V Česku je nezvykle nízký tlak, v pátek se může přiblížit rekordu

V Česku je v těchto dnech nezvykle nízký tlak vzduchu. V pátek ráno by se mohl přiblížit rekordním hodnotám z roku 1989, řekl dnes ČTK Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se poměrně rychlý pokles tlaku, což může některým lidem způsobovat zdravotní problémy.

Výkyvy tlaku jsou v zimě častější a tlakové níže bývají hlubší. Aktuální situace je však podle Doležala netypická. "Tlak by měl být nejnižší v pátek ráno. Přepočtený na hladinu moře se očekává 973-975 hektopascalů. Rekord z únoru 1989 z Čáslavi je přitom 967 hektopascalů," uvedl. Běžná lednová hodnota atmosférického tlaku v Česku je 1013 hektopascalů
 
Tlak nyní navíc klesá nadprůměrně rychle. Od dnešního poledne do pátečního rány by se měl propadnout celkem o 25 hektopascalů, což meteorologové označují jako "silný pokles". A právě výkyvy jsou pro lidi se zdravotními problémy nejhorší. ČHMÚ v biometeorologické předpovědi upozorňuje, že náhlý pokles tlaku spojený s přechodem okluzní fronty může zvyšovat zátěž lidí s nemocemi dýchacího ústrojí, kardiaků, starších občanů a psychicky labilních jedinců.
 
Střed tlakové níže, která ovlivňuje počasí v Česku, se nachází nad Skandinávií. Nejnižší tlak je proto aktuálně v Norsku. Nad české území se střed této níže neposune, od pátečního rána by měl tlak pomalu stoupat.
 
zdroj: ČTK