V kauze zneužití rozvědky bude podána obžaloba asi v září, připustil Ištvan

Státní zástupce Ivo Ištvan připustil, že v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) je možné čekat podání obžaloby do konce září. V televizním pořadu Otázky Václava Moravce zdůraznil, že orgány činné v trestním řízení postupují v této kauze co možná nejrychleji.

"Zbytek výslechů provedeme s maximálním možným urychlením. Myslím, že ta naznačená doba je tak odpovídající," odpověděl státní zástupce na otázku, zda obžaloba padne do konce měsíce září.
 
Blízká spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová, někdejší šéf VZ Ondrej Páleník a pracovník služby Jan Pohůnek byli do pátku ve vazbě. Podle policistů a státních zástupců zneužila Nagyová prostřednictvím Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandy, který je od počátku stíhán na svobodě, a Pohůnka vojenskou tajnou službu k nezákonnému sledování včetně Nečasovy manželky.
 
V kauze by podle médií měli být vyslechnuti ještě mimo jiné bývalý a současný ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a Vlastimil Picek.
 
Podle Ištvana by teoreticky mohlo zpoždění v podání obžaloby nastat při vyhodnocování technických důkazů, například z počítačů či mobilních záležitostí. Státní zástupce však věří v tomu, že také odborníci na policejních technických pracovištích se v této věci snaží pracovat co nejrychleji.
 
Autor: ČTK