V kauze opencard navrhla policie obžalovat pět lidí

Protikorupční policie navrhla obžalovat bývalého ředitele odboru informatiky na pražském magistrátu a další čtyři úředníky kvůli projektu opencard. Podle detektivů uzavřeli lidé, kteří byli odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky, pro Prahu nevýhodné smlouvy. Způsobili škodu zhruba 70 milionů korun, informovala na webu mluvčí protikorupční policie Pavla Kopecká.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že žalobci již policejní návrh obdrželi. Nyní budou rozhodovat o tom, zda pět magistrátních úředníků pošlou před soud. V kauze však podle mluvčí policisté nadále prověřují i další okolnosti.

Kriminalisté pětici viní z trestných činů porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jim až osmileté vězení. "Uvedenému návrhu na podání obžaloby předcházelo roční náročné vyšetřování, v rámci kterého shromáždil policejní orgán spisový materiál v rozsahu více než 5000 stran," uvedla Kopecká.
 
Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec začátkem srpna Hospodářským novinám řekl, že se na pražském magistrátu za vedení Pavla Béma (ODS) skartovaly důležité materiály v této kauze. Podle něho to umožnilo patnáctidenní záměrné zdržení začátku vyšetřování. Uvedl také, že stíhání mělo mířit výš než jen na řadové úředníky. Městské státní zastupitelství v Praze se však proti jeho tvrzení ohradilo. Žalobkyně Dagmar Máchová uvedla, že v případu průtahy nezaznamenala, neví ani o skartaci dokumentů.
 
Policisté úředníky podezírají z toho, že v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která však nesplnila podmínky zadávací dokumentace.
 
Detektivové údajně stíhají bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka, který smlouvu s Haguess podepsal. Podezírají také vedoucího celého projektu Jiřího Chytila, Ladislava Kendíka, Miroslava Čadského a dalšího pracovníka odboru informatiky. Muži byli členy hodnotící komise, která firmu vybrala.
 
Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele.
 
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) také koncem června udělil kvůli kauze opencard pokuty. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600.000 korun, dopravní podnik 500.000 korun. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné, hlavní město proti němu podalo rozklad.
 
V lednu policisté odložili část případu, v němž prověřovali zadávání veřejných zakázek na dodávku právních a konzultačních služeb. Dospěli totiž k závěru, že v tomto případě nebyl spáchán trestný čin.
 
zdroj: ČTK