Televizní minisérie Hořící keř měla premiéru v Praze

Premiéru mělo dnes v Praze třídílné drama polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř. Natočila je v produkci televize HBO, která první část odvysílá 27. ledna. Projekt, věnovaný památce Jana Palacha, čeká 30. ledna mezinárodní premiéra na MFF v Rotterdamu. 

"Následovat budou televizní premiéry v evropských teritoriích, první bude začátkem února v Nizozemsku," řekl ČTK jednatel HBO Europe Ondřej Zach. Slavnostně uveden bude snímek koncem února v Polsku. 

Dnešního večera v multikině ve Slovanském domě se vedle tvůrců zúčastnili i herci a hosté z řad politiků a zástupců pražského diplomatického sboru. Režisérka však na večeru chyběla, protože pobývá pracovně v USA. V některých sálech pozdravila diváky alespoň z plátna. Hlavní roli v jejím snímku ztvárnila slovenská herečka Tatiana Pauhofová. Hraje advokátku Palachovy rodiny Dagmar Burešovou, která obhajovala disidenty, po roce 1989 se stala ministryní spravedlnosti. 
    
Minisérie se zabývá událostmi počátku normalizace, vypovídá o alarmujícím činu Jana Palacha a osudech jeho blízkých. HBO připravilo s Národním muzeem projekce pro školy doplněné besedami s tvůrci včetně historika Petra Blažka, spolupracovníka scenáristy Štěpána Hulíka. 
    
Snímek o celkové stopáži přes čtyři hodiny začíná rekonstrukcí Palachova činu, který se 16. ledna 1969 upálil ve snaze vyburcovat společnost, aby se nesmířila s vývojem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Na příběhu mladé právničky, která se ujala zastupování Palachovy matky ve sporu s komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu společnosti - od masového tichého vzdoru vrcholícího Palachovým pohřbem k rostoucí rezignovanosti a nastupující normalizaci. Další dva díly připomenou sebeobětování Jana Zajíce z února 1969, dění ve studentských kruzích, kolaborantské aktivity příslušníků StB i to, jak chtěl komunistický režim vymazat Palachův odkaz z národního povědomí. 
    
Poměry, proti nimž Palach bojoval, nezná Hollandová jen z vyprávění. V době pražského jara a začínající normalizace studovala pražskou FAMU, v Praze se podílela na studentském hnutí, v prosinci 1971 byla zatčena a ve vazbě v Ruzyni strávila téměř dva měsíce. 
    
Poslance Viléma Nového, který tehdy Palachův čin zlehčoval lživým prohlášením o "studeném ohni", si zahrál Martin Huba. V dalších rolích se objeví Petr Stach, Jaroslava Pokorná, Ivan Trojan, Vojtěch Kotek, Igor Bareš, Jan Budař, David Novotný a Stanislav Zindulka. 
 
zdroj: ČTK