle Richtera byly u zakázek jednak vyšší ceny, než jaké je možné v současnosti na trhu získat, také pak bylo manipulováno s objemem prací, které měly být vykonány. Většina zakázek na OMI byla podle Richtera navíc zadávána způsobem, kdy město oslovilo asi dvě desítky vybraných firem. Z nich pak vylosovalo pět společností, které předložily nabídku. Takový systém podle něj nahrává tomu, aby se vylosované společnosti mezi sebou domluvily.
Zatím nezahájené zakázky plánuje město zrušit nebo přepracovat. U těch, kde už byla podepsána smlouva s dodavatelem, musí právníci posoudit, zda je možné smlouvu vypovědět, uvedl Richter. "U těch, které už jsou rozpracovány, posílíme kontrolní mechanismy," konstatoval náměstek.
Podle primátorského náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09) byly tyto zakázky projektovány v minulém volebním období. "Jednalo se dlouhodobé rozkrádání veřejného majetku. Pokud bude možné ukázat na konkrétního viníka, poskytneme veškerou součinnost orgánům činným v trestním řízení," řekl Hudeček.
Na OMI jsou pro oblast infrastruktury v tuto chvíli vypsané tendry na stavby za 2,5 miliardy korun. Pokud by se prokázala pochybení i u nich, mohla by podle Richtera Praha zastavením výběrových řízení ušetřit až miliardu korun.
Hlavní město v loňském roce zadalo několik auditů podezřelých smluv. Kontrolován byl i odbor městského investora, který odpovídá za miliardové investice například při stavbě tunelového komplexu Blanka. Právní analýza byla zpracována i na samotný tunel Blanka.
zdroj: ČTK