Telefónice loni klesl zisk o 9,2 pct na 19,78 miliardy Kč

Telefónice Czech Republic loni klesl zisk OIBDA o 9,2 procenta na 19,78 miliardy korun. Výnosy se snížily o 3,5 procenta na 50 miliard korun. Vyplývá to z dnešního sdělení firmy. Výsledky byly ovlivněny konkurenčními tlaky na telekomunikačním trhu a regulačními opatřeními, uvedla firma. 

OIBDA, tedy provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace, byl nejvyšší ve čtvrtém čtvrtletí, kdy dosáhl 5,1 miliardy korun. 

Akcionářům chce společnost rozdělit téměř 9,7 miliardy korun, což odpovídá 30 Kč na akcii. Částka se skládá z 20 korun ve formě výplaty dividendy a deseti korun ve formě snížení emisního ážia. Loni firma vyplácela 40 korun. Vedle toho představenstvo rozhodlo o zahájení další části nabývání vlastních akcií až do dvou procent z celkového počtu kmenových akcií společnosti. 
    
Počet mobilních zákazníků loni stoupl o 2,9 procenta na 5,08 milionu. Množství tarifních klientů se zvýšilo o 4,7 procenta na 3,19 milionu. Tarifní zákazníci tak tvoří 62,8 procenta všech zákazníků mobilních služeb O2. Společnosti roste podíl chytrých telefonů v síti O2 i počet zákazníků mobilního internetu, uvedla firma. 
    
Míra odchodu zákazníků byla loni 1,77 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v roce 2011. Celkový provoz v mobilní síti O2 vzrostl o 7,1 procenta a dosáhl 9,59 miliardy provolaných minut. 
    
Zvýšil se i počet uživatelů internetového připojení xDSL, a to o pět procent na 912.000. 
    
V letošním roce plánuje společnost investice až šest miliard korun, zejména do rozvoje nových technologií a sítí 4. generace LTE.
 
zdroj: ČTK